Zuzanna Janin - ILoveYouToo




Galeria Zachęta zaprasza na wystawę Zuzanny Janin "I Love You Too" - otwarcie 22 czerwca 2001 r o godz. 19. Prezentowana po raz pierwszy praca artystki - jednej z najciekawszych indywidualności współczesnej sztuki polskiej - stanowi podsumowanie jej twórczości, jak i otwarcie ku nowym koncepcjom. 
  
 
Praca "I Love You Too" składa się z kilku części, wystawa ma być procesem, drogą, przez którą przechodzą widzowie. Przez "słodkie" rzeźby widz przechodzi do zmysłowych rysunków - rodzaju pamiętnika pisanego obrazami, a następnie wchodzi na zainscenizowany ring bokserski. Tu staje się widzem wyświetlanego na 5 ekranach filmu "Walka". Film jest zapisem meczy bokserskiego pomiędzy Zuzanną Janin, a pięściarzem wagi ciężkiej Przemysławem Saletą. Obraz tej walki ma wiele kontekstów i interpretacji. Zmusza do refleksji.





Wystawa Zuzanny Janin - przedstawionej przez Zachętę jako artystkę stawianą wśród najciekawszych indywidualności współczesnej sztuki polskiej - składa się z trzech części. Prolog to sylwetki postaci odwiecznego ludzkiego dramatu rozgrywającego się na osi płci - "słodka dziewczyna i słodki mężczyzna". Sylwetki wymodelowane z siatki drutu, pokryte watą cukrową. Pierwsza "Słodka dziewczyna" powstała w1997 r i był to nie - widzialny autoportret artystki. Postacie stoją w dużej, dobrze oświetlonej sali. Ich statyczność i ogromna przestrzeń dookoła emanują nastrój wyciszenia i spokoju. To zewnętrzność osób dramatu.
  


Życie wewnętrzne poznajemy w drugiej sali. To zapis relacji kobiety obserwującej samą siebie i starającej się wejść w świat męskich pragnień i wyobrażeń. Zapis na kartce papieru, w postaci szkicu, rysunku, powielonych ulotek z za szyby samochodu, które zapraszają do płatnej miłości.

  
      
  
           
 


Wreszcie w trzeciej sali - najmniejszej, ring bokserski .Na ustawionych wokół monitorach odbywa się bokserska walka. Walkę - wcale nie markowaną - toczy artystka z potężnie zbudowanym zawodowym bokserem. Jest to też poniekąd walka "na niby". Przewaga możliwości i siły mężczyzny jest przytłaczająca. Mnogość interpretacji obejrzanego spektaklu - wystawy , o ile oczywiście zmusi kogoś do refleksji, jest przyczynkiem do zdefiniowania również własnej postawy.

  

 


"...W najnowszych pracach Janin dyskurs miłości zajął centralne miejsce. Artystka gromadzi elementy tego dyskursu. (...) 
Opisuje intymność, niewinność i wyuzdanie miłości: kolekcjonuje ulotki reklamujące płatną miłość prostytutek i wystawia je razem z rysunkami swojej dojrzewającej córki, oraz własnym dziennikiem intymnym zatytułowanym homefuckingiskillingprostitution. Buduje wieże z pierścionków zaręczynowych, nanizanych na pleksiglasowe pręty (Ring Towers) - melancholijne pomniki dziewczyńskiego romantyzmu. I wreszcie składa ostateczną miłosną deklarację, do której wszystko się sprowadza: zatapia w płytach pleksi popiół układający się w litery wyznania I Love You Too"
Stach Szablowski "Miłość niewidzialnej dziewczyny"


 
Zuzanna Janin - urodziła się w 1964 r. lub jak różnie podaje artystka w 1967r. Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1980-87. Daty narodzin i studiów są przez artystkę traktowane swobodnie, prowadzi ona swój własny, nieoficjalny projekt gry z czasem, z widzami i samą sobą. 
Łączy w swojej twórczości różne techniki plastyczne i medialne. Jej prace mają charakter przedstawień, w których wykorzystuje swój własny zapis rzeczywistości w postaci kompozycji utrwalonych fragmentów materialnego świata. W połowie lat 90-tych stworzyła cykl "Pokrowców" pokazała puste przestrzenie na nieistniejące rzeczy. W cyklu "Follow Me, Change Me, It`s Time" utrwala proces zmian wywołanych upływem czasu, zmian miejsca, ciała , zmian genetycznych. Używa tu zdjęć fragmentów ciała własnego i najbliższych jej osób. Zdjęcia zatopione są w przezroczystym laminacie. W latach 1990-2001 miała kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, oraz brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie.

 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót