1 zł
2 600 000 zł

SKARŻYŃSKI Jerzy (1924 - 2004)

Forma surrealistyczna, 1985

piórko, tusz kolorowy, papier jasnoszary; 46,5 x 34 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Skarżyński 85

cena wywoławcza: Wykup abonament

Nagi koncert

akwarela/papier, 21,5 x 20,9 cm (w świetle passe-partout)

Projekt scenografii do Tańca śmierci, 1967 r.

technika mieszana/papier, 48 x 61,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'L. i J. Skarżyńscy | 67'
opisany na odwrociu: 'STRINDBERG "TANIEC ŚMIERCI" | REŻ. B. HUSSAKOWSKI | KRAKÓW - TEATR KAMERALNY | STARY | SCEN. L. i J. SKARŻYŃSCY 1967'

- Katarzyna Filimoniuk, J. Skarżyński, Chwile z życia malarza i scenografia, Olszanica 2004, s. 59 (il.)

WOKULSKI WPATRZONY W ŁĘCKĄ

materiał: PAPIER, ODBITKA ŻELATYNOWA-SREBROWA, VINTAGE PRINT
wymiar: 18x13
rok: 1968
DAR ALINY SKARŻYŃSKIEJ

WOKULSKI

wymiar: 18x13
rok: 1968
DAR ALINY SKARŻYŃSKIE

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE, 1964

Druk, papier; 57,5 x 82 cm
Pochodzenie: kolekcja Mateusza Grabowskiego

Szczur w labiryncie - ilustracja do opowiadania Stanisława Lema, do czasopisma Przekrój, 1956 r.

gwasz, tusz/papier, 17,5 x 22 cm
na odwrociu pieczęć czasopisma "PRZEKRÓJ" oraz opisany `564 - J. Skarżyński`

Janosik - Porwanie, tylnia okładka komiksowa, 1974 r.

akwarela, gwasz, tusz/papier, 33,7 x 24,8 cm
sygnowany i datowany: `Skarżyński 73`
na odwrociu opisany ołówkiem: "Janosik" | 5 odc. "Porwanie" | IV str. okładki`
scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski

Piknik na skraju drogi - ilustracja do tekstu Arkadija i Borysa Stugackich, 1976 r.

tusz/papier, 32 x 21 cm
sygnowany i datowany p.d.: `J. Skarżyński | 76`
na odwrociu opisany: `Br. Stugaccy | "Piknik na skraju drogi" | il. no 3 | Jerzy Skarżyński` oraz pieczątki WOZ `Przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę`

akwarela, tusz/papier, 32 x 21 cm
sygnowany i datowany p.d.: ` `J. Skarżyński 76`
na odwrociu opisany: `A i B Stugaccy | "Piknik na skraju drogi" | il. no 6 | Jerzy Skarżyński` oraz pieczątki WOZ `Przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę`

Szwajcaria, 1969 r.

collage/papier, 69,5 x 48 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `J. Skarżyński | 69`
- Mapy wyobraźni. Mapy surrealne Jerzego Skarżyńskiego, [red.] Sylwia Ryś, Katowice 2012, s. 87

Cztery współoprawne rysunki erotyczne, 1950 r.

ołówek/papier, 1) 18,5 x 11 cm 2) 18,5 x 11 cm 3) 18,5 x 13,5 cm 4) 18,5 x 14 cm (wymiary w świetle passe-partout)
każda z prac sygnowana i datowana p.d.: `J. S. 50`

UBIK, 1974 r.

ilustracja do książki
tusz, papier, wym. 32 x 21 cm, sygn.p.d.: J.S., na odwrociu odręczny napis: "Ubik" 19`3/30`3 / tusz / Jerzy Skarżyński / 1974 r.
Ilustracja do książki Philip`a K. Dick`a UBIK, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1975, w cyklu Stanisław Lem Poleca

Sanatorium pod Klepsydrą, 1973

Akwarela, tusz, papier naklejony na karton; wym.: 334 x 630 mm; nie sygn.; drobne uszkodzenia marginesów. Jedna z plansz scenograficznych do filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod Klepsydrą", wg prozy Brunona Schulza. Lit.: "Mapy wyobraźni. Mapy surrealne Jerzego Skarżyńskiego", Katowice 2012, s. 24-252.

Siedząca postać, 1947

Pastel, kredka; wym.: 47,5 x 31 cm;
sygn. p.d.: Skarżyński 1947. Lit.: "Mapy wyobraźni. Mapy surrealne Jerzego Skarżyńskiego", Katowice 2012, s. 64-65.

Para projektów kostiumów

1. Projekt kostiumu kobiecego (dla Iwony Biernackiej)
flamaster, papier, 49,5 x 22,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Skarżyński (ołówkiem), napis l. d.: IWONA / BIERNACKA;
2. Postać kawalera
flamaster, papier, 44,5 x 22,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Jerzy Skarżyński (imię zapisane flamastrem, nazwisko dopisane ołówkiem)

Dialog surrealistyczny, 1950

Gwasz biały, tusz; wym. w ramach autorskiego pp.: 29,5 x 21 cm; sygn. tuszem p.d.: J. Skarżyński 1950. Analogiczne kompozycje w zbiorach Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Lit.: "Mapy wyobraźni. Surrealne światy Jerzego Skarżyńskiego", MŚ Katowice 2012, s. 66-73.

Kubistyczna martwa natura, 1942

Akwarela, karton; wym.: 38,5 x 26 cm; sygn. p.d.: J. Skarżyński 1942. Praca z okresu studiów w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Autentyczność pracy potwierdzona przez żonę artysty.

Kobieta z owocami, 1942

Akwarela, karton; wym.: 34 x 26,4 cm; nie sygn. (wzdłuż dolnego brzegu ślad opisu i sygnatury). Praca z okresu studiów w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Autentyczność pracy potwierdzona przez żonę artysty.

Twarz

pastel/papier, 30 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: `J. Skarżyński`

Estymacja: 2 000 - 2 500 zł

liczba obiektów: 198