ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery (1841-1905)
Scena rodzajowa z polskim szlachcicem, 1864 r.
olej/płótno, 48 x 34,5 cm
sygnowany monogramem wiązanym, datowany i opisany p.d.: '8/5 1864 | WE | München'
cena wywoławcza: Wykup abonament
Kobieta w czerwonej sukni, 1882 r.
akwarela, papier 28 x 18,5 cm,
sygn. i dat. l.d.: WE 17/3/ 1882
akwarela, papier, 28 × 18,5 cm w świetle ramy
sygn. i dat. l. d.: WE 17/3/1882
akwarela, papier Angerera, 33,5 x 24,5 cm, sygn. l.d.: Walery Eljasz, uszkodzony prawy górny róg
olej, płótno; 37 x 62 cm,
tusz, ołówek/papier, 23 x 13,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: '123/4 1892 | WE'
opisany u góry: '36 Zygmunt III Waza *1566 koronowany 1587, mając lat 21. | + 1632'
rysunek do ilustracji w książce Seweryny Duchińskiej "Królowie polscy w obrazach i pieśniach"
- kolekcja prywatna, Kraków
- S. Duchińska, Królowie polscy w obrazach i pieśniach, Poznań 1893, s. 99 (il.)
Portret członka Towarzystwa Sokół, 1904
olej, tektura; 53 x 42 cm;
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: W. Eljasz Radzikowski | 1904
akwarela, papier Angerera, 33,5 x 24,5 cm,
sygn. l.d.: Walery Eljasz, uszkodzony prawy górny róg
olej, płótno; 37 x 62 cm,
ołówek, akwarela, akwarela, 29 × 20 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: 2/5 1900 WE
Portret Stanisława Poniatowskiego, 1892 r.
ołówek/papier, 26 x 16 cm
sygnowany i datowany l.d.: '1892 23/4 | WE'
u góry opisany: '44. Stanisław Poniatowski 1732 koronowany * 1764 mając 32 abdykował r 1795 † 1798'
Góralka na koniu z obońką, 1903
Akwaforta; wym.: 215 x 160 mm; sygn. pł. l.d.:WRE. Grafika z cyklu "Studia z Tatr", 1904; Lit. A. Szpakowski, Walery Eljasz Radzikowski, Kraków 1960, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
akwarela, papier Angerera, wym. 33,5 x 24,5 cm,
sygn. na płycie l.d.
akwaforta
16x10.8 cm
sygn. dat. na płycie p.d.
akwaforta
10x16 cm
Portret Jana III Sobieskiego, 1892 r.
ołówek/papier, 26 x 15,8 cm
sygnowany i datowany l.d.: `WE 23/4 1892`
u góry opisany: `40. Jan III Sobieski *1624 | † 1696 koronowany 1676 mając lat 52`
Scena Nawiedzenia oraz Maria Magdalena pod krzyżem, 1890 r.
akwarela, ołówek/papier, 11 x 19 cm
opisany u góry: `Nawiedzenie MB` obok `M. Magdalena pod Krzyżem` oraz sygnowany i datowany l.d.: `29/3 1890 | WE`
Senatorowie obecni przy koronacji króla, 1890 r.
akwarela, ołówek/papier, 12,5 x 19 cm
sygnowany i datowany p.d.: `26/3 1890. | WE` opisany u dołu ołówkiem: `Senatorowie obecni przy koronacji króla`
Tusz, ołówek, karton; wym.: 13,2 x 18,4 cm; sygn. oł. l.d.: 12/9 1890 WE.
Tusz, ołówek, karton; wym.: 19,0 x 14,5 cm; sygn. oł. l.d.: 16/5 1899 WE.
Kwasoryt; wym. odbitki: 201 x 160 mm, planszy: 305 x 235 mm, sygn. l.d.: WRE; oł. w p.d.: Walery Eljasz Radzikowski i nr planszy (6). Drobne zanieczyszczenia papieru. Grafika z teki "Studja z Tatr", 1904.
olej, płótno, 37 x 62 cm,
sygn. p.d. monogram EW/P... (nieczytelne) 1875
Historyczny kostium niemieckiego szlachcica z XV w.
akwarela, ołówek/papier, 19,5 x 6,5 cm
opisany u góry: `Costumes historiques | par Bonnard` u dołu: `Szlachcic niemiecki | z XV wieku.` oraz sygnowany l.d.: `WE`
Dama nadworna żona Ludwika II księcia w XIV Burbon
akwarela, ołówek/papier, 17 x 12,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i opisany p.d.: `Dama nadworna | żona Ludwika II księcia | w XIV Burbon | WE`
Scena rodzajowa z przysięgi Kościuszki, 1894 r.
akwarela, ołówek/papier, 24,5 x 16,5 cm (w świetle oprawy)
opisany p.g.: `z akwarelli z Przysięgą Kościuszki` oraz sygnowany i datowany l.d.: `20/4 1894 | WE`
Historyczne stroje kardynalskie z XV w.
akwarela, ołówek/papier, 22 x 14 cm (w świetle oprawy)
opisany p.g.: `Costumes historiques | par Bonnard` opisany i synowany l.d.: `w. XV | Na konsylium w Lyonie | r. 1244 papież Innocenty IV dał kardynałom | kapelusze czerwone, a Bonifacy VIII | w r. 1300 dodał im płaszcze | szkarłatne | WE` oraz p.d.: `Papież Syxtus IV wiek XV`
akwaforta, papier; 10,5 x 16 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie u dołu: W. Eljasz oraz p. d.: 1873 / Tatry
akwaforta, papier; 16 x 10,5 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie l. d.: WE 1884?
miedzioryt, papier; 22 x 17 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie pod kompozycją: Joannes Benjamin Strachowski sculpcit Fratis(...) 1766
Akwarela, papier; wym.: 15 x 13,6 cm;
sygn. oł. p.d.: monogram wiązany WE / 1888 / 20/ 5.
olej/płótno, 33 x 49 cm
sygnowany i datowany p.d.: `w Zakopanem | Walery Eljasz R. | 1882`
Panorama Tatr z Krzyżnego, 1877
Litografia barwna; wym.: 275 x 750 mm; sygn. ujęta w podpisie: Widok z Krzyżnego w tatrach / zdjęte z natury przez Walerego Eljasza / wydany nakładem Towarzystwa Tatrzańskiego do II tomu "Pamiętnika Tow.[arzystwa] Tatrz.[ańskiego]. Panorama ukazała się wraz z artykułem propagującym Krzyżne jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Litografiernia M. Salbego w Krakowie. Jedna z piękniejszych, wydanych drukiem panoram Tatr.
olej, płótno; 95 x 58 cm;
sygn. dat i opis l. d.: Walery Eliasz R. / w Krakowie / 1870
Kwasoryt; wym.: 213 x 160 mm, pl.: 320 x 230 mm; sygn. poniżej odb. pł. oł.: WE. Radzikowski, pł. p.d.: WRE.
Studium portretowe [Pejzaż tatrzański], koniec XIX wieku
Kwasoryt; wym.: 160 x 108 mm, pl.: 275 x 224 mm; sygn. oł. p.d.: W.E. Radzikowski.
Górski szlak, koniec XIX wieku
Kwasoryt; wym.: 160 x 108 mm, pl.: 325 x 270 mm; sygn. oł. p.d.: W. Eliasz Radzikowski.
Kwasoryt; wym.: 150 x 178 mm, pl.: 232 x 257 mm; sygn. oł. p.d.: W.E. Radzikowski, pł. p.d.: Walery Eliasz.
Kwasoryt; wym.: 108 x 160 mm, pl.: 215 x 280 mm; sygn. oł. p.d.: W. Eliasz Radzikowski, pł. l.d.: Walery Eliasz Tatry 1873 WRE.
Kwasoryt; wym.: 210 x 160 mm, pl.: 292 x 235 mm; sygn. oł. d.: WERadzikowski, pł. p.d.: WRE. Grafika z teki akwafort "Studja (sic) z Tatr", 1904.
Kwasoryt; wym.: 214 x 160 mm, pl.: 375 x 270 mm; sygn. oł. d.: W Eliasz Radzikowski, pł. l.d.: WRE.
Kwasoryt; wym.: 160 x 214 mm, pl.: 245 x 296 mm; sygn. oł. p.d.: WE. Radzikowski. , pł. p.d.: WRE.
Pejzaż tatrzański i dwa szkice portretowe, 1867
Akwaforta; wym.: 160 x 206 mm; sygn. pł. l.b.: Kwasorytował Walery Eljasz R. 1867.
Akwarela, papier; wym. w świetle pp: 19 x 15 cm; sygn. oł. l.d.: W. Eljasz. Oprawiony w stare pp.
Akwarela, papier, 28,3 x 18,5 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l.d.: WE | 1882
Św Wojciech- projekt malowidła sciennego
ołówek, papier; 34 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: WE
(monogramem);
napis l. g.: S. Wojciech - fresk namalowany / w kaplicy w Chochołowie
(ołówkiem)
Matka Boska Królowa Polski, 1895
olej, płótno,
55 x 37 cm;
sygn. l. d.: Mal Walery Eliasz/ Radzikowski
nalepka z herbem Radziwiłłów i napisem: Karol Wilhelm Radziwiłł (1848-1904), książę/ Towiany oraz poniżej napis: Matka Boska Królowa Polski/ ?/ Kraków 1895/ obraz pochodzi ze zbiorów ks. Radziwiłłów z Towian, stempel: kolekcja malarstwa Andrzeja Cerlińskiego
akwarela, papier,
15,5 x 29 cm,
syg. p.d.: monogram wiązany WE Zawoja 3/8 (1)860
Akwarela, gwasz, na szkicu ołówkowym, papier;
16 x 22 cm w świetle oprawy
Sygnowany l.d.: Morskie Oko | N.N. | 16/8 1868. | Godz 12. | WE
AKWARELA DWUSTRONNA - PEJZAŻE GÓRSKIE
Akwarela, papier;
16 x 23,3 cm w świetle oprawy
Sygnowane: recto p.d.: WE | verso p.d.: W. Eljasz
akwarela/papier,
46,5 x 36,5 cm
sygnowany p. d.: `Walery Eljasz Radzikowski`
W POKOJU W PETERSBURGU, W KTÓRYM BYŁ WIĘZIONY KOŚCIUSZKO ZE SZTYCHU WEDLE OBRAZU ORŁOWSKIEGO, 1894
Szkic ołówkowy, papier;
16,5 x 24,8 cm
Sygnowany l.d.: 5/2 | 1894 | WE.
Akwarela na szkicu ołówkowym, papier;
21,3 x 28 cm
Sygnowany l.d.: 1902 11/11 | WE.
18,3 x 12,8 cm
Sygnowany p.d.: WE.
PORTRET KOBIETY W SUKNI Z GORSETEM, 1887
31,6 x 23,5 cm
Sygnowany l.d.: 19/5 1887 | Walery Eljasz Radzikowski
Na odwrocie szkic głowy kobiety.
E) PEJZAŻ Z ZAMKIEM
13,5 x 16,8 cm
Sygnowany l.d.: WE.
D) MODLITWA ŚWIĘTEJ MĘCZENNICY
Akwarela na szkicu ołówkowym, gwasz, papier;
21,5 x 14,5 cm
Sygnowany p.d.: Walery Eljasz
C) SZLACHCIC Z SZABLĄ, 1874
18,7 x 13 cm
Sygnowany p.g.: Wiek 17. połowa 1.| z obrazu na Skałce: męczeństwo S. Stanisława | 15/10 1874 | WE.
B) GÓRAL Z KONIEM
8,7 x 11,3 cm
Sygnowany p.d.: WE.
