1 zł
2 600 000 zł
/3

NIEDENTHAL Chris (ur. 1950, Londyn)

Karpie czekają na Wigilię, Warszawa, lata 80., 2015 r.

Harman Matt cotton smooth 300g, 50 x 70 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opiany u dołu: '1/15 Przed Wigilią Warszawa, lata 80 Chris Niedenthal'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu

cena wywoławcza: Wykup abonament

Brama Brandenburska, 1989

fotografia barwna, vintage print, edycja 1/25
53,5x68,5 cm
sygnowana l.d.: 01/25, Brama Brandenburska, 1989; p.d.: "Chris Niedenthal

Apocalipsis now, 1981/2007

vintage print, odbitka na papierze, 34,5 x 47,5 cm
sygnatura, edycja 01/30
Kodak Profesional Endura Paper na odwrocie własnoręczny napis autora
oprawa Renes

Constanza z cyklu Sen nocy letniej, 2000/2002

vintage print, 31,5 x 47,5 cm

na odwrocie własnoręczny napis autora: "Dla Wojtka do kolekcji. Chris Niedenthal Warszawa 22/11/2002 "Sen nocy letniej", Hamburg 2000"
oprawa Renes

Koniec strajku!, 1980/2017 r.

wydruk pigmentowy/papier archiwalny, 40 x 60 cm
opisany ołówkiem p.d. '1/15 Koniec strajku! Gdańsk 1980 Chris Niedenthal'

Warszawa, Przed Sądem Najwyższym, Lato 2017', 2017 r.

opisany p.d. ołówkiem '1/15 Warszawa, przed Sądem Najwyższym, Lato 2017, Christian Niedenthal'

End of the strike, 1980/2017

pigment print on archive paper, 40 x 60 cm
described in pencil lower right: '1/15 Koniec strajku! Gdansk 1980 Chris Niedenthal'

Warsaw, In Front of the Supreme Court, Summer 2017

described in pencil lower right: '1/15 Warszawa, przed Sadem Najwyzszym, Lato 2017, Chris Niedenthal'

Centrum Fiata, 1982 r.

fotografia barwna / papier fotograficzny35 x 49 cm
odbitka z lat 90.
sygnowany i datowany p.d.: ‘Chris Niedenthal 82’

Ksiądz na koniu, 1985 r.

fotografia barwna / papier fotograficzny, 35 x 49 cm
sygnowany i datowany p.d.: ‘Chris Niedenthal 85’
odbitka z lat 90.

Stacja benzynowa CPN, Warszawa, lata ’80

lata 80. XX w./2017
wydruk pigmentowy, papier Hahnemühle Photo Rag 308 g,
30 x 45 cm (50 x 64,8 cm),
sygn. "Chris Niedenthal", dat., tytuł i nakład na przodzie,
sygn. "Chris Niedenthal", dat., tytuł, nakład i opis na odwrocie
nakład: 1/25

Z początkiem lat 80. XX w. liczba samochodów na polskim rynku, m.in. kultowego fiata 126p, znacznie wzrosła. Niestety w tym samym czasie pojawiły się pierwsze oznaki niedoborów paliwa. Zaczęto wprowadzać częściowe rozwiązania, takie jak tankowanie w dni parzyste i nieparzyste w zależności od ostatniej cyfry numeru rejestracyjnego. W okresie od września do grudnia 1981 r. dostawy benzyny do stacji CPN były na tyle rzadkie i nieregularne, że aby zatankować, trzeba było mieć wiele szczęścia. Przedstawiona fotografia ukazuje kolejkę po benzynę na stacji CPN przy al. Niepodległości, przy Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie.

CPN Petrol Station, Warsaw, 1980s

1980s/2017
pigment print, Hahnemühle Photo Rag 308 g,
30 x 45 cm (50 x 64.8 cm),
signed "Chris Niedenthal," dated, titled and edition on the front,
signed "Chris Niedenthal," dated, titled, edition and described on the reverse
edition: 1/25

In the early 1980s, the number of cars on the Polish market, including the iconic Fiat 126p, grew significantly. Unfortunately, at about the same time, Poland saw the first signs of fuel shortages. The authorities started to introduce ad hoc solutions, such as allowing people to refuel their cars on even and odd days depending on the last digit of the registration number. From September to December 1981, the deliveries of fuel to the state-owned CPN petrol stations were so rare and irregular that one needed to be very lucky to tank up. This photograph shows the queue at a CPN station at Al. Niepodległości, near the Building of the Central Statistical Office in Warsaw.

