1 zł
2 600 000 zł

ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery (1841-1905)

Scena rodzajowa z polskim szlachcicem, 1864 r.

olej/płótno, 48 x 34,5 cm
sygnowany monogramem wiązanym, datowany i opisany p.d.: '8/5 1864 | WE | München'

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kobieta w czerwonej sukni, 1882 r.

akwarela, papier 28 x 18,5 cm,
sygn. i dat. l.d.: WE 17/3/ 1882

Stojąca kobieta, 1882 r.

akwarela, papier, 28 × 18,5 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l. d.: WE 17/3/1882

Dziewczynka w ogrodzie

akwarela, papier Angerera, 33,5 x 24,5 cm, sygn. l.d.: Walery Eljasz, uszkodzony prawy górny róg

Pejzaż z kapliczką

olej, płótno; 37 x 62 cm,

Zygmunt III Waza, 1892 r.

tusz, ołówek/papier, 23 x 13,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: '123/4 1892 | WE'
opisany u góry: '36 Zygmunt III Waza *1566 koronowany 1587, mając lat 21. | + 1632'
rysunek do ilustracji w książce Seweryny Duchińskiej "Królowie polscy w obrazach i pieśniach"

- kolekcja prywatna, Kraków
- S. Duchińska, Królowie polscy w obrazach i pieśniach, Poznań 1893, s. 99 (il.)

Portret członka Towarzystwa Sokół, 1904

olej, tektura; 53 x 42 cm;
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: W. Eljasz Radzikowski | 1904

Dziewczynka w ogrodzie

akwarela, papier Angerera, 33,5 x 24,5 cm,
sygn. l.d.: Walery Eljasz, uszkodzony prawy górny róg

Pejzaż z kapliczką

olej, płótno; 37 x 62 cm,

Przed chatą, 1900 r.

ołówek, akwarela, akwarela, 29 × 20 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: 2/5 1900 WE

Portret Stanisława Poniatowskiego, 1892 r.

ołówek/papier, 26 x 16 cm
sygnowany i datowany l.d.: '1892 23/4 | WE'
u góry opisany: '44. Stanisław Poniatowski 1732 koronowany * 1764 mając 32 abdykował r 1795 † 1798'

Góralka na koniu z obońką, 1903

Akwaforta; wym.: 215 x 160 mm; sygn. pł. l.d.:WRE. Grafika z cyklu "Studia z Tatr", 1904; Lit. A. Szpakowski, Walery Eljasz Radzikowski, Kraków 1960, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Dziewczynka w ogrodzie

akwarela, papier Angerera, wym. 33,5 x 24,5 cm,

Na przełęczy

sygn. na płycie l.d.
akwaforta
16x10.8 cm

Odpoczynek górala (1873)

sygn. dat. na płycie p.d.
akwaforta
10x16 cm

Powstańcy przy ognisku

niesygnowany
akwaforta
14.4x20 cm

Portret Jana III Sobieskiego, 1892 r.

ołówek/papier, 26 x 15,8 cm
sygnowany i datowany l.d.: `WE 23/4 1892`
u góry opisany: `40. Jan III Sobieski *1624 | † 1696 koronowany 1676 mając lat 52`

Scena Nawiedzenia oraz Maria Magdalena pod krzyżem, 1890 r.

akwarela, ołówek/papier, 11 x 19 cm
opisany u góry: `Nawiedzenie MB` obok `M. Magdalena pod Krzyżem` oraz sygnowany i datowany l.d.: `29/3 1890 | WE`

Senatorowie obecni przy koronacji króla, 1890 r.

akwarela, ołówek/papier, 12,5 x 19 cm
sygnowany i datowany p.d.: `26/3 1890. | WE` opisany u dołu ołówkiem: `Senatorowie obecni przy koronacji króla`

Uczyta u Wierzynka, 1890

Tusz, ołówek, karton; wym.: 13,2 x 18,4 cm; sygn. oł. l.d.: 12/9 1890 WE.

Pożegnanie spiskowca, 1899

Tusz, ołówek, karton; wym.: 19,0 x 14,5 cm; sygn. oł. l.d.: 16/5 1899 WE.

Góralka na koniu, 1904

Kwasoryt; wym. odbitki: 201 x 160 mm, planszy: 305 x 235 mm, sygn. l.d.: WRE; oł. w p.d.: Walery Eljasz Radzikowski i nr planszy (6). Drobne zanieczyszczenia papieru. Grafika z teki "Studja z Tatr", 1904.

PEJZAŻ Z KAPLICZKĄ, 1875

olej, płótno, 37 x 62 cm,
sygn. p.d. monogram EW/P... (nieczytelne) 1875

Historyczny kostium niemieckiego szlachcica z XV w.

akwarela, ołówek/papier, 19,5 x 6,5 cm
opisany u góry: `Costumes historiques | par Bonnard` u dołu: `Szlachcic niemiecki | z XV wieku.` oraz sygnowany l.d.: `WE`

Dama nadworna żona Ludwika II księcia w XIV Burbon

akwarela, ołówek/papier, 17 x 12,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i opisany p.d.: `Dama nadworna | żona Ludwika II księcia | w XIV Burbon | WE`

Scena rodzajowa z przysięgi Kościuszki, 1894 r.

akwarela, ołówek/papier, 24,5 x 16,5 cm (w świetle oprawy)
opisany p.g.: `z akwarelli z Przysięgą Kościuszki` oraz sygnowany i datowany l.d.: `20/4 1894 | WE`

Historyczne stroje kardynalskie z XV w.

akwarela, ołówek/papier, 22 x 14 cm (w świetle oprawy)
opisany p.g.: `Costumes historiques | par Bonnard` opisany i synowany l.d.: `w. XV | Na konsylium w Lyonie | r. 1244 papież Innocenty IV dał kardynałom | kapelusze czerwone, a Bonifacy VIII | w r. 1300 dodał im płaszcze | szkarłatne | WE` oraz p.d.: `Papież Syxtus IV wiek XV`

Odpoczynek górala, 1873

akwaforta, papier; 10,5 x 16 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie u dołu: W. Eljasz oraz p. d.: 1873 / Tatry

Na przełęczy, 1884

akwaforta, papier; 16 x 10,5 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie l. d.: WE 1884?

Maria Panna, 1766

miedzioryt, papier; 22 x 17 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie pod kompozycją: Joannes Benjamin Strachowski sculpcit Fratis(...) 1766

Spacer w parku, 1888

Akwarela, papier; wym.: 15 x 13,6 cm;
sygn. oł. p.d.: monogram wiązany WE / 1888 / 20/ 5.

Widok na Giewont, 1882 r.

olej/płótno, 33 x 49 cm
sygnowany i datowany p.d.: `w Zakopanem | Walery Eljasz R. | 1882`

Panorama Tatr z Krzyżnego, 1877

Litografia barwna; wym.: 275 x 750 mm; sygn. ujęta w podpisie: Widok z Krzyżnego w tatrach / zdjęte z natury przez Walerego Eljasza / wydany nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego do II tomu "Pamiętnika Tow.[arzystwa] Tatrz.[ańskiego]. Panorama ukazała się wraz z artykułem propagującym Krzyżne jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Litografiernia M. Salbego w Krakowie. Jedna z piękniejszych, wydanych drukiem panoram Tatr.

Pozew sądowy - Protazy, 1870

olej, płótno; 95 x 58 cm;
sygn. dat i opis l. d.: Walery Eliasz R. / w Krakowie / 1870

Baca, 1904

Kwasoryt; wym.: 213 x 160 mm, pl.: 320 x 230 mm; sygn. poniżej odb. pł. oł.: WE. Radzikowski, pł. p.d.: WRE.

Studium portretowe [Pejzaż tatrzański], koniec XIX wieku

Kwasoryt; wym.: 160 x 108 mm, pl.: 275 x 224 mm; sygn. oł. p.d.: W.E. Radzikowski.

Górski szlak, koniec XIX wieku

Kwasoryt; wym.: 160 x 108 mm, pl.: 325 x 270 mm; sygn. oł. p.d.: W. Eliasz Radzikowski.

Ziemianka, koniec XIX wieku

Kwasoryt; wym.: 150 x 178 mm, pl.: 232 x 257 mm; sygn. oł. p.d.: W.E. Radzikowski, pł. p.d.: Walery Eliasz.

Szałas, 1873

Kwasoryt; wym.: 108 x 160 mm, pl.: 215 x 280 mm; sygn. oł. p.d.: W. Eliasz Radzikowski, pł. l.d.: Walery Eliasz Tatry 1873 WRE.

Dom na stoku, 1904

Kwasoryt; wym.: 210 x 160 mm, pl.: 292 x 235 mm; sygn. oł. d.: WERadzikowski, pł. p.d.: WRE. Grafika z teki akwafort "Studja (sic) z Tatr", 1904.

