GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
brom, edycja 1/1
19,5x25 cm
na odwrocie opis: TERESA GIERZYŃSKA, 1988, CYKL "O NIEJ" (niebieski cień), "SAMOTNA" | (fotografia cm.b. bromowa) | pojedyncza fotografia 1/1 | autorska rama" oraz pieczęć: "TERESA GIERZYŃSKA"
cena wywoławcza: Wykup abonament
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
1981
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier naklejony na karton, 28,8 x 19,5 cm,
sygn., dat. i opis na przodzie, sygn. i pieczęć autorska na odwrocie,
nakład: 2/4
vintage print
Jednym z głównych tematów, które Gierzyńska podejmuje w swojej twórczości, jest kobieta i jej emocjonalność. Od kilku dekad powstaje cykl O niej, do którego należy prezentowana praca. Seria Pieszczotki to prace przepełnione motywami erotycznymi. Widoczny na fotografii malunek na ciele został wykonany prawdopodobnie przez męża artystki, malarza Edwarda Dwurnika.
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
1981
gelatin silver print, mounted on cardboard, 28.8 x 19.5 cm,
signed, dated and described on the front, signed and artist`s stamp on the reverse,
edition: 2/4
vintage print
The woman and her emotionality is a central theme of Gierzyńska`s art. For several decades, she has worked on the series About Her, of which this work is an example. Gierzyńska`s Darlings painter are rich in erotic motifs. The body painting was probably made by her husband, Edward Dwurnik.
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
XVI z serii Pieszczotki (znana także jako Zaloty)
1982
odbitka żelatynowo-srebrowa barwiona miejscowo ręcznie, 15 x 15,5 cm (17 x 17 cm),
sygn., dat. i opis na odwrocie,
vintage print
Prezentowana praca pochodzi z cyklu O niej, który Gierzyńska tworzy od kilku dekad i w którym koncentruje się przede wszystkim na przeżyciach emocjonalnych kobiety. Artystka utrzymuje w swoich fotografiach nastrój tajemnicy. Wykorzystuje aparat do zapisu ruchu, pewnych czynności i niedopowiedzenia. Przemijalność fizyczna i przemijalność uczuć jest bardzo dogłębnie zaznaczona w jej twórczości. Fotografuje siebie, swoją córkę Polę, a także przypadkowe kobiety, spotkane w czasie zagranicznych podróży. Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany.
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
XVI from the Darlings series (also known as Courtship)
1982
gelatin silver print, partly hand-toned, 15 x 15.5 cm (17 x 17 cm),
signed, dated and described on the reverse,
vintage print
The work comes from the About Her series, which Gierzyńska has been working on for several decades and in which she focuses on women`s emotional experiences. Her photographs have an air of mystery. Gierzyńska uses a photographic camera to capture motion, actions and what is understated. Her works are permeated with physical passing and the passing of emotions. Gierzyńska photographs herself, her daughter Pola and women she meets on foreign travels. The series has been widely exhibited and published.
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Wieczny kształt z cyklu Istota rzeczy
1973
przedruk, ksero, kompozycja zamontowana na metalowej płycie 100 x 50 cm,
sygn., dat., opis i pieczęć autorska na odwrocie,
unikat
Cykl Istota rzeczy składa się z 25 prac powstałych w latach 1973-1975. Artystka zastosowała technikę mieszaną: przedruk (technika własna) pod prasą graficzną oraz szablon, kserografię, akryl. Kompozycje są zamontowane na płytach metalowych przeklejonych papierem.
Wystawy: Salon wystawowy SBWA, Piastów (1976); Paris Photo, Paryż (2010).
estymacja: 4500 - 5500 zł
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Eternal Shape from the Essence of Things series
1973
reprint, photocopy, composition mounted on a metal panel sized 100 x 50 cm,
signed, dated, described and author`s stamp on the reverse,
unique object
The Essence of Things series comprises 25 works created in 1973-1975. The artist used mixed techniques: reprint made with a lithography press (own technique), stencil, photocopying, acrylic paint. The compositions are mounted on metal panels with a paper base.
Exhibition: SBWA exhibition salon, Piastów (1976); Paris Photo, Paris (2010).
estimate: 4500 - 5500 zł
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Szkic do cyklu O niej, 1983 / 86
Fotografia czarno-biała, kolorowana, papier; odbitka autorska
11 x 13,5 cm w świetle passé-partout;
sygn., dat., opis, (ołówkiem) i pieczątka autorska na odwrocie
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
szkic do Rozmowy z cyklu O niej, 1989
fotografia czarno biała, brom, papier, odbitka autorska, 11x15 cm w świetle passe-partout, 19,8x25,4 cm w oprawie
opisana na odwrocie: Teresa Gieżyńska Szkic do "Rozmowy" z cyklu "O niej" 1989, brom cz.-b. odbitka autorska; oraz stempel autorski
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
1974/1975
unique object
vintage print
Exhibition: SBWA exhibition salon, Piastów (1976).
The work was reproduced in the exhibition booklet.
estimate: 3000 - 5000 zł
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
1974/1975
unikat
vintage print
Cykl Istota Rzeczy składa się z 25 prac powstałych w latach 1973-75. Artystka zastosowała technikę mieszaną: przedruk (technika własna) pod prasą graficzną oraz szablon, kserografię, akryl. Kompozycje są zamontowane na płytach metalowych przeklejonych papierem.
Wystawa: Salon wystawowy SBWA, Piastów (1976).