A) PEJZAŻ Z ZAKOPANEGO, 1875
16,4 x 23 cm
Sygnowany l.d.: WE. | Zakopane | 1875 15/8
PEJZAŻ GÓRSKI Z ZACHODEM SŁOŃCA
23,8 x 30,7 cm
Sygnowany l.d.: WE.
LAS O ZMIERZCHU, 1891
11,8 x 18,3 cm
Sygnowany l.d.: WE. 1891 15/8
PEJZAŻ LETNI
8,3 x 13 cm
Sygnowany l.d.: WE.
SCENA W IZBIE, 1902
23,8 x 30,7 cm
Sygnowany l.d.: 11/11 | 1902 | WE.
FIGURY Z POMNIKA WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA NA WAWELU, 1891
Szkic ołówkowy, papier;
13,5 x 19 cm
Sygnowany p.d.: WE. | 1891 | 21/10, l.d.: 23/5 1690 |WE
MIECZYSŁAW STARY OFIARUJE ŚW. MIKOŁAJOWI KOŚCIÓŁ W LĄDZIE
11 x 14 cm
Sygnowany p.d.: WE.
Wzdłuż dolnej i prawej krawędzi napisy: dół: Wierzbięta, starosta i kapitan | Mieczysław Stary ofiaruje S. Mikołajowi kościół w Lądzie | S. Mikołaj w stroju podróżnym w czapce z kijem podróżnym i kaletą. | po lewej stronie klęczy opat z pastorałem r. 1145; prawa: Wedle rozprawy Wł. Łuszczkiewicza | opactwo cysterskie w Lądzie. Sprawdz. hist. sztuki | tom. III - 1888 r
BABKA
29,8 x 22,7 cm
Sygnowany l.d.: WE.
PEJZAŻ WIOSENNY, 1885
29 x 21 cm
Sygnowany l.d.: 25/4 1885 | WE.
SEMPERVIVUM ARACHNOIDEUM
11,4 x 8 cm Sygnowany śr.d.: Sempervivum Arachnoideum? | WE.
Rojnik pajęczynowaty (łac. Sempervivum Arachnoideum) to roślina skalna z rodziny sukulentów, pochodząca z górzystych rejonów Europy: (Apeniny, Alpy, Pireneje i Karpaty).
[Tatry. Widok z nad Zielonego Stawu Gąsienicowego]. [l. 30. XX w.].
Fotografia z kliszy form. 13,2x18 cm
[Tatry. Droga z Zakopanego]. [l. 30. XX w.].
[Tatry. Dolina Kościeliska 2]. [l. 30. XX w.].
Fotografia z kliszy form. 18x13,2 cm
[Tatry. Dolina Kościeliska 1]. [l. 30. XX w.]. Fotografia z kliszy form. 18x13,2 cm
[Tatry. Dojenie owiec 2]. [l. 30. XX w.]
Fotografia z kliszy form. 13x18,2 cm na kartonie form. 19x22 cm (Juhas podczas dojenia owiec. Zdjęcie naklejone na karton. Na odwrocie napis atramentem: "Tatry". Stan bardzo dobry)
[Tatry. Dojenie owiec 1]. [l. 30. XX w.].
Fotografia z kliszy form. 13x18,2 cm na kartonie form. 19x21,6 cm (Juhasi podczas dojenia owiec. Zdjęcie naklejone na karton. Na odwrocie napis atramentem: "`Tatry` Dojenie owiec. fot. Walery Eliasz Radzikowski Prawo reprodukcji dla P.R.O.P.". Stan bardzo dobry
12,5 x 12 cm
Sygnowany p.d.: monogram wiązany: WE
28 x 16,8 cm
Sygnowany l.d.: WE.
Akwarela, papier;
12,5 x 18,2 cm
Sygnowany p.d.: WE.
15,3 x 10,5 cm
Sygnowany l.d.: WER
Biografia artysty przy poz. nr 75.
TRĘBACZ I HUSARZ Z OBRAZU W PODHORCACH, 1875
15,5 x 14,7 cm
Sygnowany p.d.: WE.
