RAPF-SŁAWIKOWSKA Izabela (1920 - 2010)
Obraz Izabelli Rapf Sławikowska "Akt Kobiety" olej płótno sygnowany prawy dół datowany prawy dół 75 wymiary 42.5 cm wysokość 38 cm szerokość
Urodzona w roku 1920 w Taszkiencie, ukończyła krakowską ASP w 1952 r. Studiowała u Eibischa, Taranczewskiego i Pautsha, Dzieciństwo spędziła w Nowym Sączu i Tarnowie. Od 1946 r. żyje i tworzy w Krakowie. Zajmowała się oprócz malarstwa tkactwem artystycznym, ozdobnictwem, projektowaniem galanterii skórzanej i obuwia, haut conture, projektowaniem i wykonaniem ozdób choinkowych. W 1974 r. zaproszona do Nowego Yorku przez Fundację Kościuszkowską, tworzy i wystawia tam przez półtora roku. Wraca do Kraju pod presją władz komunistycznych. W latach 80-tych podróżuje i tworzy m.in. w Austrii i Niemczech.
Obrazy jej obrazy znajdują sie w zbiorach prywatnych w całej Europie, Ameryce Pn. W Polsce prace jej posiadają Zbiory Wawelskie, Muzeum Zamku w Wiśniczu, Muzeum Zamku w Nidzicy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Historyczne w Sanoku.
W Białym Domu w Waszyngtonie znajdują się portrety prezydentów Forda i Cartera. W zbiorach szwedzkiej rodziny królewskiej miniatura Jej Wysokości Królowej Sylwii.