ARONSON Naoum (1872 lub 1873 Kreskava, Litwa - 1943 Nowy Jork)
Popiersie Lwa Tołstoja (1828-1910)
odlewnia "M. Colin & Cie, Paris"
brąz, odlew patynowany; wys. 55,5 cm, szer. 23 cm, głęb. ca 30 cm.
Francja, Paryż, 1901-1906 (wg modelu z 1901)
cena wywoławcza: Wykup abonament
Popiersie Fryderyka Szopena, ok. 1900
brąz oryginalny, patyna czarna, 25 x 15 x 13 cm
sygn. na podstawie
z tyłu: pieczęć odlewnika
Popiersie Lwa Tołstoja (Paryż, 1898-1906)
sygn. N.Aronson/ M. COLIN&CIE/ PARIS
brąz
wys. 56 cm
brąz oryginalny, odlany za życia artysty, czarna patyna, ok. 1900, sygnowany w dolnej częsci, stempel odlewnika;
25 cm
15 cm
13 cm
Popiersie Ludwiga van Beethovena
brąz, odlew patynowany, wys. 17 cm, podstawa 12,3 x 12,3 cm.
Francja?, pocz. XX w.
na kwadratowej podstawie - popiersie mężczyzny bez zarostu, z niezwykle bujnymi, kędzierzawymi włosami sięgającymi ramion; szyja ujęta szerokim, pofałdowanym kołnierzem płaszcza; z boku rzeźby sygnatura: "N. Aronson / Bonn / 1905";
Francja?, pocz. XX w.
Francja?, pocz. XX w.
Francja?, pocz. XX w.
na nieregularnej podstawie - popiersie starca z długą brodą, wysokim czołem, głęboko osadzonymi oczami i krzaczastymi brwiami; głowa ujęta wysokim kołnierzem; z boku sygnatura: "N. Aronson / 1902";
brąz patynowany, wys. 18 cm, szer. 10,8 cm, głęb. 9,5 cm.
Francja?, pocz. XX w.
Niewielkie rzeźby portretowe Aronsona, utalentowanego rzeźbiarza rosyjskiego odlewane były m. in. w paryskich firmach - Alexisa Rudiera, Edmonda-Paula Grueta i in.
brąz patynowany
sygn.: N.Aronson
znak odlewni:VALSUANI CIRE PERDUE
24 x 21 x 29 cm
brąz patynowany, wys. 50 cm; sygn. z tyłu na głowie: N Aronson.
Wysokiej klasy portret starej kobiety w długiej chuście zarzuconej na głowę, w duchu weryzmu przełomu XIX i XX w.