Przy górnej krawędzi napis: Z obrazu 17 wieku | w Podhorcach, śr. d.: Podhorce | 27/10 1875
PROJEKT ZAPROSZENIA DO SCHRONISKA NAD MORSKIM OKIEM, 1895
19,8 x 23 cm
Datowany l.d.: 8/12 1895
ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;
sygn u dołu: 28/9 1865. WER (monogram wiązany); Na odwrocie napis: Walery Eliasz Radzikowski
Akwaforta; wym. odbitki: 201 x 154 mm, planszy: 307 x 232 mm; sygn. p.d.: WRE..
Akwaforta; wym. odbitki: 157 x 205 mm, planszy: 276 x 311 mm; sygn. p.d.: WRE.
Akwaforta; wym. odbitki: 212 x 149 mm, planszy: 301 x 239 mm; sygn. d.: WRE i tyt. l.d. Kościeliska.
Wycieczka nad Morskie Oko, 1904
Akwaforta; wym. odbitki: 201 x 160 mm, planszy: 305 x 235 mm; sygn. l.d.: WRE.
olej, płótno, 101 x 125 cm;
sygn. p. d.: EWR (monogram wiązany)
DOLINA BIAŁEJ WODY POD MŁYNARZEM, 1891
akwarela na papierze,
59 x 44 cm w świetle passe-partout,
sygnowany l.d. "M. Walery Eljasz/Radzikowski/1898"
sygn. na płycie p.d.
akwaforta
21x16
ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;
sygn u dołu: 28/9 1865. wer (monogram wiązany);
Na odwrocie napis: Walery Eliasz Radzikowski
tusz lawowany,
wym. 12 x 15 cm;
sygn. oł. p.d.: WE oraz napis tytułowy
tusz lawowany;
wym. 12 x 14,5 cm;
sygn. p.d. oł.: WE; poniżej komp.: Szymon Czarny, dobry przewodnik, na Babią Górę, w 1860.
ołówek, papier,
22 x 30,5 cm;
akwarela, ołówek, papier
23 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
p. d.: ... 1867 Walery Eliasz RADZIKOWSKI (1840 - 1905) - przypisywany
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier
22,5 x 16 cm
opisany i sygn. u dołu: pod Zawiesistą / w d.Chochołowskiej WE / d. 3 września 1888
olej/płótno, 92 x 114 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Walery Eliasz | 1861`
ołówek lawowany, 13 x 15,5 cm
sygn. p.d.: WE ; śr.d.: Szymon Czarny / dobry przewodnik / na Babią Górę / w 1860
Ruiny kapliczki na Babiej Górze, 1860
ołówek lawowany, 13 x 15,5cm
sygn. p.d.: WE ; śr.d.: Ruiny kapliczki na Babiej Górze / 1860
akwarela , papier, 35,5 x 57,5 cm
sygn. p.d.: Walery Eliasz
na odwrocie akt męski, szkic ołówkiem
ołówek, akwarela, papier,
9 x 4,8 cm (w świetle oprawy);
napis p.d.: 14 wiek ... (?)
Piechota polska z bitwy pod Trembowlą
ołówek, akwarela, szary papier,
9,8 x 7 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: WE;
napis l.d.: Piechota polska / z bitwy pod / Trembowlą, / współczesny obraz / na wystawie / zabytków z czasów / Jana III
akwarela, papier, 15 x 11,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. pośrodku u dołu: EW 27/8 1862
Tusz, papier; 16 x 16 cm w świetle
Sygnowany l. d.: WE 2/7 1875
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
18 x 27,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Walery Eliasz Radzikowski;
oraz napis l.d.: Powstańcy z r. 1863. (ołówkiem)
Halabardnicy na baszcie pasamoników
akwarela, papier, 27 x 22,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Radzikowski (słabo czytelna) / 15/5 1864 / Monachium
Typy mundurów powstańców 1863 roku
akwarela, papier, 18 x 27,6 cm;
sygn. p.d.: Walery Eljasz Radzikowski
autorski (?) napis l.d.: Powstańcy z r. 1863. (ołówkiem)
tusz, tusz lawowany, papier,
24,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Rys. Walery Eliasz
Monochromatyczna ilustracja do jednej z gazet.
