JABŁOŃSKI Mieszko (Mieczysław) (1892 - 1965)
olej/płótno, 74 x 50 cm
sygnowany p. d.: `Jabłoński (?) | damaszek | 1936`
cena wywoławcza: Wykup abonament
Akwarela, papier; 34,7 x 48,8 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany ołówkiem l. d.: MJabłoński
Mieszko Jabłoński studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u J. Malczewskiego, gdzie zdobywał nagrody i medale. W latach 20. przebywał na stypendiach we Francji i Włoszech. Mieszkał na stałe w Krakowie, tam też głównie wystawiał swoje prace, a oprócz tego we Lwowie i Warszawie. Należał do Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Muzeum
im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Lublinie.
Martwa natura z kwiatami i owocami
akwarela, karton,
59,2 x 78 cm;
sygn. p.d.: MJabłoński
olej, sklejka, 121 x 81 cm; sygn. l. d.: MJabłoński na odwrocie nalepka wystawowa (Zachęta ?) z tytułem obrazu oraz datą nadesłania: 12. XI. 1930 r.
Gwasz, papier, 49,5 x 49,5 cm;
Sygn. p.d.- M. Jabłoński 54
olej na tekturze,
24,5 x 34,5 cm,
sygnowany p. d. "M. Jabłoński", na odwrocie nalepka wystawowa Związku Powsz. Artystów Polskich, zapewne z 1920 r.
Olej na płótnie 64,5 x 68 cm
Sygnowany l.d. - "Jabł"
Na odwrocie nalepki wystawowe Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg"
Olej, sklejka, 92, 3 x 73 cm
Sygnowany oranżowym olejem p.g.: Jabłoński
Na odwrocie nalepka: "TOW. PRZYJACIÓŁ SZTUK PIEKNYCH WE LWOWIE | Nr ew. 1117 | Rok 1937 | Autor: Mieszko Jabłoński | Tytuł dzieła: Murzynek | Rodzaj i technika: olejny"
olej na płótnie, 50 x 33 cm
na krośnie stara kartka: "Jabłoński/"Głowa"/MK.60.000" oraz pieczęcie składu przyborów malarskich Iskra w Krakowie na ul. Basztowej
olej na tekturze, 28 x 34 cm sygnowany l.d.: "Jabłoński"
Olej na sklejce 116 x 97 cm
Sygnowany p.d. - "Jabł"
Na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1937 r.
olej, tektura
sygn. p.g.: Jabłoński
wym.: 96,5 x 67,5 cm
Na odwrocie naklejka Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" w Krakowie
olej, sklejka
116 x 97,2 cm
Martwa natura z owocami i szklanym gąsiorem
olej, sklejka 46 x 55
sygnowany u góry po prawej: "m. Jabłoński"
olej, płótno 54,3 x 46