"Nad morzem" olej, płótno 40 x 50 cm
Stanisława de Karłowska uczęszczała na prywatne lekcje rysunku do malarskiej szkoły dla kobiet Ludwika Wiesiołowskiego w Warszawie, w 1890 jej prace wystawiano w Salonie Krywulta, w 1895 w Poznaniu i od 1895 do 1897 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1896 wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia w Academie Julian. Karłowska tworzyła i wystawiała swoje prace z Women's International Art Club i New English Art Club, wystawy miały miejsce w Allied Artists' Association.