Kapliczka, 1904

Kwasoryt; wym.: 214 x 160 mm, pl.: 375 x 270 mm; sygn. oł. d.: W Eliasz Radzikowski, pł. l.d.: WRE.

Szałas, 1904

Kwasoryt; wym.: 160 x 214 mm, pl.: 245 x 296 mm; sygn. oł. p.d.: WE. Radzikowski. , pł. p.d.: WRE.

W Kościeliskach

sygn. na płycie l.d.
akwaforta, 21.5x15.7 cm

Pejzaż tatrzański i dwa szkice portretowe, 1867

Akwaforta; wym.: 160 x 206 mm; sygn. pł. l.b.: Kwasorytował Walery Eljasz R. 1867.

Góral zakopiański, ok. 1890

Akwarela, papier; wym. w świetle pp: 19 x 15 cm; sygn. oł. l.d.: W. Eljasz. Oprawiony w stare pp.

KOBIETA W CZERWONEJ SUKNI

Akwarela, papier, 28,3 x 18,5 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l.d.: WE | 1882

Św Wojciech- projekt malowidła sciennego

ołówek, papier; 34 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: WE (monogramem);
napis l. g.: S. Wojciech - fresk namalowany / w kaplicy w Chochołowie (ołówkiem)

Matka Boska Królowa Polski, 1895

olej, płótno,
55 x 37 cm;
sygn. l. d.: Mal Walery Eliasz/ Radzikowski
nalepka z herbem Radziwiłłów i napisem: Karol Wilhelm Radziwiłł (1848-1904), książę/ Towiany oraz poniżej napis: Matka Boska Królowa Polski/ ?/ Kraków 1895/ obraz pochodzi ze zbiorów ks. Radziwiłłów z Towian, stempel: kolekcja malarstwa Andrzeja Cerlińskiego

Pejzaż z Zawoi

akwarela, papier,
15,5 x 29 cm,
syg. p.d.: monogram wiązany WE Zawoja 3/8 (1)860

WIDOK MORSKIEGO OKA, 1868

Akwarela, gwasz, na szkicu ołówkowym, papier;
16 x 22 cm w świetle oprawy
Sygnowany l.d.: Morskie Oko | N.N. | 16/8 1868. | Godz 12. | WE

AKWARELA DWUSTRONNA - PEJZAŻE GÓRSKIE

Akwarela, papier;
16 x 23,3 cm w świetle oprawy
Sygnowane: recto p.d.: WE | verso p.d.: W. Eljasz

ZABUDOWANIA W GÓRACH

akwarela/papier,
46,5 x 36,5 cm
sygnowany p. d.: `Walery Eljasz Radzikowski`

W POKOJU W PETERSBURGU, W KTÓRYM BYŁ WIĘZIONY KOŚCIUSZKO ZE SZTYCHU WEDLE OBRAZU ORŁOWSKIEGO, 1894

Szkic ołówkowy, papier;
16,5 x 24,8 cm
Sygnowany l.d.: 5/2 | 1894 | WE.

AMAZONKI, 1902

Akwarela na szkicu ołówkowym, papier;
21,3 x 28 cm
Sygnowany l.d.: 1902 11/11 | WE.

LAS

18,3 x 12,8 cm
Sygnowany p.d.: WE.

PORTRET KOBIETY W SUKNI Z GORSETEM, 1887

31,6 x 23,5 cm
Sygnowany l.d.: 19/5 1887 | Walery Eljasz Radzikowski
Na odwrocie szkic głowy kobiety.

AKWARELA

E) PEJZAŻ Z ZAMKIEM
13,5 x 16,8 cm
Sygnowany l.d.: WE.

AKWARELA

D) MODLITWA ŚWIĘTEJ MĘCZENNICY
Akwarela na szkicu ołówkowym, gwasz, papier;
21,5 x 14,5 cm
Sygnowany p.d.: Walery Eljasz

AKWARELA

C) SZLACHCIC Z SZABLĄ, 1874
18,7 x 13 cm
Sygnowany p.g.: Wiek 17. połowa 1.| z obrazu na Skałce: męczeństwo S. Stanisława | 15/10 1874 | WE.

AKWARELA

B) GÓRAL Z KONIEM
8,7 x 11,3 cm
Sygnowany p.d.: WE.