Wrocław, 1982

1982/2016
40,2 × 60 cm (50 × 70 cm),
sygn. "Chris Niedenthal", tytuł i nakład na przodzie, sygn. "Chris Niedenthal", dat., tytuł, nakład, nazwa papieru oraz nazwa diapozytywu źródłowego na odwrocie
nakład: 1/15

Prezentowana fotografia powstała latem 1982 r., kiedy Niedenthal wykonywał reportaż o Wrocławiu na zamówienie zachodnioniemieckiego miesięcznika "GEO".
Publikacja: Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989 (BOSZ, 2014).

Wrocław, 1982

1982/2016
40.2 × 60 cm (50 × 70 cm),
signed "Chris Niedenthal", titled and edition on the front, signed "Chris Niedenthal", dated, titled, edition, name of paper and source slide film on the reverse
edition: 1/15

This photograph was created in 1982, when Niedenthal was working on a story about Wrocław following a commission from the West-German journal GEO.
Publication: Chris Niedenthal. Selected Photographs 1973-1989 (BOSZ, 2014).

Warszawa 1979

fotografia, wydruk na archiwalnym papierze, diapozytyw kolorowy 35 mm, ed. 1/10, 88 x 58,5 cm, wydruk 2015, zdjęcie 1979

Ul. Długa w Gdańsku, 1979

limitowana odbitka na papierze archiwalnym, 50x40 cm
sygnowany na awersie i opisany na rewersie

Wielka demonstracja Solidarności podczas stanu wojennego.

Warszawa, Plac Zamkowy, 3 maja 1982
1982/2016
wydruk pigmentowy, papier Harman by Hahnemühle Matt Cotton Smooth 300g, 89,2 × 60 cm (99,8 × 69,9 cm),
sygn., dat. i opis na przodzie oraz na odwrocie
nakład: 1/10

Praca powstała podczas demonstracji Solidarności jest jedną z wielu fotografii, jakie Niedenthal zrobił w czasie stanu wojennego w Polsce. Ujęcie wykonane zostało z ukrycia, z okna mieszkania znajomej reportera, przy pl. Zamkowym. W jednym z wywiadów dotyczących tamtych czasów wspomina: "Umówiliśmy się, że będę u niej siedział w oknie i fotografował. W pewnym momencie ZOMO wkroczyło do akcji: armatki wodne, gaz łzawiący". Podejmując ogromne ryzyko, przemycał na Zachód fotografie ukazujące sytuację w kraju.
Praca prezentowana podczas wystawy autorskiej Wolność jest Kobietą, Galeria Kordegarda, Warszawa (2012).

A Large Demonstration of the Solidarity Movement during the Martial Law. Warsaw, Plac Zamkowy, 3 May 1982

1982/2016
pigment print, Harman by Hahnemühle Matt Cotton Smooth paper 300g,
89.2 × 60 cm (99.8 × 69.9 cm),
signed, dated and described on the front and reverse
edition: 1/10

This picture, taken during a Solidarity movement demonstration, is one of many photographs Niedenthal took at the time of the martial law in Poland. The image was captured from concealment, from a window of Niedenthal’s acquaintance’s apartment in Plac Zamkowy in Warsaw. In an interview about those days, Niedenthal recollects: "We agreed that I would photograph from the window of her place. All of a sudden, the riot police moved in: water cannons, tear gas." Taking a great risk, Niedenthal smuggled photographs showing the situation in Poland abroad.
The photograph was shown at Niedenthal’s solo exhibition entitled Freedom Is a Woman, Kordegarda Gallery, Warsaw (2012).

Mała dziewczynka na dużym rowerze. Podhale, lata 70; 1970 r.

fotografia, papier hahnemuehle, kopia nr. 1/15, odbitka wykonana w marcu 2016 roku, sygn.
50 x 30 cm

Wrocław 1982

1982/2015
wydruk pigmentowy, papier Harman by Hahnemühle Matt Cotton Smooth 300 g, 88 x 60 cm (98 x 80 cm),
sygn., dat. i opis na odwrocie, sygn. i opis na przodzie,
nakład: 1/10

Fotograf dokumentuje Polskę od czasu swojego przyjazdu w latach 70. Chwyta zarówno ważne historyczne momenty, jak i zwyczajne życie. Prezentowana fotografia została wykonana latem 1982 r. we Wrocławiu, w czasie gdy Niedenthal realizował reportaż o tym mieście na zamówienie zachodnioniemieckiego miesięcznika "GEO". Ukazuje kobietę na balkonie jednego z wieżowców, znajdujących się na kultowym wrocławskim "Manhattanie".

/3
liczba obiektów: 45