GRONOWSKI Tadeusz (1894 - 1990)
cena wywoławcza: Wykup abonament
WARSZAWA 1939-45, 1946 (projekt okładki)
tusz, gwasz na kartonie,
26 x 26 cm,
sygnowany p.d. "Gronowski 46"
Kompozycja geometryczna, ok. 1974
Tempera, ołówek, karton ręcznie czerpany; 74 x 54 cm
Na odwrocie nalepka z wystawy Tadeusza Gronowskiego w Galerii Marchand, 12 lipca 2011, Warszawa
Dyplom Konkursu Szekspirowskiego, 1947
Litografia barwna
wym.: 330 x 470 mm
sygn. p.d.: Gronowski 47. Wydany w Litografii Artystycznej W. Główczewskiego. Konkurs organizowany był przez Departament Teatru MKiS, 1947.
Tempera, sklejka; 129,5 x 71 w świetle ramy
Sygn. p.d. Gronowski
sygn.p.d.,
olej, sklejka,
87.5x50.5
Ilustracja do VII Księgi Pana Tadeusza - Rada , 1946 r.
gwasz, tusz/papier,
43,5 x 66 cm
(w świetle passe-partout) sygnowany i datowany p. d.: `Gronowski | 46`
LITERATURA: Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz", wyd. Książka i Wiedza, 1950 r., s. 216-217 (il.)
OPIS SCENY: "Wnet Gerwazy (to on był) przez tłum się przecisnął | Na środek izby, wkoło Scyzorykiem błysnął | Potem, w dół chyląc ostrze na znak powitania | Przed Maćkiem, rzekł: Rózeczce Scyzoryk się kłania. | Bracia szlachta Dobrzyńscy!"
Estymacja: 8 000 - 12 000 zł
litografia/papier
86,5 x 61 cm
sygn. i dat. p.śr.: `Gronowski 54`
Nieczęste!
ORBIS - ZANIM RUSZYSZ W DROGĘ, 1932 R.
litografia/papier
100 x 69 cm
sygn. i dat. p.d.: `Gronowski 31`
Od 1928 roku Orbis miał status narodowego biura podóży. Bardzo rzadki przedwojenny plakat reklamowy firmy!
PAPIEROSY OBSTALUNKOWE, 1931 R.
litografia/papier
70 x 50 cm
Utrzymana w stylistyce Art Deco przedwojenna reklama. Rzadkie!
WIELKA ZABAWA KOSTIUMOWA, 1917 R.
litografia/papier
91 x 66 cm
Pierwszy zaprojektowany przez artystę plakat. Rarytas kolekcjonerski!
Technika mieszana, gwasz, sklejka;
120 x 67,5 cm
Sygn. p.d. Gronowski