Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Krzysztof Gierałtowski
(ur. 1938, Warszawa)

Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-1958) i w Warszawie (1958-1960) oraz w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-1964). Fotografuje od 1961, a wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-7193 był stałym współpracownikiem miesięcznika Ty i Ja, 1971-1972 - tygodnika Perspektywy, 1977-1978 - tygodnika Razem, 1978-1981 - tygodnika ITD. Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika 6x9 Fotografia (1991-1993). Przez cztery lata (1994-1998) współpracował z miesięcznikiem Twój Styl. Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej.
Zainicjował i był członkiem jury rozlicznych konkursów fotograficznych, m.in. Szansa (miesięcznik Foto) i Wielka Szansa (Gazeta Wyborcza). Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji Polacy, Portrety Współczesne. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Zagraniczne i krajowe agencje reklamowe często wykorzystują jego zdjęcia polskiej inteligencji w różnorodnych kampaniach społecznych i reklamowych. W 1998 roku ukazał się album Krzysztof Gierałtowski. Portrety (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe). W II programie TVP powstał film Polacy, Polacy Borysa Langosza prezentujący Krzysztofa Gierałtowskiego podczas portretowania Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema i Krzysztofa Pendereckiego. Artysta opowiada w nim o swojej pracy albo, wcielając się w postać Stańczyka, królewskiego błazna, snuje refleksje na temat dzisiejszych czasów.
O swoim warsztacie mówi: Każdy ma oczy, usta i nos, ale dopiero utrwalony grymas, błysk oka, struktura twarzy, czy obecność przedmiotu magicznego, skrzyżowane z kątem spojrzenia kamery, perspektywą obiektywu, kadrem, oświetleniem i kolorem pozwalają stworzyć portret subiektywny. Portret subiektywny nie ma roszczeń do prawdy obiektywnej, jest raczej autorską impresją zaangażowanego fotografa. Spór o istotę portretu, o proporcje obecności w nim autora i modela jest jednym z najistotniejszych.
Krzysztof Gierałtowski jest jednym z najznakomitszych polskich artystów. Absolwent Akademii Medycznej i Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek ZPAF oraz DGPh/Niemieckie Tow. Fotograficzne/, stypendysta Ministerstw Kultury; Polski, Holandii, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA oraz wielu innych.
Ma na swoim koncie współpracę z najwyżej nakładowymi magazynami na świecie, m.in.; Elle, Newsweek, Harpers Bazar, Focus, Camera International, Fotografie, Imago etc.
W kraju, m.in; Magazyn Gazety Wyborczej, Twój Styl, 6x9 Foto, Perspektywy, Razem, Sztuka.
Współpracuje z największymi Agencjami Reklamy, m.in.; Leo Burnett, Lintas, TJ Partner, Euro RSCG, E/B/D.
Wystawy indywidualne w kraju, wybór; Wrocław, Warszawa, Szczecin, Kraków, Łódź.
Za granicą - wybór: Mediolan, Bonn, Arnhem, Haarlem, Baden-Baden, Oslo, Berlin, Sztokholm, Wiedeń, Wilno. A także liczne wystawy zbiorowe i prezentacje związane z promocją Polskiej Kultury na świecie.
Prace artysty, znajdują się w kolekcjach i zbiorach prywatnych na świecie, m.in.; Library of Congress-Washington, Museum of Modern Art-San Francisco, Rijksuniwersitet-Leiden, Musee d’art. Moderne de la Ville de Paris, Bibliotheque nationals de France, Paris oraz w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Warszawie, a także w Muzem Historii Fotografii w Krakowie i w Muzeum Sztuki w Łodzi.


Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl