OBORSKI Maksymilian (1809-1878)
akwarela, papier, 20,5 x 23,5 cm w świetle passe-partout
cena wywoławcza: Wykup abonament
ołówek, papier; 21,2 x 28,2 cm (w świetle oprawy);
napis p. d.: Oborski. / Mik I 1837r. III / egzekucja;
na odwrocie studium postaci i szkice elementów architektonicznych, wokół liczne napisy m.in. Generał Gałubiejew oraz Ksiądz Sierociński / Pamiętniki Rufina Piotrowskiego / ucieczka z Syberji.
akwarela, 20,5 x 23,5 cm w świetle passe-partout, niesygnowany.
rysunek ołówkiem, 27,5 x 39,5 cm w świetle passe-partout, datowany u dołu po prawej "11 /871"
Szkic wiejskiej kobiety, ok. 1856
ołówek, papier; 11,5 x 7 cm;
u góry ołówkiem nr 345
na odwrocie oprawy napis: rys. M. Oborski / około 1856 oraz Zbiory rodziny Sas - Porembalskich
ołówek, papier; 21 x 25,2 cm;
Na odwrocie napis odręczny: 500 / 62
ołówek, papier, 28,5 x 41 cm (w świetle oprawy);
ołówek, papier; 29,5 x 42,5 cm (w świetle oprawy);
data p. d.: 16/9 73
Z cyklu rysunków powstałych podczas zesłania artysty do Usoli za Irkuckiem, gdzie między innymi przebywał Rafał Kalinowski - przywódca powstania styczniowego na Litwie; niedawno wyniesiony na ołtarze. Interesujący przyczynek do historii powstania styczniowego, którego mija 151. Rocznica wybuchu. (por. rysunki Maksymiliana Oborskiego wystawione na aukcji w D. A. Rempex - 28. VIII. 2013, poz. 017 i następne).
Piszczatowski - Sybirak, 1869
ołówek, papier, 29,5 x 20,5 cm (w świetle oprawy);
napis p. d.: Piszczatowski - Sybirak (ołówkiem)
Portret konny
napis l. d.: 31 Października 1869 / było z rana mrozu 14. Stop. / Irkuck (ołówkiem);
akwarela, papier; 27,5 x 37,8 cm (w świetle oprawy);
napis autorski p. d.: Droga na Sybir (tusz czarny)
Kredka, papier, 28,5 x 41 cm,
sygn. p.d.: 30/V/73.
Praca przypisywana Oborskiemu.
Jeździec carski na koniu
ołówek, papier; 28,5 x 20,8 cm (w świetle oprawy);
opisany l. d.: Efim Szibałonko (cyrylicą);
p. d.: częściowo widoczna data: 30/9 [... - zapewne 1867];
Portret siedzącego mężczyzny
ołówek, papier; 29 x 21,5 cm (w świetle oprawy);
wtórny napis pośrodku u dołu: Grabowski ... /
Sybirak (dopisane); autorskie datowanie p. d.: 9/I 867.
Droga na Sybir [Trójka], lata 60. XIX w.
Akwarela, papier; praca dwustronna; wym.: 28 x 39 cm; p.d. tytuł; nazwisko autora i tytuł na tabliczce ramy; na odwrocie pejzaż z rozlewiskami Bugu. Lit.: SAP, VI, 203-204. Oborski był trzecim, obok P. Michałowskiego i J. Kossaka, malarzem koni doby romantyzmu.
akwarela, papier naklejony na tekturze; 26 x 34,5 cm;
poniżej napisy na tekturze: Usola k/Irkucka Pejzaż syberyjski z widokiem dachów obozu skazanych. mal. Max. Oborski (ołówkiem).
Por. niniejszy katalog poz. 016
Łódź rybacka przy brzegu, ok. 1865
ołówek, papier; 16 x 20,5 cm;
poniżej na passe-partout odręczny opis ołówkiem (wtórny): Usola za Irkuckiem ok. 1865 r./ Syberia/ Tu więziono Polaków (Max Oborski skazany na 10 lat)/ Przebywał tu R. Kalinowski [św. Rafał (Józef) Kalinowski 1835-1907] i inni;
z prawej: Mal. Maxymilian Oborski.
Interesujący przyczynek do historii powstania styczniowego, którego 150. rocznica przypada właśnie w obecnym roku.
akwarela, papier; 27 x 22 cm;
Na odwrocie napis ołówkiem: MAX OBORSKI ok. 1863
akwarela, papier; 10,5 x 15 cm;
Na odwrocie odręczny napis: [
] Oborski / Sichów
ołówek, akwarela na papierze,
21,6 x 26,5 cm
na odwrocie szkice ołówkowe koni i postaci