400 zł
1 500 zł
12 000 zł
olej na blasze, 20x12cm, sygn.p.d.: A.Rzyszczewski fecit 1849. Oryginalna oprawa w drewno i skórę. Praca prawdopodobnie należała do kolekcji Romana hr. Rzyszczewskiego w Warszawie - pałacyk ul.Szopena nr 2 ( dziś ambasada Rep.Węgierskiej). Nie była wymieniona w katalogu Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami które wystawiło w 1912roku pod nr 372 miniaturę Aleksandra Rzyszczewskiego - Portret Rzyszczewskiej z ks. Czartoryskich. Kość słoniowa, 102X83, owal. Napis: „A. Rzyszczewski fecit 1850."— Wł. Roman hr. Rzyszczewski w Warszawie, ale nalepki na odwrociu sugerują znaczącą kolekcję przedwojenną, a szerząca się wśród arystokracji moda na malowanie bez konieczności sprzedawania swoich prac pozwalała na portretowanie członków rodziny. Być może portretowaną jest żona Aleksandra Aniela z Mężeńskich h. Kościesza- ślub 1850 lub wcześniej. Aleksander Rzyszczewski był najmłodszym synem generała i marszałka szlachty powiatu krzemienieckiego Gabriela Rzyszczewskiego (1780-1857) i księżnej Celestyny Czartoryskiej (1790-1850). Był właścicielem dóbr Oleksiniec, Iwanie, Buszaki, Rokitno. Około 1850r. Wg jego planów przebudowano zamek w Oleksińcu na neogotycką rezydencję znaną z litografii Napoleona Ordy.