Zygmunt Kałuski - Malarstwo - Space Gallery




Nie raz na pewno wielu zastanawiało się, co powoduje, że malarstwo jednego artysty zyskało uznanie, on sam sławę, rozgłos i trwałe wpisanie się w historię malarstwa, podczas gdy malarstwo innego - przecież niegorsze - pozostało gdzieś w cieniu, docenione przez nieliczną grupę tych, co wnikliwie patrząc - dostrzegli więcej. Przykłady takich sytuacji mnożyć można bez końca, jednym z nich jest twórczość Zygmunta Kałuskiego, w klimacie porównywana czasem do obrazów Karpińskiego, a nawet Boznańskiej.

Znana jest nie tak powszechnie jak można było by sobie tego życzyć. Istnieją jednak galerie, które na światło dzienne wyciągają malarstwo zapomniane, czy lekko przykurzone, zwracając na nie, choć na chwilę (a kto wie, może i dłużej), światła reflektorów. Jednym z takich miejsc jest krakowska Space Galery, która prezentuje obecnie kolekcję prac Zygmunta Kałuskiego. 

Patrząc na jego obrazy widzimy twórczość artysty, który zna klasyczny warsztat malarza i osadzony jest w tradycji krakowskiej ASP. Jako uczeń Pankiewicza, a następnie Jacka Malczewskiego, miał okazję zetknąć się z różnym stylem i postawami artystycznymi, co zaważyło na dalszym ciągu jego poszukiwań malarskich. 

W latach 20. wyjechał do Paryża i twórczość tego okresu charakteryzuje się lekkością podobną impresjonistycznemu kładzeniu farby, oraz wrażeniowością. Most nad Sekwaną spowity mgłą, rozmywające się w atmosferze kontury przedmiotów - przypominają trochę Karpińskiego z podobnego - bo paryskiego - okresu. 
Bukiety kwiatów, pejzaże - ledwie muśnięte farbą - kojarzą się niektórym ze stylem Boznańskiej. Wskazują na to także subtelne zestawienia kolorystyczne oparte na półtonach. Kolor jest tu ważny (tak jak ważny był dla późniejszych kapistów - też wychowanków Pankiewicza), a z biegiem czasu staje się jeszcze ważniejszy. Niektóre z martwych natur w prostej linii wyprowadzić można od rozwiązań formalnych Pankiewicza.

Patrząc na całość - zarówno pod kątem techniki, tematyki, faktury, jak i kolorystyki, widzimy malarstwo salonowe w porządnym, tradycyjnym wydaniu, stworzone sprawną ręką artysty o dużej wrażliwości na kolor, światło i otaczający świat.
 

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
  
     
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Zygmunt Kałuski - ur. 1880 w Brodach niedaleko Olszyny. Początkowo uczęszczał do Szkoły Przemysłowej we Lwowie (tak studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego). Następnie uczył się w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza (lata 1910-1912), i Jacka Malczewskiego (1912-1914). W latach 20. wyjechał do Paryża. Należał do Związku Artystów Plastyków; jego prace prezentowane były m.in. we Lwowie (XII Wystawa Zimowa), Krakowie (IX Wystawa). Wraz z Witkacym, Vlastimilem Hofmanem oraz innymi artystyami brał udział w wystawie 60-lecia Towarzystwa tatrzańskiego w Zakopanem. Zmarł w Krakowie w 1968 r.

Wystawa czynna do 30 października 2006

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót