CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
1937
odbitka żelatynowo-srebrowa, 15,7 × 10,8 cm (16,9 × 11,1 cm),
opis "Zakopane, zdjęcie odznaczone / wielokrotnie" i pieczęć autorska na odwrocie
vintage
W twórczości Chomętowskiej przewija się wiele tematów. Jednym z nich jest przyroda, za którą artystka zdecydowanie przepadała. Lubiła fotografować zimą, tak jak Antonii Wieczorek - jej bliski znajomy i specjalista w tej tematyce. Śnieżny i słoneczny krajobraz, jak ten na przedstawionej fotografii, dawał możliwość osiągnięcia ciekawych światłocieni, a w rezultacie - graficzny efekt w fotografii.
Publikacja: Spojrzenie w przeszłość polskiej fotografii (Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982).
cena wywoławcza: Wykup abonament
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
1937-1938
odbitka żelatynowo-srebrowa, 16,8 × 11 cm (17,2 × 11,4 cm),
dat. (1938), tytuł, opis "FiS / b. dobre = negatyw zgubiony / negat. nie mam" na odwrocie
vintage
Fotografia powstała prawdopodobnie w latach 1937–1938 w Zakopanem, podczas przygotowań do międzynarodowych zawodów narciarskich FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). Ujęcie wykonane z wnętrza restauracji na szczycie Gubałówki, gdzie dokładnie w tym czasie uruchomiono kolej linowo-terenową.
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
1937
gelatin silver print, 15.7 × 10.8 cm (16.9 × 11.1 cm),
inscription "Zakopane, zdjęcie odznaczone / wielokrotnie" and artist’s stamp on the reverse
vintage
In her art, Chomętowska focuses on many topics, notably nature, which she was clearly fond of. She liked photographing in winter, just like Antoni Wieczorek - her close acquaintance and specialist in winter pictures. A snowy and sunny landscape, like this one, enabled the artist to play with chiaroscuro effects, and thus give the scene a graphic-like look.
Publication: A Look Back to the Past of Polish Photography (Państwowy Instytut Wydawczniczy, 1982).
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
1937-1938
gelatin silver print, 16.8 × 11 cm (17.2 × 11.4 cm),
dated (1938), titled, inscription "FiS / b. dobre = negatyw zgubiony / negat. nie mam" on the reverse
vintage
This photograph is likely to have been taken in the years 1937–1938 in Zakopane, during preparation to a skiing competition organised by the International Ski Federation (FIS). The picture was taken from inside the restaurant on the top of the Gubałówka peak, where the construction of the Gubałówka Hill Funicular had just been completed.
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
Zestaw 6 fotografii cz-b; wym.: 85 x 135 mm; na odwrocie pieczątka autorska; w zestawie m.in.: targ na Rusi, zamek w Trokach, Rynek Starego Miasta w Warszawie, Tatry.
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
p. Rajczykowska, sierpień 1928 (Polesie), 2010
fotografia, 35x24 cm
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, 17,5 × 12 cm (wym. obrazu), 24 × 18 cm (wym. papieru); sygn. na przodzie ołówkiem, opisana na odwrocie ołówkiem: Od Podworca Zamkowego brama z widokiem Kanonii, Warszawa 193ste, Varsovie Kanonia; odbitka autorska, fotografia nieznacznie uszkodzona, nakład: nieokreślony vintage print
CHOMĘTOWSKA Zofia (1902-1991)
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, 21 × 29,5 cm; sygn, dat., opisana na przodzie ołówkiem; odbitka autorska, fotografia nieznacznie uszkodzona, nakład: nieokreślony vintage print