AKWARELA

A) PEJZAŻ Z ZAKOPANEGO, 1875
16,4 x 23 cm
Sygnowany l.d.: WE. | Zakopane | 1875 15/8

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

PEJZAŻ GÓRSKI Z ZACHODEM SŁOŃCA
23,8 x 30,7 cm
Sygnowany l.d.: WE.

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

LAS O ZMIERZCHU, 1891
11,8 x 18,3 cm
Sygnowany l.d.: WE. 1891 15/8

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

PEJZAŻ LETNI
8,3 x 13 cm
Sygnowany l.d.: WE.

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

SCENA W IZBIE, 1902
23,8 x 30,7 cm
Sygnowany l.d.: 11/11 | 1902 | WE.

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

FIGURY Z POMNIKA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA NA WAWELU, 1891
Szkic ołówkowy, papier;
13,5 x 19 cm
Sygnowany p.d.: WE. | 1891 | 21/10, l.d.: 23/5 1690 |WE

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

MIECZYSŁAW STARY OFIARUJE ŚW. MIKOŁAJOWI KOŚCIÓŁ W LĄDZIE
11 x 14 cm
Sygnowany p.d.: WE.
Wzdłuż dolnej i prawej krawędzi napisy: dół: Wierzbięta, starosta i kapitan | Mieczysław Stary ofiaruje S. Mikołajowi kościół w Lądzie | S. Mikołaj w stroju podróżnym w czapce z kijem podróżnym i kaletą. | po lewej stronie klęczy opat z pastorałem r. 1145; prawa: Wedle rozprawy Wł. Łuszczkiewicza | opactwo cysterskie w Lądzie. Sprawdz. hist. sztuki | tom. III - 1888 r

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

BABKA
29,8 x 22,7 cm
Sygnowany l.d.: WE.

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

PEJZAŻ WIOSENNY, 1885
29 x 21 cm
Sygnowany l.d.: 25/4 1885 | WE.

DZIEWIĘĆ AKWAREL:

SEMPERVIVUM ARACHNOIDEUM
11,4 x 8 cm Sygnowany śr.d.: Sempervivum Arachnoideum? | WE.
Rojnik pajęczynowaty (łac. Sempervivum Arachnoideum) to roślina skalna z rodziny sukulentów, pochodząca z górzystych rejonów Europy: (Apeniny, Alpy, Pireneje i Karpaty).

[Tatry. Droga z Zakopanego]. [l. 30. XX w.].

Fotografia z kliszy form. 13,2x18 cm

[Tatry. Dolina Kościeliska 2]. [l. 30. XX w.].

Fotografia z kliszy form. 18x13,2 cm

ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery

[Tatry. Dolina Kościeliska 1]. [l. 30. XX w.]. Fotografia z kliszy form. 18x13,2 cm

[Tatry. Dojenie owiec 2]. [l. 30. XX w.]

Fotografia z kliszy form. 13x18,2 cm na kartonie form. 19x22 cm (Juhas podczas dojenia owiec. Zdjęcie naklejone na karton. Na odwrocie napis atramentem: "Tatry". Stan bardzo dobry)

[Tatry. Dojenie owiec 1]. [l. 30. XX w.].

Fotografia z kliszy form. 13x18,2 cm na kartonie form. 19x21,6 cm (Juhasi podczas dojenia owiec. Zdjęcie naklejone na karton. Na odwrocie napis atramentem: "`Tatry` Dojenie owiec. fot. Walery Eliasz Radzikowski Prawo reprodukcji dla P.R.O.P.". Stan bardzo dobry

KOZICE

12,5 x 12 cm
Sygnowany p.d.: monogram wiązany: WE

GORYCZKA

28 x 16,8 cm
Sygnowany l.d.: WE.

SKAŁY

Akwarela, papier;
12,5 x 18,2 cm
Sygnowany p.d.: WE.

PORTRET MĘŻCZYZNY

15,3 x 10,5 cm
Sygnowany l.d.: WER
Biografia artysty przy poz. nr 75.

TRĘBACZ I HUSARZ Z OBRAZU W PODHORCACH, 1875

15,5 x 14,7 cm
Sygnowany p.d.: WE.
Przy górnej krawędzi napis: Z obrazu 17 wieku | w Podhorcach, śr. d.: Podhorce | 27/10 1875

PROJEKT ZAPROSZENIA DO SCHRONISKA NAD MORSKIM OKIEM, 1895

19,8 x 23 cm
Datowany l.d.: 8/12 1895

Scena historyczna we wnętrzu

ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;
sygn u dołu: 28/9 1865. WER (monogram wiązany); Na odwrocie napis: Walery Eliasz Radzikowski

Baca, 1904

Akwaforta; wym. odbitki: 201 x 154 mm, planszy: 307 x 232 mm; sygn. p.d.: WRE..

