GUMOWSKI Jan Kanty (1883 Krościenko - 1946 Kraków)
Katedra na Wawelu z teki Widoki Krakowa
litografia, papier; 40,7 x 27 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: JG
cena wywoławcza: Wykup abonament
Dwór - plebania w Tuchowie 1907
autolitografia, papier; 37,5 x 48 cm;
sygn. p. d.: Plebania w Tuchowie/ Jan Gumowski
Zabrudzenia arkusza
Jasna Góra - widok klasztoru od wschodu, 1926
autolitografia, papier; 52 x 39 cm (w świetle oprawy)
sygn. na kamieniu l. d.:(reverse) JGumowski/ Jasna Góra 1929
przed konserwacją, duże uszkodzenia arkusza
autolitografia, papier; 52 x 39 cm (w świetle oprawy);
sygn. na kamieniu l. d.: JGumowski/ Jasna Góra 1926? r
DOMEK SZLACHECKI w LUBLINIE, 1917
litografia barwna, 35 x 50 cm w świetle passe-partout, sygnowana na kmieniu l.d. "Domek szlachecki w Lublinie /JGumowski 1917 rok”
Grafika pochodzi z albumu "Lublin”.
litografia/papier, 42,5 x 39,5 cm (wymiar każdego arkusza)
każda plansza sygnowana na kamieniu wśród przedstawienia
plansze: 1. Barbakan; 2. Brama Floriańska i baszta pasamoników; 3. Baszta stolarska; 4. Ulica Floriańska; 5. Szczyty Sukiennic i wieże kościoła Mariackiego; 6. Wnętrze kościoła Mariackiego; 7. Biblioteka Jagiellońska; 8. Katedra na Wawelu; 9. Dziedziniec Zamku królewskiego na Wawelu; 10. Fragment krużganku Zamku królewskiego na Wawelu; 11. Stara synagoga na Kazimierzu; 12. Widok ogólny Krakowa od południa.
Teka dwunastu litografii wydana nakładem Muzeum Narodowego w Krakowie, wydrukowane w zakładzie litograficznym F. Zielińskiego "Warszawa".
teka bez oryginalnej obwoluty
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 227
litografia barwna, papier, 34 × 49,5 cm w świetle passe-partout
sygn. na kamieniu p. d.: Jan Gumowski/ (...)?
Praca z teki "Motywy architektury polskiej", zeszyt IV. z cyklu z przedmową prof. Feliksa Kopery, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, Zakłady Litograficzne Fr. Zielińskiego i Sp. w Krakowie w 1926 r.
Domy na ulicy Szerokiej w Lublinie
z teki "Lublin", 1917
litografia barwna; 45x34 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J.Gumowski
Widoki Krakowa - z teki Widoki Krakowa, 1926
litografia czarno-biała, papier kremowy; 42,5 x 29 cm (wymiar arkuszy).
Teka z brunatnej tektury, nadruk brązowy na stronie wierzchniej: [herb Krakowa] /Widoki Krakowa / rys. Jana Gumowskiego / wydane staraniem / Muzeum Narodowego / w Krakowie / MDCCCCXXVI., na tyle: spis rycin w jęz. pol. i franc. oraz stopka: Odbito w Zakładzie litograficznym Franciszka Zielińskiego i Sp. w Krakowie. Zawiera plansze: 1. Barbakan, 2. Brama Floriańska i baszta pasamoników, 3. Baszta stolarska, 4. Ulica Floriańska, 5. Szczyty Sukiennic i wieże kościoła Mariackiego, 6. Wnętrze kościoła Mariackiego, 7. Biblioteka Jagiellońska, 8. Katedra na Wawelu, 9. Dziedziniec Zamku królewskiego na Wawelu, 10. Fragment krużganku Zamku królewskiego na Wawelu, 11. Stara synagoga na Kazimierzu, 12. Widok ogólny Krakowa od południa.
litografia barwna, 37 x 27 cm, sygn. p.d.: Jan Gumowski [19]29
kompletna teka 14 litografii barwnych i czarno- białych, zeszyt IV. z cyklu "Motywy architektury polskiej", z przedmową prof. Feliksa Kopery, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, Wydanie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odbito w Zakładach Litograficznych Fr. Zielińskiego i Sp. w Krakowie w 1926, tytuł również w j. francuskim, przedmowa i spis tablic w j. francuskim i j. angielskim, wym. tablic: 59,5 x 46,5 cm, wym. okładki: 63 x 49 cm.
Teka litografii (17 z 20); wym. plansz: 560 x 370 lub 560 x 740 mm;
sygn. pł..; drobne uszkodzenia dolnych krawędzi kilku plansz (bez szkody dla kompozycji). Zachowane bibułki ochronne z tytułem i opisem w języku polskim, francuskim i angielskim. Okładka teki popękana na marginesach. Brak spisu litografii oraz kompozycji: Długi most, Brama miejska przy Rynku Rybnym i Żuraw gdański. Litografie pokazują kilkanaście gdańskich zabytków, również detal architektoniczny. Teka z serii "Motywy Architektury Polskiej Jana Gumowskiego", zeszyt V; odbito w Drukarni Ministerstwa Spraw Wojskowych, Warszawa 1928. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Warszawa 1994, poz. 226.
Biblioteka Jagiellońska (1926, z teki Widoki Krakowa)
sygn. na kamieniu p.d.
litografia 29x25.8 cm
Baszta Stolarska (1926, z teki Widoki Krakowa)
sygn. na kamieniu l.d.
litografia
36x25.5 cm
Teka litografii wydana nakładem Muzeum Narodowego w Krakowie; wym. pl.: 420 x 280 mm; plansze: Barbakan, Brama Floriańska i baszta Pasamoników, Baszta Stolarska, Ulica Floriańska, Szczyt Sukiennic i wieże kościoła Mariackiego, Wnętrze kościoła Mariackiego, Biblioteka Jagiellońska, Katedra na Wawelu, Dziedziniec zamku królewskiego na Wawelu, Fragment krużganku zamku królewskiego na Wawelu, Stara synagoga na Kazimierzu, Widok ogólny Krakowa od południa; całość w oryg. kartonowej tece; wyd. Zakład lit. F. Zieliński `Warszawa`; stan bdb. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 227.
Wydane staraniem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zakł. Litograf. Francisz.ka Zielińskiego i Sp. Kraków 1926. 44,5 x 32,5 cm, 12 litografii czarno-białych, okł. kart. oryg. Teka z niew. przebarwieniami na krawędziach. Stan dobry.
Rysunek ołówkiem na papierze, sygn. ołówkiem "J. Gumowski". B. r. Wym.: 28 x 20 cm (w passe-partout: 39 x 30 cm). Stan dobry.
Zestaw czterech litografii z Zeszytu 2.
"Motywy Architektury Polskiej", 1917
Kapliczka w Go¼nie
litografia, papier; 60,5 x 44 cm; sygn. p. d.: JGumowski 917./ Kapliczka w Go¼nie (na płycie)
Kościół w Woli Radziszewskiej
litografia, papier; 60,5 x 44 cm; sygn. p. d.: JGumowski 917 r./ Kościół w Woli - Radziszowskiej (na płycie)
Kościół parafialny w Smardzewicach
litografia, papier, 60,5 x 44 cm; sygn. l. d.: JGumowski 917r. | Kościół par. w Smardzewicach pow. Miechowski obok napis: Portal z napisem w babińcu, boczne wejście do nawy
Pejzaż - Chwaścice
litografia, papier, 60,5 x 44 cm; sygn. p. d.: JGumowski 917 r / Chwaścice pow. Jędrzejów (na płycie)