1 zł
2 600 000 zł
/8

JAKUBOWSKI Stanisław (1885 - 1964)

Bogowie Słowian

druk/papier, 35,7 x 29 cm
książka podpisana przez artystę ołówkiem na stronie tytułowej: '
książka wydana w 3000 egzamplarzy na bezdrzewnym papierze, wydrukowana w drukarni "Powściągliwości i pracy" w Krakowie pod kierownictwem Franciszka Szula. Każdy egzemplarz zawiera 132 drzeworyty, tłoczone z oryginalnych klocków drzeworytniczych. Wszystkie egzemplarze zostały podpisane przez autora

cena wywoławcza: Wykup abonament

Kaplica Zygmuntowska, 1934 r.

akwaforta, akwatinta/papier, 11,5 x 10,7 cm (zadruk)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'St Jakubowski'
Rycina pochodzi z teki "Kraków" wydanej w 1934 roku

Kościół

akwaforta, akwatinta/papier, 11,7 x 10,4 cm (zadruk)

Teka - Prasłowiańskie motywy architektoniczne

27 drzeworytów na 24 tablicach, papier; 33 x 25 cm (wymiar arkusza);
sygn. na klocku;

Pejzaż z kapliczką

akwarela, papier, 34 x 44,5 cm w świetle pase-partout, sygn. p.d.: St. Jakubowski

Zamek w Dębnie

Akwaforta, akwatinta, papier; wym.: 210 x 173 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski, l.d. suchy tłok z monogramem.

Widok na Wawel, 1935

Olej, tektura; wym.: 56 x 67 cm; sygn. l. d.: St. Jakubowski. Efektowna praca malarska artysty znanego przede wszystkim z prac graficznych. Na odwrocie nalepka z wystawy w TPSP (1935r.).

Bogowie Słowian (Mitologia słowiańska), 1919

Teka; Zeszyt I Bogowie, Przemyśl [1919], Nakład Spółki Wyd. "Praca i Książka", k. nlb. 18, tabl. nlb. 12 (drzeworyty), 1 drzeworyt na okładce; wym. teki: 400 x 290 mm. Drzeworyty sygnowane oł. p.d.: St. Jakubowski. Stan zachowania: broszurowa okładka z naddarciami, grzbiet popękany; karty wewnątrz w stanie dobrym. Edycja z podpisami artysty jest bardzo rzadka! Lit.: M. Grońska..., Wrocław 1994, 270.

* opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Prasłowiańskie motywy architektoniczne, 1923

Teka 26 drzeworytów na 24 tabl.; wym. tabl.: 330 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski. Bardzo rzadki wariant teki sygnowany przez artystę, z drzeworytami odbitymi na papierze kredowym, różniący się od wariantu podstawowego także zawartością. Stan zachowania: uszkodzenia okładki broszurowej, karty z zabrudzeniami i zalaniami na krawędziach. Lit.: M. Grońska..., poz. 271.

Kościół

sygn. śr.d.
drzeworyt, akwarela
12x8.5 cm

Łany zboża, lata 30.

Technika mieszana, akwarela, gwasz; wym.: 47 x 59 cm; sygn. p.d.: St. Jakubowski.

Kraków. Brama Floriańska od Plant, lata 30.

Akwaforta; wym.: 75 x 66 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski. Praca z cyklu poświęconego zabytkom Krakowa.

Kraków. Odwach przy Wieży Ratuszowej, lata 30.

Akwaforta; wym.: 115 x 105 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski.
Praca z cyklu poświęconego zabytkom Krakowa.

Na pustkowiu, lata 20.

Miedzioryt; wym.: 65 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski, śr.d. tytuł; rzadka praca o nietypowej dla artysty tematyce i w innej niż zwykle technice. Praca własnoręcznie oprawiona przez artystę, na pp dalszy ciag opisu: Na pustkowiu - miedzioryt.

Włóczęga, lata 20.

Drzeworyt; wym. Komp.: 182 x 177 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski, l.d.: Drzeworyt; sygn. pł. l.d. monogram wiązany; praca (z marginesami) wprawiona w pp. Rzadkie.

Kościół Mariacki w Krakowie

akwaforta, papier; 10,5 x 14 cm (odcisk płyty);
sygn. p. d. ołówkiem: St. Jakubowski

BOGOWIE SŁOWIAN (Mitologja słowiańska), 1919

Teka 12 dwubarwnych drzeworytów (+1 na okładce); wym. teki: 44 x 31,5 cm, drzeworytów 25 x 25 cm
zeszyt 1 "Bogowie" (jedyny jaki się ukazał) wydany nakładem Spółki Wydawniczej "Praca i książka", Przemyśl [1919]; druk: Zagajewski i Łazor w Przemyślu; karta tytułowa i opisy w jęz. polskim i francuskim; k. nlb. 18, tabl. nlb. 12.; Drzeworyty dwubarwne, 25 x 25 cm: 1. Bielboh - Czernoboh 2. Dażboh 3. Swarog, Swarożyc - Swarożyniec 4. Perun, Prowe 5. Porenut, Porewit 6. Światowit, Radegast 7. Rugiewit, Jarowit 8. Triglaw 9. Stryboh - Doda 10. Marzanna - Wełes 11. Łada - Żiwa 12. Mokosz - Chors - Semargl.
Pierwsza opublikowana praca Jakubowskiego
Stan drzeworytów bardzo dobry, okładka z ubytkami, zaplamieniami, zadarciami
Lit.: Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 270.

Barbakan, ok. 1930

akwaforta, papier; 11 x 10,3 cm,
sygn. ołówkiem p. d. St. Jakubowski
Oprawa S. Klipsteina z Krakowa z epoki.

Portret Franciszka Kotuli, ok. 1955

akwaforta, papier; 16 x 16 cm;
sygn. ołówkiem p. d.
Franciszek Kotula - etnograf, muzealnik, pisarz, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Dworek drewniany, ok. 1925

akwaforta, akwatinta, papier; 31 x 28,5 cm;
sygn. ołówkiem p. d.: St. Jakubowski

/8
liczba obiektów: 145