Koniec maja obfituje w ważne aukcje. Po malarzach z kręgu szkoły paryskiej w Desie Unicum, czas na licytacje wybitnych dzieł dawnych i współczesnych w domu aukcyjnym Polswiss Art. W ofercie aż trzy pastele Stanisława Wyspiańskiego, a ponadto, m.in. ważne prace Jana Lebensteina, Władysława Hasiora i Tadeusza Dominika. Dla koleckonerów grafiki, ale nie tylko, skierowana jest bardzo ciekawa oferta aukcji Grafiki Artystycznej w Desie Unicum. Z numerem 63 w katalogu znajduje się sygnowana ołówkiem grafika Mojżesza Kislinga, więc na pewno nie obędzie się bez burzliwej licytacji. Zwracamy uwagę na godne uwagi katalogi aukcji organizowanych przez Fundację Profile (współczesna fotografia) oraz nową na rynku aukcyjnym Galerię Quadrilion, oferującą znaczną liczbę prac bardzo wysokiej klasy, w tym Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Zdzisława Beksińskiego.
Ponownie zwróciliśmy szczególną uwagę na:
- najważniejsze i najcenniejsze prace, które trzeba znać
- atrakcyjne ceny wywoławcze, które zachęcają do licytacji
- ciekawe obiekty o wysokiej wartości artystycznej i kolekcjonerskiej
Zgodnie z nazwą działu - warto zaplanować licytację wcześniej.
więcej informacji: aukcje@artinfo.pl | tel. 506 122 445
29.05.2018, Polswiss Art, Aukcja Dzieł Sztuki - zobacz więcej >
lot 20 Stanisław Wyspiański, Portret Kazimierza Stankiewicza, 1894 - zobacz więcej > Cena wywoławcza 450 000 zł | ||
lot 20 Eugeniusz Geppert, Nad sekwaną - zobacz więcej > Wybitnej klasy, bardzo efektowna, okazała akwarela Gepperta, który należy do najciekawszych polskich malarzy. Biorąc pod uwagę poziom tej pracy, w tym także jej wyjątkową atrakcyjność w sferze kolorystyki, można uznać cenę wywoławczą za dość zachęcającą. Cena wywoławcza 20 000 zł | ||
lot 35 Józef Czapski, Pejzaż - zobacz więcej > Ciekawy olej Czapskiego w dobrej cenie. Pejzaż utrzymany w bardzo indywidualnym stylu artysty (mimo czytelnych inspiracji francuskich oraz niemieckich), od razu rozpoznawalnym w sferze kolorystyki i uproszczonych form ze zdecydowanym konturem.. Cena wywoławcza 25 000 zł | ||
lot 45 Władysław Hasior, W starym piecu diabeł pali, ok. 1970 - zobacz więcej > Wydarzenie:, prawdopodobnie najlepsza praca Hasiora na polskim rynku aukcyjnym. Niepowtarzalna świeżość i inwencja artysty nie zestarzała się ani trochę, a oferowany asamblaż w pełni zasługuje na swoją estymację. Cena wywoławcza 250 000 zł | ||
lot 46 Aleksander Kobzdej, MEXICO II/A, 1963 - zobacz więcej > Dobry obraz klasyka polskiego malarstwa XX wieku, czołowego twórcy np. malarstwa matrii i jako taki oferowany jest w atrakcyjnej cenie wywoławczej. Kobzdej wciąż jeszcze należy do najwybitniejszych i najważniejszych polskich atystów, którzy dostępni są w zaniżonych cenach. Cena wywoławcza 40 000 zł | ||
lot 58 Jan Lebenstein, Figura osiowa, 1958 - zobacz więcej > Kolejne wydarzenie, a zarazem okazja. Figury osiowe Lebensteina to jeden z najjaśniejszych momentów polskiej sztuki XX wieku, także w wymiarze recepcji międzynarodowej. Wybitna, oryginalna wizja twórcza, której przykładem jest praca z końca lat 50., warta jest znacznie więcej od poziomu ceny wywoławczej, a nawet estymacji. Cena wywoławcza 110 000 zł | ||
lot 68 Tadeusz Dominik, Impresje morskie, 1957 - zobacz więcej > Wielka atrakcja dla kolekcjonerów sztuki Dominika, ale także wydarzenie na rynku polskiego malarstwa połowy XX wieku. Abstrakcja w bardzo dobitny sposób uzasadania opinię o szczególnie wysokiej klasie obrazów Dominika z lat 50. i 60. Zakup obrazu w okolicach ceny początkowej byłby bardzo okazyjny. Cena wywoławcza 35 000 zł | ||
29.05.2018, Desa Unicum, Grafika Artystyczna - zobacz więcej >
