BOROWSKI Wacław (Łódź 1885 - Łódź 1954)
MŁODZIENIEC WŁOSKI. PROJEKT POLICHROMII, ok. 1930
technika mieszana: olej, gwasz, papier, tektura
94,8 x 67,5 cm
na odwrocie stempel warszawskiej firmy Juliana Burofa: SKŁAD PAPIERU | […] | I PRZYBORÓW ARTYSTYCZNO-MALARSKICH | JULIANA BUROF | W WARSZAWIE | NOWY ŚWIAT 47 – TELEF. 26-44.
Obraz po renowacji.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Wiosna (z II Teki Litograficznej), 1927 r.
litografia barwna/papier, 31,4 x 25,7 cm (zadruk)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Wacł. Borowski'
pastel, papier naklejony na tekturę
74,8 x 94,5 cm
sygn. p.d.: W[...] Borowski
Na odwrocie lekko naddarta nalepka wystawy w TZSP w Warszawie (druk, atrament), w centralnej części tekst: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH w WARSZAWIE | SALON DOROCZNY 1922/23 | AUTOR Borowski Wacław | TYTUŁ DZIEŁA „Praca“ | RODZAJ DZIEŁA pastel | Cena | Podpis WBorowski.
kredka, ołówek/papier, 55 x 40 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'WBorowski'
pastel, ołówek, papier, 35 × 26,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: W. Borowski
Dzieci z owieczką i psem, 2. ćw. XX w.
pastel, ołówek/papier, 38,5 x 32 cm
sygn. l.d.: W. Borowski
ołówek, papier jasnobrązowy;
32 x 40,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: WB (ołówkiem).
pastel, papier
34x40 cm
sygnowany p.d. "W. Borowski"
Portret kobiety w białej chuście
litografia/papier, 27 x 21 cm
ołówek, papier jasnobrązowy;
sygn. p. d.: WB (ołówkiem).
sygn. l.d.: W. Borowski
załączona informacja o proweniencji
pastel, papier, 32 × 38,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: W Borowski/1919
pastel, papier, 75,5 × 60,5 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: Wborowski
sygn. i dat. p. d.: W Borowski/1934
pastel, ołówek, papier
27 x 37 cm (w św. passe-partout)
sygn. p.d.: WBorow (inicjały wiązane)
litografia, 30 x 36 cm na arkuszu 47 x 50 cm,
sygnowana i datowana ołówkiem l.d. (pod kamieniem) "WBorowski 1929".
rysunek ołówkiem na papierze (od góry podklejonym na karton), 24 x 20,5 cm,
sygnowany i datowany p.d. "WBorowski 1932".
litografia na papierze czerpanym (z suchym tłokiem "SVUM HODONIN"),
34,5 x 25,5 cm, na arkuszu 49,5 x 35 cm,
sygnowana i datowana ołówkiem pod kamieniem p.d. "Wacł Borowski 1938"; l.d. "litografia".
akwarela/papier,51,8 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'WBor'
akwarela, karton
3,4 x 37 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: W. Borowski | 916
Na "plecach" napis atramentem: Lausanna 1916.
Ponadto ząbkowana, drukowana ozdobna nalepka.
Wczesna praca artysty, powstała podczas jego pobytu w Szwajcarii (lata 1914-1919).
PÓŁAKT KOBIETY z PERŁAMI i CHUSTĄ (portret żony?), 1931
akwarela, tusz, 58 x 38 cm,
sygnowana i datowana p.d.
"WBorowski 1931".
sygn. p.d.
ołówek, papier
24.5x18.5 cm (w świetle passe-partout )
olej, płótno, 85,3 × 74 cm
sygn. i dat. l. g.: W.Borowski 1906.
Do obrazu opinia prof. Jerzego Malinowskiego
DZIEWCZYNY W KĄPIELI I MYŚLIWY. DIANA I AKTEON, 1920
pastel gwasz, karton na tekturze
49 x 63,5 c m (w św. oprawy)
sygn. l.d.: W. B. 1920
pastel/papier, 48 x 35 cm
sygnowany l.d.: 'W. Borowski'
ołówek, pastel/papier, 47 x 40,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: `W. Borowski`
na odwrociu nalepka galeryjna
POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty
gwasz, kredka/papier, 45,2 x 34,5 cm
na odwrociu opisany
rysunek ołówkiem na kartonie, 25,5 x 19,5 cm,
sygnowany p.d. monogramem artysty "WB".
olej, płótno; 72x104 cm
sygn.: W. Borowski
olej, płótno; 80 x 90 cm
sygn. p.d.: W. Borowski
litografia kolorowana/papier, 30,5 x 26 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany ołówkiem p.d.: `WBor`
Estymacja: 3 000 - 4 000 zł
Kościół Karmelitów w Krakowie, 1907
olej, płótno; 97 x 121,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: W. Borowski/ 1907
na odwrocie stempel składu malarskiego Róży Aleksandrowicz z Krakowa, Placu Matejki.