Publikowana w folderze do wystawy.
estymacja: 3000 - 5000 zł
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Trzydziestoletnia z cyklu O niej, 1980
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, tektura, 19,5 x 29 cm; sygn. dat. i opisana d. (ołówkiem): "O niej"- Trzydziestoletnia foto 3/4 - 1980, p.d.: pieczątka autorska oraz opisana (ołówkiem) i pieczątka autorska na odwrocie; egzemplarz autorski, nakład: 3/4
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
szkic do fotografii z cyklu O niej, 1990
brom, papier, odbitka autorska, 13x18 cm, nakład 1/1,
sygn. i opisany na odwrocie /Teresa Gieżyńska Szkic do cyklu "O niej", 1990, brom, odbitka autorska 13 x 18 cm/, pieczęć autorska
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
szkic do fotografii Śpiąca, 1989
sygn. i opisany na odwrocie /Teresa Gieżyńska Szkic - jedna z wersji do "Śpiącej" 1989, fot. autorska brom 13x 18 cm/, pieczęć autorska
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Wg Erika F. z cyklu O niej, 2009/2010
wydruk pigmentowy, papier Ilford Gallerie Gold Fibre Silk, 24,5 x 35 cm,
sygn., dat. oraz pieczęć autorska na odwrocie,
nakład: 3/3
Cykl "O niej" rozpoczęty w 1979 r. w technice analogowej, kontynuowany (od 2004 r. do dziś) w technice cyfrowej, koncentruje się na badaniu emocjonalnej tożsamości kobiety. Artystka fotografuje siebie, swoją córkę Polę, a w ostatnich latach także przypadkowe kobiety, spotkane w czasie zagranicznych podróży. Istotną rolę odgrywają wnętrza (zwłaszcza sypialnie) traktowane jako metafora kobiecych emocji. Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany.
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Bezdomna , z cyklu: O niej, 2004/2010
fotografia cyfrowa, druk Epson Ultrachrome K3, papier Ilford Fibresilk 310 GSM,
35 x 24,5 cm;
sygn. oraz pieczątka autorska na odwrocie; wydruk autorski, nakład: 2/3
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, tektura, 19,5 x 29 cm; sygn. dat. i opisana d. (ołówkiem): "O niej"- Trzydziestoletnia foto 2/4 - 1980, p.d.: pieczątka autorska oraz opisana (ołówkiem) i pieczątka autorska na odwrocie; egzemplarz autorski, nakład: 2/4
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Leworęczna I z cyklu O niej, 1981
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, tektura, 29 x 19,5 cm; sygn., dat. i opisana (ołówkiem) d.: z serii "O niej" –leworęczna I – T. Gierzyńska 81, opisana na odwrocie oraz pieczątka autorska; egzemplarz autorski, nakład :1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
z cyklu "Białe, czarne i zielone"
fotografia kolorowana
1992
dar Galerii Czarna
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, anilina (??), odbitka autorska
19,5x25 cm
nakład: 1 z 1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
fotografia czarno-biała, brom, papier, tektura
28,5 x 19,5 cm;
sygn., dat. i opis. (ołówkiem) d.: "Pieszczotki" XI TG. 1980, na odwrocie pieczątka autorska oraz opis; egzemplarz autorski, nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Niebezpieczna z cyklu: O Niej, 1979
fotografia czarno-biała, srebrny papier ksero, anilina, ołówek
29,5 x 20,5 cm;
dat. i opis. (ołówkiem) d.: "O niej"-niebezpieczna- foto/ksero 1/1 1979, sygn., na odwrocie dat.,pieczątki autorskie oraz opis (ołówkiem); egzemplarz autorski, nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Trzydziestoletnia z serii O niej, 1981
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy,
29,5 x 19,5 cm, (arkusz);
sygn., dat. i opisana l .d.: seria "O niej" - trzydziestoletnia - 1981;
odbitka autorska, nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
29 x 19 cm (arkusz);
sygn., dat. i opisana l.d.: (ołówkiem): seria "O niej" - zmysłowa-T.G. 1981;
odbitka autorska, nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Ciągle zmysłowa z serii O niej, 1979
fotografia czarno-biała, brom, papier matowy, naklejona autorsko na płytę;
29,5 x 39,5 cm (arkusz);
opisana (czerwonym tuszem) d.: Z serii O niej...;
odbitka autorska,
nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
Zdecydowana z serii O niej, 1980
29,5 x 39,5 cm (arkusz),
naklejona autorsko na tekturę ;sygn., dat., i opisana (ołówkiem i kredką): d.: Seria "O niej"- Zdecydowana-foto1/2 T. Gierzyńska 1980 oraz analogicznie na oprawie;
odbitka autorska,
nakład: 1/1
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
przedruk, akryl/blacha, 50 x 100 cm
sygn. i dat. p. d.: `Teresa Gierzyńska 75`, śr. d.: `Festyn - przedruk`, na odwrocie opis (częściowo nieczytelny): `TERESA GIERZYŃSKA / TYTUŁ: "FESTYN" / WYMIARY 50 X 100 cm / TECHNIKA - PRZEDRUK, AKRYL`
GIERZYŃSKA Teresa (ur. 1947)
akryl, przedruk/blacha, 50 x 50 cm
na odwrocie stempel: `T. GIERZYŃSKA` oraz nalepka z opisem: ` Teresa Gierzyńska / seria: Istota rzeczy / wymiary: 50 x 50 cm / technika mieszana: akryl, przedruk / 1973`