HOUWALT Ildefons (1910 - 1987)
tusz lawowany na papierze,
na arkuszu 20 x 27,8 cm.
Obok rysunek głowy kobiecej.
Na odwrocie, ołówkiem (napis wzmocniony następnie długopisem): "Rysunek Ildefonsa Houwalta.
Dostałam od Basi [Barbary Houwalt] 30. V. 85 r. `".
Ze zbiorów Aldony Romanowiczowej (1909-2007).
Por. poz. 15
cena wywoławcza: Wykup abonament
akwarela, piórko,
13,8 x 18,2 cm,
na odwrocie pieczątka: "Wykonał
Ildefons Houwalt? autentyczność potwierdzam / Barbara Houwalt" i podpis żony artysty.
Studiował u L. Slendzińskiego w Wilnie, gdzie też wystawiał w l. 1941 i 1943. Cała wczesna twórczość artysty została zniszczona w czasie wojny. Od 1945 r. w Poznaniu. Współzałożyciel grupy 4F+R. Surrealista, mistrz groteski.
Por. poz. 105.
AUTOPORTRET Z MAŁPOLUDEM, l. 80-te XX w.
gwasz na papierze (fragment gazety),
12 x 8,5 cm,
na odwrocie, ołówkiem: "Mal Ildefons Houwalt /1980-te [lata] /dostałam od Basi Houw.[alt]".
Ze zbiorów Aldony Romanowicz.
tempera, 9,5 x 5 cm,
sygnowana ołówkiem
p.d. "I.H.67" oraz l.d. tytuł pracy,
na odwrocie identyczna sygnatura
Olej, płótno;
48 x 64 cm
Sygnowany l.d.: HOUWALT 1955
okres wileński
lata 30
50x40
tempera, 25x35 cm
tech. własna, 38x29
Akwarela, 35x25cm
Niebieska sukienka, ok. 1940 r.
olej, płótno, 110 x 64 cm