AXENTOWICZ Teodor (1859 - 1938)
pastel, papier, 94,5 × 68 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Taxentowicz
Estymacja: 70 000 - 80 000 zł
cena wywoławcza: Wykup abonament
pastel/karton, 65 x 50 cm
sygnowany l.d.: `T.Axentowicz`
ODWROCIE: potwierdzenie autentyczności wydane przez syna artysty: `Stwierdzam, że portret powyższy jest pędzla | mego Ojca śp. Teodora Axentowicza | Kraków dn. 23.VII.1973 r. | Kazimierz Axentowicz`
Estymacja: 45 000 - 55 000
Studjum kobiece z gałązką żółtych róż
pastel, kredka, akwarela/karton, 61 x 43 cm (w świetle ramy)
sygnowany p.d.: `T. Axentowicz`
ODWROCIE:
1) nalepka z salonu sztuki Zygfryda Reizesa, Lwów; 2) wypisana odręcznie nalepka własnościowa: `DO L. 6137/1 | II.4 | Studjum kobiece (...) z gałązką | żółtych róż. Pastel, kredka, akwarela na | kartonie 48 (...) podpis: T.AXENTOWICZ (...)`
Estymacja: 40 000 - 50 000
KOBIETA TRZYMAJĄCA DZBAN Z WAWELEM W TLE ok. 1904 r.
Pastel, akwarela, papier; 96,5 x 66 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany p. śr.: axentowicz
Modelką, która pozowała do prezentowanego obrazu była słynna w czasach Młodej Polski krakowska piękność Ama (Anna) Zakrzewska.
Plakat III wystawy Towarzystwa Polskich SZTUKA, 1899
Litografia, papier, wym.: 85,5 x 62 cm
akwaforta, 15,5 x 11,5 cm
sygn. na płycie p.d.: Axent
Na odwrocie napis ołówkiem: T. Axentowicz / Akwaforta.
Portret Walerii z Gomolińskich Langowej
pastel, akwarela, tektura, 68,5 x 45,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
olej, płótno naklejone na tekturkę; 44 x 33 cm;
sygn. p. d.: T.Axentowicz
Na odwrocie odręczny wtórny napis zielonym atramentem: T.Axentowicz/ portret syna [Jerzego Archibalda (?), ur. 1907] oraz stempel składu materiałów malarskich BLANCHET PARIS [Obraz przed konserwacją]
Portret kobiety w białej sukni
pastel, papier; 59,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. z prawej u góry: T.Axentowicz
Na odwrocie owalna pieczęć z Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz w Krakowie. Obraz po konserwacji.
olej/płyta, 41 x 30,5 cm
sygnowany l.d.: `T. axentowicz`
Estymacja
25 000 - 35 000 zł
pastel/papier, 61 x 46 cm
sygnowany p.śr.: `T. Axentowicz`
Estymacja 35 000 - 45 000 zł
pastel/papier, 63,5 x 47 cm
Literatura: Jan K. Ostrowski, Wielka encyklopedia malarstwa, polskiego, Kraków, 2011 r., s. 27 (il.).
Estymacja: 60 000 - 80 000 zł
Portret kobiety z białej sukni
Pastel, akwarela, karton; wym.: 49 x 34 cm; sygn. p.d.: TAxent.
pastel/papier, 70 x 50 cm
sygnowany wewnątrz przedstawienia: `T. axentowicz`
Estymacja 40 000 - 60 000 zł
pastel, papier, 63 x 47 cm,
sygn. l.d.: T. Axentowicz. Stan do konserwacji.
pastel, papier; 92 x 64 cm (w świetle oprawy);
sygn. z prawej: T. Axentowicz
akwarela, gwasz, pastel, tektura, 50 x 70 cm;
sygn. l. d.: T. Axentowicz
Na odwrocie owalny stempel magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz z Krakowa, ul. Basztowej 11.