PALAMEDESZ (STEVERS) Anthonie (1601 – 1673)
Sygnatura umieszczona w lewym dolnym rogu, dobrze osadzona w warstwie malarskiej: A Palamedesz. Na ramie zamocowana mosiężna tabliczka z napisem A. Palamedes Stevaert 1600-1673. Stan zachowania malatury dobry z nielicznymi ubytkami. Deska z widocznym, naprawionym pęknięciem na wysokości 9,50 cm od górnej krawędzi prowadzącym przez całą szerokość obrazu. Rama wymagająca renowacji.
Technika: Olej na desce
Wymiary w świetle ramy: 49 cm x 36 cm
Typowy dla artysty wspaniały przykład XVII wiecznego malarstwa rodzajowego. Praca przedstawia wnętrze kordegardy służącej do odpoczynku służbom wartowniczym. Na pierwszym planie rozparty na krześle odpoczywający zapewne po służbie mężczyzna ukazany w otoczeniu czterech młodych, roześmianych dam. Pozostałe trzy kobiety zdają się usługiwać temu wesołemu towarzystwu. Dwie z nich odwrócone tyłem ryglują wielkie, drewniane drzwi a kolejna pomaga przy strojeniu instrumentu. Praca tchnie charakterystyczną dla Palamedesza wytwornością, postacie ożywają pod jego pędzlem a proste gesty nabierają niejakiego wyrafinowania.
Skontaktuj się z nami w sprawie tej oferty.
Palamedesz żył i tworzył w epoce tak znakomitych mistrzów jak : Peter Paul Rubens (1577-1640), Rembrandt Harmensz van Rijn (1606-1669), Frans Hals (1582/83-1666) czy też Jan Vermeer van Delft (1640 -1675). Pomimo silnej konkurencji prace artysty w niczym nie ustępowały dziełom tych wspaniałych twórców, dlatego też zdobiły wiele znamienitych, arystokratycznych domów ówczesnej Holandii. Palamedesz tworzył głównie sceny rodzajowe przedstawiające życie gwardzistów oraz rozrywki, a także uciechy arystokratów i zamożnych mieszczan, nie stronił jednakże od portretów oraz rysunków. Pewną ciekawostką są prace artysty o lekkim zabarwieniu erotycznym z nie jednokrotnym, moralizatorskim przesłaniem.
Anthonie zmarł w 1673 roku w Amsterdamie pozostawiając po sobie liczną spuściznę artystyczną. Jego pracami mogą się szczycić nie tylko muzea Holandii, Wielkiej Brytanii czy też Stanów Zjednoczonych - Fogg Museum (zespół muzeów Uniwersytetu Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts). Dzieła artysty posiadają również: paryski Luwr, petersburski Ermitaż, Muzeum Narodowe w Warszawie, a także od kilku lat (2008r) wrocławskie Muzeum Narodowe, które jest w posiadaniu obrazu z okresu 1635/36 pod tytułem "Wykwintne Towarzystwo we wnętrzu".