ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery (1841-1905)
tusz lawowany, ołówek, 22,5 x 13,3 cm, sygnowany l.d. "12/3.1892 WE". Zapewne w związku z gromadzeniem przez artystę materiałów do historycznych polskich ubiorów
cena wywoławcza: Wykup abonament
Tusz lawowany, ołówek na papierze 27,5 x 20,5 cm
Sygnowany l.d. - "26/11 1892 WE"
Walery Eljasz-Radzikowski był uczniem
Potyczka powstańców z kozakami pod Miechowem
akwarela, papier, 45,5 x 55,5 cm (w świetle oprawy);
Na odwrocie szczegółowy opis potyczki z identyfikacją postaci
powstańców (m. in.: Władysław Eliasz Radzikowski, Władysław Czaplicki,
Władysław Włodzimierz Lechowski).
akwarela, gwasz, papier; 35 x 50 cm;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Malował Walery Eljasz 1875
Widok Zamku Świętego Anioła w Rzymie, około 1865-1866
akwarela, papier; 16,5 x 24 cm w świetle passe-partout;
sygnowana po prawej stronie u dołu: Walery Eljasz
akwarela na kartonie, 21 x 16 cm w świetle p-p.
sygnowany l.d.: "1/5 1889 rys. Walery Eljasz"
Inspirację do prac Eljasza stanowiła przeszłość narodowa, historie przekazane przez kroniki historyczne, pamiętniki i literaturę. W swoich obrazach przedstawiał wybitnych Polaków i sceny z czasów świetności narodu. Często podejmował też wątki legendarne, zaś malowane przez siebie wydarzenia historyczne starał się przedstawić w sposób anegdotyczny.