lot 7 Józef Pankiewicz, Domy na skałach - widok wybrzeża w Concerneau, 1908 - zobacz więcej > Rarytas dla kolekcjonerów grafiki, 110-letnia, sygnowana ołówkiem akwaforta klasyka polskiej sztuki, ogromnie ważnego dla jej całego dalszego rozwoju. Bardzo wysokie walory artystyczne i warsztatowe widoku, który dowodzi mistrzowskiego operowania linią i rysunkiem . Cena wywoławcza 3 000 zł | ||
lot 63 Mojżesz Kisling, Sonia (Kobieta w czarnej chuście) - zobacz więcej > Wielka atrakcja katalogu i dużego kalibru okazja cenowa. Sygnowane odręcznie litografie Kislinga należą od lat do największych wydarzeń na rynku polskiej grafiki. Bardzo często daleko w tyle pozostawiały ceny wywoławcze i wiele razy uzyskiwały ceny rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena wywoławcza 3 600 zł | ||
lot 91 Tadeusz Łapiński, Equatible, 1993 - zobacz więcej > Świetna oferta w tym przedziale cenowym, bardzo dobra praca z dziedziny, będącej głównym polem artystycznych dokonań Łapińskiego, czyli litografii barwnej. Na tym polu jego pozycja jest bardzo wysoka w skali światowej. Cena wywoławcza 2 000 zł | ||
30.05.2018, Fundacja Profile, 3 Aukcja - Kto się nie boi awangardy! - zobacz więcej >
lot 13 Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz), Consumer Art, z serii Sztuka konsumpcyjna, 1973/1999 - zobacz więcej > Oferowana w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej fotografia klasyka polskiej fotografii współczesnej. Praca należy do najważniejszego i najsłynniejszego cyklu Natalii LL ,znajdującego się w najważniejszych państwowych kolekcjach polskiej sztuki współczesnej. Cena wywoławcza 9 000 zł | ||
lot 19 Józef Robakowski, Barbara Konopka - Portret wielokrotny, z cylku Magia zwierciadła, 1991 - zobacz więcej > Wyjątkowa fotografia bardzo ważnego twórcy dla fotografii, ale także ogólnie sztuki współczesnej w Polsce. Ciekawa kompozycja tworzy z intymnością artystycznych relacji interpersonalnych bardzo wyjątkową całość. Cena wywoławcza 8 000 zł | ||
30.05.2018, Galeria Quadrilion, Aukcja Dzieł Sztuki - zobacz więcej >
lot 20 Maria Jarema, Kompozycja II, 1957 - zobacz więcej > Wydarzenie rynkowe - ważna praca z serii monotypii Jaremy, które w przeszłości niejednokrotnie elektryzowały polskich uczestników aukcji, uzyskując bardzo wysokie ceny. Robiąca wrażenie cena wywoławcza znajduje się jednak znacznie poniżej rekordu cenowego prac artystki z tej serii i z tego roku. Cena wywoławcza 275 000 zł | ||
lot 22 Jerzy Tchórzewski, Abstract, 1960 - zobacz więcej > Bardzo dobra praca Tchórzewskiego z początku lat 60. Wybitne abstrakcje artysty zajmują osobne miejsce nie tylko w sztuce polskiej, ale także światowej. Oferowany olej jest wysokiej klasy przykładem twórczości artysty i można go licytować od bardzo zachęcająco niskiego poziomu. Cena wywoławcza 40 000 zł | ||
lot 24 Eugeniusz Markowski, Bez tytułu, 1985 - zobacz więcej > Bardzo dobry, duży obraz Markowskiego z niską jak na pracę tej klasy ceną wywoławczą. Czołowy polski "dziki" ekspresjonista wciąż jeszcze stanowi okazję rynkową, gdyż ceny nie oddają w pełni ranki artystycznej jego twórczości. Cena wywoławcza 60 000 zł | ||
2.06.2018, Sopocki Dom Aukcyjny, Starowieyski z kolekcji Avila. Aukcja Sztuki Współczesnej - zobacz więcej >
lot 45 Franciszek Starowieyski, Bogini śmierci korali, 1989 - zobacz więcej > Atrakcyjny obraz z oferty aukcji kolekcji prac Starowieyskiego. Monstrualność form kobiecego ciała, fascynacja śmiercią i makabrą oraz poparta antydatowaniem barokowa aura są składnikami najlepszej sztuki artysty. Warto zwrócić uwagę na umiarkowaną cenę początkową tego obiektu. Cena wywoławcza 38 000 zł | ||