Sztafeta
Która dyscyplina olimpijska jest najbardziej medialna? Oczywiście bieg na setkę. Najszybsi ludzie świata pokonują ją w nieco ponad 9 sekund. Nam zajęło to prawie 9 lat. Tak, właśnie udało nam się dobiec do 100. numeru i nie zamierzamy na tym poprzestawać. Nasz bieg przez świat sztuki to - jak widać - zadanie nie dla sprintera, ale raczej długodystansowca. Choć może bardziej trafnym porównaniem byłaby sztafeta, bo wydawanie pisma to praca wielu ludzi.
Nasz okrągły wynik zbiegł się z rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dla Chińczyków symbolika numerów jest niezwykle istotna, dlatego data rozpoczęcia igrzysk, w której występują aż trzy ósemki, szczęśliwa liczba dla mieszkańców Państwa Środka, ma zapewnić powodzenie tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że szczęśliwa passa będzie dotyczyć także czytelników naszego pisma i naszej redakcji. By uczcić tę numerologiczną zbieżność, którą potęguje także fakt, że termin olimpiada pierwotnie oznaczał również miarę upływu czasu, postanowiliśmy tematem szczególnego, bo setnego numeru "Arteonu" uczynić relację pomiędzy sportem a sztuką.
Więcej w wydaniu drukowanym - zapraszamy do lektury!
Piotr Bernatowicz - redaktor naczelny
Temat przewodni sierpniowego wydania „Arteonu” to sztuka i sport. Piotr Bernatowicz dowodzi ścisłego związku sportu i sztuki, sięgającego wczesnych dziejów obu ludzkich aktywności, a zarazem ukazuje odmienność postawy współczesnego artysty wobec sportu. O fotografii sportowej w służbie propagandy pisze Dorota Łuczak. Natomiast wystawę pt. „Doping” w poznańskiej Galerii Piekary recenzuje Sabina Czajkowska.