Znane i nieznane projekty Janusza Towpika



Kontynuując cykl wystaw poświęconych sylwetkom wybitnych projektantów polskich znaczków pocztowych dnia 22 marca 2013 roku we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji została otwarta wystawa Janusz Towpik - projektant i ilustrator. W części filatelistycznej  wystawy zaprezentowano projekty znaczków i wydrukowane na ich podstawie walory filatelistyczne, koperty pierwszego dnia obiegu (FDC) oraz datowniki okolicznościowe.
W 1978 roku na XXXII Jesiennym Salonie w Paryżu Poczta Polska otrzymała Wielką Nagrodę Filatelistyki Europejskiej za znaczki  Drzewa z cyklu Ochrona środowiska według projektów Janusza Towpika. Ich urodę doceniło także jury 9. Międzynarodowego Konkursu  Sztuki Filatelistycznej w 1979 roku w Asiago (Włochy), uznając je za najładniejsze znaczki o profilu  ekologicznym. Tematyka związana bezpośrednio z przyrodą została podjęta także w drugiej przygotowanej  przez Towpika serii znaczków z okazji 50. rocznicy utworzenia warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Przy projektowaniu znaczków tej emisji niezmiernie przydatna okazała się znajomość świata zwierzęcego oraz dokumentacja rysunkowa zwierząt wykonana podczas licznych wizyt nie tylko w warszawskim ZOO. Prezentacja ta została uzupełniona wieloma szkicami związanymi tematycznie z treścią znaczków, a także koncepcyjnymi projektami niezrealizowanej serii Małpy w polskich ZOO.
Ekspozycja pokazuje również inne małe formy graficzne takie jak pocztówki Koty, Muszle ślimaków morskich, Ssaki pampasów amerykańskich (1972), exlibrisy, etykiety zapałczane, karty do gry dla dzieci czy  konkursowe projekty karnetów. Na ekranie wyświetlana jest jedna z wielu zaprojektowanych przez Janusza Towpika na przełomie lat 60. i 70. bajek na diaskop Nad afrykańską rzeką.
Jednakże najważniejszą bez wątpienia dziedziną artystycznej aktywności Janusza Towpika było ilustratorstwo. Nie mogło więc na wystawie zabraknąć projektów ilustracji do kilku, najbardziej chyba znanych z ponad 20 ilustrowanych przez Towpika książek dla dzieci i młodzieży m.in. Śpiew kolibrów Anny Milskiej i Wandy Markowskiej (1968), O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej Haliny Górskiej (1971), czy Lech, Czech i Rus Ewy Szelburg-Zarembiny (1980), a także wybranych plansz zoologicznych m.in. do Encyklopedii PWN (1976) czy czasopisma Przyroda Polska (1977-81). Nagrodzone projekty oprawy graficznej do Król poluje Janiny Lasockiej (1967, niepublikowana), a także szkice do Krzyżaków Henryka Sienkiewicza (pocz. lat 60., niepublikowane) nawiązują formalnie do powstałej i nagrodzonej w 1978 roku serii gobelinów dla zamków Polski Południowej oraz pokazanych na wystawie gobelinów i ich projektów przeznaczonych dla zamku w Krasiczynie.
Wystawie towarzyszy album przedstawiający w możliwie szerokim zakresie wyjątkową twórczość Janusza Towpika.

Galeria prac


Powrót