OLEJNICZAK Andrzej Jakub (ur. 1948)
Andrzej Jakub Olejniczak — urodzony w roku 1948 w Łodzi. Jest absolwentem ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję m.in. w pracowniach profesorów: S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki i projektowanie graficzne w pracowniach B. Balickiego, K. Lenka, S. Łabęckiego, i K. Zielińskiego. Dyplom w dziedzinie malarstwa, projektowania graficznego i historii sztuki otrzymał w roku 1974.
Od przeszło 40-u lat mieszka w Nowym Jorku, pracując jako projektant i jednocześnie kontynuując swoją pracę twórczą. Andrzej Jakub Olejniczak był założycielem i dyrektorem artystycznym w studio projektowym Envisioning Business, Inc. w Nowym Jorku. (poprzednio O&J Design, Inc.) Opracowało ono wiele kompleksowych programów identyfikacji wizualnej, koncepcji opakowań oraz wydawnictw korporacyjnych w różnych mediach i znane jest ze swojego innowacyjnego podejścia do komunikacji wizualnej. Działalność studia oparta jest na interdyscyplinarnym podejściu do projektowania, szybkiej adaptacji do zmieniającej się technologii/procesów komunikacyjnych, a także na dogłębnym zrozumieniu potrzeb klientów. Andrzej dzieli swój czas i wyobraźnię pomiędzy sztukę użytkową i działalność artystyczną, bez wysiłku poruszając się pomiędzy dwu i trójwymiarowymi poszukiwaniami w różnorodnych mediach: malarstwie, fotografii, rzeźbie i sztuce generatywnej.
Zajmuje się także projektowaniem wnętrz i przedmiotów. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Zaprojektowane przez Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.
W pracach Olejniczaka dominuje generatywne postrzeganie świata wizualnego. Zarówno w dwu jaki trójwymiarowych kompozycjach tworzy systemy o niekończących się możliwościach przedstawiania zagadnień wizualnych. Niejednokrotnie ten sam temat jest kontynuowany w różnych mediach wykorzystujących czas/ruch, jako element kompozycji. W swojej pracy twórczej poszukuje konfiguracji przestrzenno-kolorystycznych, które pozwalają mu docierać do nowych doznań wizualnych. Często jego sztuka skupia się na zjawiskach przypadkowości i nieprzewidywalnej naturze tych zjawisk w procesie twórczym.
„Zasady geometrii są często punktem wyjścia dla mojej pracy i są zawsze obecne w moich twórczych poszukiwaniach. Rygorystycznie rozwinięte prowadzą mnie do spontanicznego eksperymentowania, gdzie formy graficzne i wielkości mają decydujący wpływ na ich korelacje i prawidłową funkcjonalność. Przestrzeń, światło, czas i ruch to moje narzędzia. Podział, układ i zestawienia płaszczyzn prowadzą mnie do rozwiązań, zarówno oczekiwanych, jak i nieoczekiwanych.”