Wczesna, okazała praca artysty, powstała jeszcze w czasie, kiedy uczył się w pracowni Józefa Mehoffera w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (ukończył w 1909).
olej, płótno;
80 x 90 cm;
sygn. p. d.: WBorowski
Obraz reprodukowany w książce: Malarze polscy XIX i XX wieku. Mała encyklopedia rynku sztuki, wyd. "Gazeta Antykwaryczna" Kraków, 2004, s. 149.
litografia kredką, 32 x 45 cm,
sygnowana na kamieniu "Wacław Borowski 1950"
Portret konny Józefa Piłsudskiego (il. s. 16)
Litografia; wym.: 365 x 427 mm; sygn. oł. p.d.: WBorowski. Stan zachow.: praca wklejona w stare pp.
sygn. p.d.
gwasz, papier,
29x19.5 cm (w świetle passe-partout )
gwasz, papier, 120 x 64 cm w świetle oprawy
sygn. p.d. WBorowski
Estymacja: 50 000 - 70 000 zł
WIDOK KOŚCIOŁA KARMELITÓW NA PIASKU, 1907
Olej, płótno; 97 x 121,5 cm
Sygnowany p.d.: W. Borowski | 1907
Projekt kostiumów do Goplany Władysława Żelechowskiego
ołówek, gwasz/papier, 34 x 18,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `W. Bor`
Estymacja: 5 000 - 8 000
gwasz, papier, 23.5 x 20 cm w świetle oprawy
sygn..p.d. W.Borowski
Pastel, papier, 43 x 54 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB
Olej, płótno;
72 x 104,5 cm
Sygn. l.d. W.Borowski
Litografia,
32 x 39 cm w świetle passe-partout
Sygn. u dołu ołówkiem W.Borowski
Litografia barwna, papier; 32 x 26 cm
Sygnowana ołówkiem l.d.: WB
Litografia; 32 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany ołówkiem p.d.: W Bor
Pastel, papier;
43 x 54 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB
Litografia barwna;
33,5 x 25,5 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB
Litografia barwna;
28 x 22,5 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB
akwaforta, sucha igła/papier,
30 x 22,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany ołówkiem l. d.: `W. Borowski`
WIDOK KOŚCIOŁA OO. KARMELITÓW NA PIASKU, 1907
Olej, płótno;
97 x 121,5 cm
Sygnowany p.d.: W. Borowski 1907
olej, tektura,
12 x 18 cm;
sygn. p. d.: W. Borowski 1907 (sygnatura częściowo zatarta)
Na odwrocie inny wariant kompozycji, na tekturze zabezpieczającej odwrocie obrazu nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1907 roku z tytułem obrazu: Powrót z targu, numerem 710
olej, tektura,
12 x 18 cm;
Olej, płótno;
97 x 121,5 cm
kredka/papier,
29 x 38 cm
sygnowany p. d.: `W. Borowski`
Litografia barwna;
wym.: 320 x 265 mm;
sygn. oł. l.d. w obrębie komp.: Wacław Borowski
sygn. p.d.
pastel, ołówek, papier
27x36.5 (w świetle passe-partout )
olej, płótno, 85,3 x 74 cm;
sygn. l. g.: W. Borowski 1906
(po konserwacji), Wczesna praca artysty utrzymana w duchu Młodej Polski
technika mieszana, karton
56,5 x 46,5 cm w świetle passe-partout
sygn. śr. d. dedykacja: Ludwisiowi - obrońcy Ksantypy Wacł. Borowski 1948.
pastel, ołówek, gwasz, papier
47 x 40,5 cm
sygn. p.d. WBorowski
pastel, ołówek, gwasz, papier
47 x 40,5 cm
sygn. p.d. WBorowski
tusz lawowany, akwarela na podrysowaniu ołówkiem,
papier, 19 x 13 cm,
sygn. p. d.: W. B.
