JAREMA Maria (Stary Sambor 1908 - Kraków 1958)
akwarela, papier, 29 x 22 cm;
na odwrocie opis: Akwarela/Postać siedząca Nr. Kat. 357/Maria Jarema 44;
Zbiory Kornela Filipowicza, męża artystki
cena wywoławcza: Wykup abonament
monotypia, bibułka;
25 x 19,5 cm (w świetle oprawy).
Praca pochodzi od rodziny artystki.
Zestaw pięciu projektów kostiumowych do Mątwy Witkacego, ok. 1956 r.
różne techniki: rysunek, węgiel, monotypia, gwasz/papier, karton: 23 x 10,5 cm, 23 x 11,5 cm, 21 x 13,5 cm, 21 x 15 cm, 21,5 x 11 cm
Projekty kostiumowe do inscenizacji "Mątwy" Witkacego - przedstawienie teatru Cricot 2 z 1956 r.
Gwasz, karton; wym.: 28,4 x 22,3 cm; nie sygn.; praca naklejona na karton, na którego odwrocie poświadczenie autentyczności przez brata artystki, Władysława Jaremę.
Na scenie teatru Cricot, 1935 r.
tempera, kredka/papier, 29 x 37,5 cm (w świetle passe-partout)
Odwrocie:
odręczny opis potwierdzający autorstwo Marii Jaremy z pieczątką Kornela Filipowicza, byłego męża artystki, z sierpnia 1988 r.
Estymacja: 30 000 - 38 000 zł
akwarela, tusz/papier, 28 x 21 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Marja Jarema | 1936`
Opinie:
w załączeniu potwierdzenie autentyczności Józefa Chrobaka z 2013 r.
Estymacja: 6 000 - 10 000 zł
akwarela/papier, 14,5 x 18 cm (w świetle passe-partout)
Estymacja: 6 500 - 7 500
Tempera, karton;
wym.: 28,4 x 22,3 cm;
nie sygn.;
praca naklejona na karton, na którego odwrocie poświadczenie autentyczności przez brata artystki, Władysława Jaremę.
akwarela/papier, 29 x 22 cm
opisany na odwrociu: `Akwarela | Postać siedząca Nr. Kat. 357 | Maria Jarema 44`
Estymacja: 9 000 - 14 000 zł
akwarela, ołówek/papier, 15 x 19 cm (w świetle passe-partout)
opisany na odwrocie ołówkiem: `Maria Jarema, ze szkicownika Nr 1 (1/15) | akwarela z lat 1932/33na odwrocie pieczątka Kornela Filipowicza oraz okrągła pieczątka: `ZBIÓR | MALARSKI | F. M. B. KĘDZIORKÓW` oraz długopisem: `Kraków - Polska (dar Kornela Filipowicza | 4 stycznia 1977 r.)`
Estymacja: 7 000 - 10 000
monotypia/papier, 25 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
opisana na odwrociu
Kolekcja Fundacji Signum
Estymacja: 25 000 - 35 000
gwasz, akwarela/papier, 30 x 40 cm (w świetle oprawy)
Pochodzenie: Kolekcja prywatna, Kraków
Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 25 000 - 35 000
ołówek, gwasz, karton,
34,5 x 47,5 cm (w świetle oprawy)
W załączniku opinia Kornela Filipowicza, męża artystki, pochodząca z 7 marca 1986 r., stwierdzająca autentyczność pracy.
Zestaw pięciu projektów kostiumowych, ok. 1956 r.
Estymacja: 18 000 - 22 000
Kompozycja - z cyklu Głowy, 1955 r.
monotypia/papier, 42 x 29,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `42 x 29,5 | monotypia |"Głowy" | nr. kat. 153 | Maria Jarema | 1955`, na odwrociu papieru podkładowego dedykacja od Kornela Filipowicza z 5 VI 1963 oraz kolejny opis pracy.
LITERATURA: Maria Jarema. Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska, [katalog wystawy], Kraków 1988/1989, poz. 44, praca reprodukowana.
Estymacja: 48 000 - 52 000 zł
monotypia;
49, 5 x 39 cm - wymiar papieru; 44,5 x 32 cm w świetle passe-partout;
sygnowana i datowana po prawej stronie u dołu: 1935 / Maria Jarema
monotypia/papier,
42 x 29,5 cm
ODWROCIE: opis autorski
układach.
sygnowany na odwrocie: `42 x 29,5 | monotypia | "Głowy" | nr. kat. 153 | Maria Jarema | 1955`; na odwrocie papieru podkładowego dedykacja od Kornela Filipowicza z 5 VI 1963 oraz kolejny opis pracy