JABŁCZYŃSKI Feliks (1865-1928)
ceratoryt kolorowy 9 x 7 cm sygn. l.d. F. Jabłczyński
Malarz, grafik, chemik, literat. Studiował chemię i biologię na Uniwersytecie w Dorpacie. Od 1890 zamieszkał w Warszawie i poswięcił się malarstwu. Przyjaźnił się z W. Podkowińskim i J. Pankiewiczem, z którym w 1893 wyjechał do Włoch. Od 1907 zajął się grafiką. Wynalazł techniki ceratorytu i ziarnorytu. Tematem jego prac była głównie architektura. Od 1897 był członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Sztuka".