pastel, ołówek/papier,
27 x 32,5 cm (w świetle oprawy)
Akwarela, papier; 22 x 26,5 cm
Sygnowany p. d.: W. Borowski
litografia, papier, wymiary w świetle ramy: 32 x 39 cm
sygn. l.d.: [ołówkiem]: WBorowski
olej, tektura, 24 x 36 cm
sygn. i dat. na odwrociu: 25.10.1925 / W Borowski
Pieśń I Zaraza. Gniew (tytuł roboczy - Strzelec)
pastel, papier
55,5 x 44 cm
Pieśń VIII Przerwana bitwa (tytuł roboczy - Uczta)
pastel, papier
55,5 x 44 cm
Pieśń VI Pożegnanie Hektora z Andromechą (tytuł roboczy - Rodzina)
pastel, papier
55,5 x 44 cm
sygnowany p.d.
pastel, papier
49.3x35
olej/płótno, 93 x 75 cm
sygnowany l. d.: `W. Borowski`
Obraz posiada opinię Adama Konopackiego.
pastel roztarty i wcierany w papier, ołówek,
46 x 33 cm
sygnowany p.d.: WBorow (inicjały wiązane)
olej, płótno, 94,3 x 75,4
sygn. l. d.: W. Borowski
litografia barwna, papier,
55 x 40 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: WBorowski (inicjały wiązane)
olej, płótno,
116 x 96 cm
sygnowany l.d.: W Borowski
Pastel na papierze
47,5 x 33,5 cm (w świetle passe-partou)
Sygnowany p.d. - "WBorowski"
pastel, ołówek, papier, 27 x 32,5
sygn. p.d.: W Borowski
ołówek, olej na papierze,
26 x 18 cm,
sygnowany ołówkiem p.d. "WB."
litografia, papier, tło kolorowane akwarelą, wym.: 324 x 410 mm,
sygn. oł. p.d. (w obrębie kompozycji).
olej na płótnie naklejonym na tekturę, 39 x 29 cm
sygn. l.d.: "WBorowski"
pastel, papier
92x69.5
sygnowany l.d.
"Praca. Budujemy dom", ok. 1950
olej, płótno 80 × 90,5
sygnowany u dołu po prawej: "WBorowski"
na odwrocie kartka Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych i druga uszkodzona i nieczytelna
Akwarela, ołówek papier, 19 x 13 cm; w św. p.-p.
Sygn. p.d.- WB
olej, płótno, 46,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Wborowski
XXIV tablice o wymiarze 54x44cm
pastel na papierze, sygn.
tusz lawowany, akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
19 x 13 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d.: W.B.
olej na płótnie,
wymiary: 94 x 75 cm,
sygn. l.d. "W. Borowski".
Olej, papier; 27,8 x 19,3 cm. Sygnowany ołówkiem p.d.: WB
Na odwrocie nalepki z wystaw:
1. Muzeum Narodowe w Gdańsku, z dopiskiem: Wystawa: |
Kolekcja pakoska - wokół | krakowskiej "Sztuki" | IX. 2001 - I. 2002
2. Muzeum Okręgowe w Toruniu, z dopiskiem:
Wystawa "Kolekcja pakoska. Wokół krakowskiej | "Sztuki"": 11. 08. - 29. 10. 2000 r.
3. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, z dopiskiem:
Wystawa czynna od 12. 03. 01. | do 03. 09. 2001 r.
PORTRET DŁUGOWŁOSEJ DZIEWCZYNY
Pastel na papierze 42 x 32 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "W.Borowski"
Martwa natura z jabłkami i butelką
olej, płótno na płycie, 40,5 x 30 cm; sygn. l.d.: WBorowski
pastel, papier
73 x 90 cm
Odyseusz i nimfa Kalipso, ilustracja do Odysei Homera
kredka, papier
53 x 44 cm
Odyseusz prosi Nauzykę o pomoc, ilustracja do Odysei Homera
kredka, papier
53 x 44 cm
litografia barwna, papier, 32 x 27
sygn. ołówkiem l. d.: Wacł. Borowski
olej, płótno,
46.5 x 33.5 cm
Sygnowany p.d.: WBorowski
pastel, papier
80 x 65 cm
pastel, papier
33,6 x 40 cm
pastel, papier
33 x 40 cm
olej, płótno
73 x 86 cm