1 zł
2 600 000 zł

DĄBKOWSKI Wiktor (ur. 1972)

Bez tytułu z cyklu 1200 pogrzebanych żywcem

2013/2016
wydruk pigmentowy, papier Canson Rag, 50 × 40 cm (54,5 × 44,5 cm),
sygn., dat. i opis na naklejce na odwrocie
nakład: 1/10 + 2 a.p.

Realizując cykl, artysta posłużył się wycinkami sensacyjnych wiadomości z prasy polskiej wydawanej na terenie francuskiego departamentu Nord-Pas-de-Calais w latach 1926-1937. Fotografia zainspirowana była następującą informacją: "P. Franciszek Suśnik obywatel jugosłowiański przybył do Francji na roboty zostawiwszy w kraju narzeczoną. We Francji wpadł w sidła ulicznic i nabawił się strasznej choroby. Nieszczęśliwy leczył się kilka miesięcy. Suśnik widząc jednak, że stan jego zdrowia nie poprawia się popełnił samobójstwo wystrzałem z rewolweru“.
Prawo wprowadzone we Francji w 1920 r. zabraniało kontroli urodzeń i propagowało wielodzietność. Apteki prowadziły jednak nieoficjalną sprzedaż prezerwatyw, pod nazwą guma higieniczna dla mężczyzn, aż do ich legalizacji w latach 60. XX w.
Cykl nagrodzony Espy Photography Prize (2014).
Wystawy: Sekcja Show Off Miesiąca Fotografii, Kraków (2015) oraz nominacja do Athens Photo Festival (2015).

cena wywoławcza: Wykup abonament

DĄBKOWSKI Wiktor (ur. 1972)

Untitled from the 1200 Buried Alive series

2013/2016
pigment print, Canson Rag paper, 50 × 40 cm (54.5 × 44.5 cm),
signed, dated and described on label on the reverse
edition: 1/10 + 2 a.p.

In the series, Dąbkowski made use of the crime news he found in Polish newspapers published in the French Nord-Pas-de-Calais department in 1926-1937. This photograph was inspired by the following news: "Mr Franciszek Suśnik, a citizen of Jugoslavia, went to work to France, leaving his fiancée behind at home. In France he fell for the irresistible charms of harlots and contracted a terrible disease. Poor wretch was under treatment for a few months. However, seeing that his health is not improving, he shot himself with a pistol."
A law introduced in France in 1920 forbade any form of birth control and propagated large families. However, the pharmacies unofficially sold condoms under the name of "hygienic rubber for man" until the 1960s, when they were legalised.
The series won the Espy Photography Prize (2014).
Exhibitions: Show Off section of the Photomonth, Cracow (2015) and nomination for the Athens Photo Festival (2015).

liczba obiektów: 2