ZALESKI Antoni (1824-1885)
PASEK ROZPOCZYNA TAŃCE u PANI KASZTELANOWEJ. ILUSTRACJA DO PAMIĘTNIKÓW J. Ch. PASKA, 1849
litografia,
sygnowana z lewej: "Pierwotwór Ant: Zaleskiego, Obyw: Ptu. Trockiego". Po prawej: "F. Grenier lith. Imp. Lemercier r. de Seine 57. Paris".
Pod grafiką, pośrodku: "OBRAZY Z. PAMIĘTNIKÓW J. C. PASKA. / W taniec tedy poszli, kłaniali mu się a ów żegnał owem Krzyżykiem etc. etc. / Dédié ļ Madame la Comtesse Branicki née Comtesse Potocka./ par l’Éditeur J. K. Wilczyński".
Nad ryc.: Album de Wilna.2° Série 3° Liv., pod. ryc.: "N° 26"
Bibliografia: J. Jaworska, Album Wileńskie [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie. Warszawa 1976, t. XX, s. 284, poz. 79.
cena wywoławcza: Wykup abonament
ZALESKI Antoni (1824-1885)
POJEDYNEK PASKA z JASIŃSKIM. ILUSTRACJA DO PAMIĘTNIKÓW J. Ch. PASKA, 1849
litografia,
sygnowana z lewej: "Pierwotwór Ant:Zaleskiego, ob:P tu. Trockiego". Po prawej: "Bayot lith.Imp. par. Lemercier, ļ Paris".
Pod grafiką, pośrodku: "OBRAZY Z. PAMIĘTNIKÓW J. C. PASKA. POIEDYNEK Z JASIŃSKIM / "Przytnie na mnie potężnie, aż mnie zadrżała szabla w garści, wytrzymałem zamach. / Cięliśmy się z dziesięć razy: nic ani iemu ani mnie. Mówię: dosyć tego Panie Marcinie. etc./ Dédié ļ Mr Adolphe Knothé, Docteur en Médecine et Chirurgie /par l’Éditeur J.K.Wilczyński."
Nad ryc.: "Album de Wilna. 2° Série 4°Liv.", pod ryc.: "N° 38".
Bibliografia: J. Jaworska, Album Wileńskie [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie. Warszawa 1976, t. XX, s. 293, poz. 91.
ZALESKI Antoni (1824-1885)
Powieść historyczna z czasów litewskich i pruskich Adama Mickiewicza z ilustracjami Antoniego Zaleskiego., 1864
Wydanie luksusowe nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego, Poznań 1864
wym.: 315 x 240 mm; s. VIII, 80; zawiera frontyspis i 8 całostronicowych plansz stalorytniczych wg rysunków A. Zaleskiego, nauczyciela M. E. Andriollego
sygn. pł.: A. Zaleski rysował, St. Łukomski rytował. Plansze odbite oddzielnie u Beilleta w Paryż. Ślady zawilgocenia, oprawa org. podniszczona.
ZALESKI Antoni (1824-1885)
Z ILUSTRACJI DO "PAMIĘTNIKÓW" PASKA
"Porwie się ów gospodarz... a mój go czeladnik obuchem".
Litografia barwna Adolpha Bayot (ur.1810), 33 x 41 cm (w świetle passe-partout), sygn. u dołu "Rysował Antoni Zaleski Bayot lith. Imp. Lemercier Paris"