PACANOWSKY Jechiel Hilary (1896 Łódź - 1967 Wiedeń)
Tytuł: „ Tulipany ”
Autor: PACANOVSK'Y Yechiel Hilary
Kategoria: malarstwo polskie – artyści pochodzenia żydowskiego
Sygnatura: tak, autorska – lewy dół,
Datowanie: 1948
tel. 730 019 884
Polski artysta malarz. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, następnie studiował architekturę w Pradze. Od 1918 roku zaczął studiować malarstwo w Berlinie. W 1920 roku powrócił do Pragi. Następnie w 1922 roku studiuje malarstwo w Wiedniu. W roku 1923 uzyskuje kwalifikacje jako architekt: jest członkiem Związku Artystów Plastyków. W 1930 roku wyjeżdża do Moskwy jako architekt w ramach projektu NEP. Po 2 latach wraca do Pragi i pracuje jako architekt i malarz. W 1935 roku bierze ślub w Wiedniu. Przez kolejne lata (1938 - 1944) artysta doświadcza pobytu w getcie i obozie koncentracyjnym Bergen-Befsen. Od 1948 roku mieszka w Pradze, oddając się malarstwu. W 1949 roku zostaje mianowany profesorem na Politechnice Łódzkiej. Sześć lat później emigruje do Palestyny, gdzie również tworzy. Wraca do Austrii w 1961 roku, gdzie mieszka już do śmierci. Za znaczący fragment twórczego życia Pacanowskyego należy uznać współpracę z Oskarem Kokoschka, najsłynniejszym przedstawicielem berlińskiej grupy "Der Sturm" i artystą wyklętym przez nazistów. Artyści współpracowali ze sobą w latach 30 XX wieku w czasie pobytu w Wiedniu.