Szałas, 1904

Akwaforta; wym. odbitki: 157 x 205 mm, planszy: 276 x 311 mm; sygn. p.d.: WRE.

Dolina Kościeliska, 1904

Akwaforta; wym. odbitki: 212 x 149 mm, planszy: 301 x 239 mm; sygn. d.: WRE i tyt. l.d. Kościeliska.

Wycieczka nad Morskie Oko, 1904

Akwaforta; wym. odbitki: 201 x 160 mm, planszy: 305 x 235 mm; sygn. l.d.: WRE.

Scena z obrony Olsztyna

olej, płótno, 101 x 125 cm;
sygn. p. d.: EWR (monogram wiązany)

DOLINA BIAŁEJ WODY POD MŁYNARZEM, 1891

akwarela na papierze,
59 x 44 cm w świetle passe-partout,
sygnowany l.d. "M. Walery Eljasz/Radzikowski/1898"

W Tatrach

sygn. na płycie p.d.
akwaforta
21x16

Scena historyczna we wnętrzu

ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;
sygn u dołu: 28/9 1865. wer (monogram wiązany);
Na odwrocie napis: Walery Eliasz Radzikowski

Ruiny kapliczki, 1860

tusz lawowany,
wym. 12 x 15 cm;
sygn. oł. p.d.: WE oraz napis tytułowy

Ruiny kapliczki, 1860

tusz lawowany;
wym. 12 x 14,5 cm;
sygn. p.d. oł.: WE; poniżej komp.: Szymon Czarny, dobry przewodnik, na Babią Górę, w 1860.

Scena historyczna we wnętrzu

ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;

Scena rodzajowa

akwarela, ołówek, papier
23 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
p. d.: ... 1867 Walery Eliasz RADZIKOWSKI (1840 - 1905) - przypisywany

Dolina Chochołowska

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier
22,5 x 16 cm
opisany i sygn. u dołu: pod Zawiesistą / w d.Chochołowskiej WE / d. 3 września 1888

Dumka Kozaka, 1861 r.

olej/płótno, 92 x 114 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Walery Eliasz | 1861`

Pejzaż z ruinami, 1860

ołówek lawowany, 13 x 15,5 cm
sygn. p.d.: WE ; śr.d.: Szymon Czarny / dobry przewodnik / na Babią Górę / w 1860

Ruiny kapliczki na Babiej Górze, 1860

ołówek lawowany, 13 x 15,5cm
sygn. p.d.: WE ; śr.d.: Ruiny kapliczki na Babiej Górze / 1860

Jan III Sobieski pod Wiedniem

akwarela , papier, 35,5 x 57,5 cm
sygn. p.d.: Walery Eliasz
na odwrocie akt męski, szkic ołówkiem

Postać kobiety

ołówek, akwarela, papier,
9 x 4,8 cm (w świetle oprawy);
napis p.d.: 14 wiek ... (?)

Piechota polska z bitwy pod Trembowlą

ołówek, akwarela, szary papier,
9,8 x 7 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: WE;
napis l.d.: Piechota polska / z bitwy pod / Trembowlą, / współczesny obraz / na wystawie / zabytków z czasów / Jana III

Scena rodzajowa

akwarela, papier, 15 x 11,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. pośrodku u dołu: EW 27/8 1862

GÓRAL, 1875

Tusz, papier; 16 x 16 cm w świetle
Sygnowany l. d.: WE 2/7 1875

Powstańcy z r. 1863

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
18 x 27,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Walery Eliasz Radzikowski;
oraz napis l.d.: Powstańcy z r. 1863. (ołówkiem)

Halabardnicy na baszcie pasamoników

akwarela, papier, 27 x 22,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Radzikowski (słabo czytelna) / 15/5 1864 / Monachium

Typy mundurów powstańców 1863 roku

akwarela, papier, 18 x 27,6 cm;
sygn. p.d.: Walery Eljasz Radzikowski
autorski (?) napis l.d.: Powstańcy z r. 1863. (ołówkiem)

Akrobaci

tusz, tusz lawowany, papier,
24,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Rys. Walery Eliasz
Monochromatyczna ilustracja do jednej z gazet.

