CUSTOS Dominicus (po 1550-1612)
Hetman Jan Zamoyski (1542-1605), 1601
miedzioryt, akwaforta; papier;
42 x 30 cm (w świetle oprawy);
wyd: Schrenck von Notzig, Der aller (...)
Kayser (...) Königen und Ertzhertzogog
(...) Fu¨rsten (...) Bildnussen..., Ynssprugg
1603, tabl. 117
cena wywoławcza: Wykup abonament
Portret Jana Zamojskiego (1542-1605)
doradcy króla Zygmunta ii augusta i Stefana Batorego. J. zamojski - główny przeciwnik sukcesora po Batorym, Zygmunta iii Wazy; humanista-mecenas, filolog i mówca; Innsbruck, 1603 r., miedzioryt czarno-biały,
wym. płyty 43 × 29,5 cm
Drzewo genealogiczne władców Polski od Piasta po króla Zygmunta III, z kopią widoku Grodna M. Zündta; wyd. A. Albizzi, Strasburg, 1627 r.; miedzioryt, wym. płyty 54,6 x 40,4 cm
Miedzioryt, akwaforta wg Giambattisty Fontany (1524-1587); wym.: 430 x 295 mm;
niesygn.; plansza 16 z dzieła: Schrenck von Notzig, "Der aller Kayser (...) Königen und Ertzhertzogog (...) Fürsten (...) Bildnussen", Ynssprugg 1603. Wizerunek króla w całej postaci, z berłem w ręku i szyszakiem u stóp. Władca przedstawiony w niszy otoczonej architektonicznym obramieniem z bogatą dekoracją rzeźbiarską. U dołu cokół z pustą płyciną osadzoną w kartuszu. Na odwrocie tekst w języku niemieckim w ozdobnej ramie. Lit.: Katalog portretów, t. IV, s. 384, poz. 5214.
Jan Zamoyski, przełom XVI/XVII w.
Miedzioryt; wym.: 178 x 140 mm; nie sygn. W otoku portretu: Iohannes de Zamoscio Cancellarius et svmmvs dux exercitvv Regni Poloniae; tekst powtórzony nad portretem; pod grafiką krótki tekst panegiryczny w jęz. łac. Lit.: "Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających", Warszawa 1995, t. V, poz. 6217.
URLICH III, książę wirtemberski (1487-1556), ok. 1600
miedzioryt, 41, 5 x 28 cm w świetle passe-partout
Na zaplecku napisy kolekcjonerskie i pieczątka"Ex Libris Lecha Kokocińskiego"