Umundurowanie powstańców z 1863 r.
akwarela, papier, 18 x 28 cm,
sygn. l.d.: Walery Eliasz Radzikowski (tuszem) ,
napis autorski l.d.: Powstańcy z r. 1863 (ołówkiem)
Halabardnicy na baszcie Pasamonnikóww Krakowie
akwarela, papier,
27 x 22,4 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Radzikowski (słabo czytelnie) / 15/5 1864 / Monachium
PORTRET JANA DŁUGOSZA, 1889 r.
Akwarela, ołówek, papier; 20,8 x 15,9 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany ołówkiem l. d.: 1/5 1889 | rys. Walery Eliasz
oraz u dołu Jan Długosz
Olej na płótnie 51 x 36 cm
Sygnowany śr.d. - "mal. Walery Eljasz / 1895."
Scena z Powstania Styczniowego
sygn. p.d.
akwarela, papier
44.5x55.5 (w świetle passe-partout )
tusz lawowany, papier, 20,5 x 16 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: 1/5 1889/ Rys/ Walery Eljasz; napis u dołu: Jan Długosz
akwarela, ołówek na papierze, 21 x 16,2 cm
w świetle p-p, sygnowana ołówkiem l.d. "1/5 1889 / rys Walery Eljasz";
u dołu napis ołówkiem "Jan Długosz"
sygn. dat. l.d.
akwarela, gwasz, papier
22.5x18.5 (owal)
PRZYSIĘGA NA RYNKU W KRAKOWIE DNIA 24 MARCA 1794, 1894
heliograwiura barwna,
35,6 x 50 cm,
sygnowana na płycie u dołu po prawej "1893 W. E.",
wydana w Księgarni Katolickiej w Poznaniu w setną rocznicę przysięgi Kościuszki
Akwarela, tusz lawowany, ołówek na papierze 23,5 x 34 cm
Sygnowany l.d. - "4/5 1883 WE"
PORTRET MAŁEGO CHŁOPCA (ZAPEWNE SYNA ARTYSTY, STANISŁAWA) Z KONFEDERATKĄ W DŁONIACH, 1869 r.
Akwarela, ołówek, papier; 10,9 x 7,9 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany ołówkiem p.d.: 2/12 1869 | WE (monogram wiązany)
tusz lawowany, ołówek, 22,5 x 13,3 cm, sygnowany l.d. "12/3.1892 WE". Zapewne w związku z gromadzeniem przez artystę materiałów do historycznych polskich ubiorów
Tusz lawowany, ołówek na papierze 27,5 x 20,5 cm
Sygnowany l.d. - "26/11 1892 WE"
Walery Eljasz-Radzikowski był uczniem
Potyczka powstańców z kozakami pod Miechowem
akwarela, papier, 45,5 x 55,5 cm (w świetle oprawy);
Na odwrocie szczegółowy opis potyczki z identyfikacją postaci
powstańców (m. in.: Władysław Eliasz Radzikowski, Władysław Czaplicki,
Władysław Włodzimierz Lechowski).
akwarela, gwasz, papier; 35 x 50 cm;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Malował Walery Eljasz 1875
Widok Zamku Świętego Anioła w Rzymie, około 1865-1866
akwarela, papier; 16,5 x 24 cm w świetle passe-partout;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Walery Eljasz
akwarela na kartonie, 21 x 16 cm w świetle p-p.
sygnowany l.d.: "1/5 1889 rys. Walery Eljasz"
Inspirację do prac Eljasza stanowiła przeszłość narodowa, historie przekazane przez kroniki historyczne, pamiętniki i literaturę. W swoich obrazach przedstawiał wybitnych Polaków i sceny z czasów świetności narodu. Często podejmował też wątki legendarne, zaś malowane przez siebie wydarzenia historyczne starał się przedstawić w sposób anegdotyczny.