WODZIŃSKI Józef (1859 Korytnica - 1918)
akwarela, papier, 50x35 cm, sygn. p.d.: Wilanów, J.Wodziński
Początkowo uczył się u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego w Warszawie. Następnie w latach 1878-1881 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1881-1884 w Akademii monachijskiej, a później jeszcze w Wiedniu. Cieszył się znacznym powodzeniem „zyskując nad Sprewą laury i uznanie”. Swoje prace nadsyłał także na wystawy krajowe, m.in. do krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i warszawskiego Towarzystwa Zachęty. Malował sceny salonowo-kostiumowe, pejzaże nadmorskie, był wziętym ilustratorem niemieckich i angielskich czasopism.