GOLTZIUS Hendrick (1558?-1617)
Święta Rodzina - Infanti Domino, ok.1595
Miedzioryt; wym.: 285 x 210 mm; sygn. pł. śr.d.: B. Spranger Invent, p.d.: HGoltzius sculp. Pod kompozycją czterowiersz w języku łacińskim: Virgo Palestinas inter rosa roscida matres/Infanti Domino rerum bellaria prebet.; Adstat, et arridet blandè Iesseus Ioseph,/Quemq tremunt celi tenero blanditur alumno. F. Estius; praca po konserwacji. Grafika według obrazu Bartholomeusa Sprangera namalowanego w 1580 (dziś w Uffizi we Florencji). Lit.: Bartsch 275; Hollstein 319.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Miedzioryt;
wym. komp.: 198 x 125 mm;
sygn. ś.d. monogramem: HG, poniżej A°96. Grafika z cyklu "Pasja" (1596-1598) dedykowanego abp. Mediolanu, kard. F. Borromeo, protektorowi sztuki niderlandzkiej. Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.
Titus Manlius - portret konny, 1586
Miedzioryt;
wym.: 365 x 234 mm;
sygn. monogramem wiązanym: HG Fc w obrębie kompozycji; pod kompozycją czterowiersz w jęz. łac. Praca z serii przedstawiającej bohaterów rzymskich (poz. 7 z 8). Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.
Lit.: Holstein, II, 165.
Miedzioryt;
wym.: 368 x 235 mm;
sygn. monogramem wiązanym: HG fecit w obrębie kompozycji; pod kompozycją czterowiersz w jęz. łac. Praca z serii przedstawiającej bohaterów rzymskich (poz. 6 z 8). Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.
Lit.: Holstein, 167.
Miedzioryt;
wym.: 369 x 234 mm;
sygn. śr.d. monogramem wiązanym: HG fecit; pod kompozycją czterowiersz w jęz. łac. Praca z serii przedstawiającej bohaterów rzymskich (poz. 5 z 8). Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.
Lit.: Holstein, II, 166.
Miedzioryt;
wym.: 365 x 234 mm;
sygn. monogramem wiązanym: HG Fc w obrębie kompozycji; pod kompozycją czterowiersz w jęz. łac. Praca z serii przedstawiającej bohaterów rzymskich (poz. 1 z 8). Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.
Lit.: Holstein, II 162.
wg Bartholomeus SPRANGER (1546-1611)
grawiura, papier,
28,5 x 21 cm;
u dołu napisy po środku: B. Spranger Invent, z prawej: HGoltzius sculp., u dołu opis: Virgo Palestinas inter rosa roscida matres? (po konserwacji)
Portret Dircka Volkertsza Coornherta, ok. 1590
Miedzioryt
wym.: 510 x 410 mm
portret przedstawia nauczyciela artysty
jedna z jego najlepszych prac
Grafika po konserwacji; odbitka przycięta bez szkody dla kompozycji.
Lit.: Bartsch 164; Hollstein 180 II.
Miedzioryt;
wym.: 198 x 131 mm (odbitka obcięta);
sygn. ś.d. monogramem HG, poniżej A°96.;
grafika po konserwacji, uzupełnione marginesy.