Umundurowanie powstańców z 1863 r.

akwarela, papier, 18 x 28 cm,
sygn. l.d.: Walery Eliasz Radzikowski (tuszem) ,
napis autorski l.d.: Powstańcy z r. 1863 (ołówkiem)

Halabardnicy na baszcie Pasamonnikóww Krakowie

akwarela, papier,
27 x 22,4 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Radzikowski (słabo czytelnie) / 15/5 1864 / Monachium

PORTRET JANA DŁUGOSZA, 1889 r.

Akwarela, ołówek, papier; 20,8 x 15,9 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany ołówkiem l. d.: 1/5 1889 | rys. Walery Eliasz
oraz u dołu Jan Długosz

W TATRACH, 1895 r.

Olej na płótnie 51 x 36 cm
Sygnowany śr.d. - "mal. Walery Eljasz / 1895."

Scena z Powstania Styczniowego

sygn. p.d.
akwarela, papier
44.5x55.5 (w świetle passe-partout )

Jan Długosz

tusz lawowany, papier, 20,5 x 16 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: 1/5 1889/ Rys/ Walery Eljasz; napis u dołu: Jan Długosz

Jan Długosz

JAN DŁUGOSZ, 1889

akwarela, ołówek na papierze, 21 x 16,2 cm
w świetle p-p, sygnowana ołówkiem l.d. "1/5 1889 / rys Walery Eljasz";
u dołu napis ołówkiem "Jan Długosz"

Portret kobiety (1868)

sygn. dat. l.d.
akwarela, gwasz, papier
22.5x18.5 (owal)

PRZYSIĘGA NA RYNKU W KRAKOWIE DNIA 24 MARCA 1794, 1894

heliograwiura barwna,
35,6 x 50 cm,
sygnowana na płycie u dołu po prawej "1893 W. E.",
wydana w Księgarni Katolickiej w Poznaniu w setną rocznicę przysięgi Kościuszki

BITWA POD PARKANAMI, 1883 r.

Akwarela, tusz lawowany, ołówek na papierze 23,5 x 34 cm
Sygnowany l.d. - "4/5 1883 WE"

PORTRET MAŁEGO CHŁOPCA (ZAPEWNE SYNA ARTYSTY, STANISŁAWA) Z KONFEDERATKĄ W DŁONIACH, 1869 r.

Akwarela, ołówek, papier; 10,9 x 7,9 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany ołówkiem p.d.: 2/12 1869 | WE (monogram wiązany)

POSTAĆ POLSKIEGO KRÓLA, 1892

tusz lawowany, ołówek, 22,5 x 13,3 cm, sygnowany l.d. "12/3.1892 WE". Zapewne w związku z gromadzeniem przez artystę materiałów do historycznych polskich ubiorów

ALEGORIA POLSKI, 1892 r.

Tusz lawowany, ołówek na papierze 27,5 x 20,5 cm
Sygnowany l.d. - "26/11 1892 WE"
Walery Eljasz-Radzikowski był uczniem

Potyczka powstańców z kozakami pod Miechowem

akwarela, papier, 45,5 x 55,5 cm (w świetle oprawy);
Na odwrocie szczegółowy opis potyczki z identyfikacją postaci
powstańców (m. in.: Władysław Eliasz Radzikowski, Władysław Czaplicki,
Władysław Włodzimierz Lechowski).

Głowa młodej kobiety

akwarela, gwasz, tempera, karton, 31,5 x 25 cm

Męczeństwo Podlasian (Mordowanie włościan unickich przez wojsko rosyjskie w Pratulinie celem nawrócenia na prawosławie, 1875

akwarela, gwasz, papier; 35 x 50 cm;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Malował Walery Eljasz 1875

Widok Zamku Świętego Anioła w Rzymie, około 1865-1866

akwarela, papier; 16,5 x 24 cm w świetle passe-partout;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Walery Eljasz

Portret Jana Długosza, 1889

akwarela na kartonie, 21 x 16 cm w świetle p-p.
sygnowany l.d.: "1/5 1889 rys. Walery Eljasz"

Inspirację do prac Eljasza stanowiła przeszłość narodowa, historie przekazane przez kroniki historyczne, pamiętniki i literaturę. W swoich obrazach przedstawiał wybitnych Polaków i sceny z czasów świetności narodu. Często podejmował też wątki legendarne, zaś malowane przez siebie wydarzenia historyczne starał się przedstawić w sposób anegdotyczny.

liczba obiektów: 127