CAROLUS Jean (1814-1897)
3518 olej na desce 45,5 x 55,5 cm, sygnatura l.d. "J. Carolus 1858"
Jean CAROLUS [1814-1891] urodził się w Belgii. Był protegowanym François J. Naveza - dyrektora Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Większość życia spędził we Francji, gdzie w latach 1855-1880 powstały jego najlepsze prace. Tematykę obrazów artysty stanowią głównie przedstawienia postaci umieszczonych w XVIII- wiecznych, francuskich wnętrzach. Jego styl charakteryzowały wyrazista kolorystyka i drobiazgowe, akademickie fini. Jedna z jego najsłynniejszych prac \'Grający w bilard za panowania Ludwika XV \', eksponowana jest w Muzeum w Ypres (In Flanders Fields Museum).