BILECKA Marta (ur. 1975)
akryl/płótno, 120 x 50 cm; sygnowany p.d.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Wydziału Grafiki i Malarstwa. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Marka Czajkowskiego oraz u prof. A. Bartczaka z grafiki warsztatowej w Pracowni Drzeworytu w 2002 r. gdzie zrealizowała projekt książek autorskich.
Na co dzień zajmuje się malarstwem. Tworzy prace wysokiej jakości, stale poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości i przyszłości oraz przebudzenia człowieka. W ewoluujących wraz z doświadczeniem twórczym stylach, mających korzenie w abstrakcji czy surrealizmie, świadomie rozwijany jest motyw nieoczywistego pejzażu metafizycznego. W przedstawianym świecie mierzy się z zagadkami minionych cywilizacji. Powracający temat w twórczości to m.in labirynty, schody i relikty, które są symbolem poszukiwań właściwych ścieżek i prawdy. Kolorystyka jej obrazów doskonale przekazuje i podkreśla zarówno treść, napięcie, jak i głębokie uczucia. Artystka z łatwością wydobywa formę rzeczy biegle posługując się precyzją w technice malarskiej.
Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą, niektóre z nich.: 2015 - wystawa zbiorowa „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców” Muzeum Włókiennictwa oraz Galeria Urzędu Miasta Łodzi; 2015 - wystawa zbiorowa „Sensual Woman and Metaphysical Spaces” Galeria S9, Oslo, Norwegia; 2015-2014 - wystawa zbiorowa w Gallery Art Expo, Horning, Dania; 2014 - wystawa zbiorowa „Back to Nature” Galeria S9, Oslo, Norwegia; 2013 – wystawa indywidualna „Dream Spaces” Galeria Rynku Sztuki, Łódź; 2013 – Bologna Childrens Book Fair, Włochy; 2013 - Wystawa zbiorowa „Zmysłowe Kobiety i Metafizyczne Przestrzenie” Galeria Skwer (Filia Fabryki Trzciny), Warszawa.