ZELWA 2005 - wystawa poplenerowa - Galeria Lufcik




Galeria Lufcik przy Warszawskim Okręgu ZPAP od 12 stycznia 2005 gości uczestników Międzynarodowego Pleneru Malarskiego ZELWA 2005. Prezentowane prace powstały podczas letniego pleneru, który odbył się w Ośrodku Wędkarskim nad jeziorem Zelwa w gminie Giby. Uczestniczyło w nim 29 artystów z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. W tym roku komisarzem pleneru i wystawy został Janusz Lewandowski.
Historia ZELWY jest bogata. Dotychczas odbyło się 5 imprez z tego cyklu. Od roku 2000 udział wzięło kilkuset artystów, a ich prace malarskie można było zobaczyć na kilkunastu wystawach, zrealizowanych w miejscu organizacji pleneru, a także w Domu Artysty Plastyka w Warszawie (2001, 2002, 2003, 2004), w Domu Litewskim w Sejnach (2000, 2001, 2003) oraz w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach (2003).
Plenery odbywają się nie bez pomocy władz lokalnych - Zelwa objęta jest patronatem Starosty Sejneńskiego oraz Stowarzyszenia Gmin Ziemi Sejneńskiej. Natomiast pomoc logistyczną zapewnia Ośrodek Wędkarski ZELWA. 

Główną ideą plenerów z cyklu Zelwa jest integracja środowisk kulturotwórczych krajów graniczących z Polską. Oprócz artystów polskich do udziału w plenerach zapraszani są twórcy pochodzący z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Plener zelwiański od lat umacnia wzajemną współpracę oraz buduje pozytywne relacje między artystami - z Polski i krajów sąsiedzkich. Nieprzypadkowo plenery Zelwa są realizowane na Ziemi Sejneńskiej, która jako teren pogranicza jest miejscem przenikania kultur i religii narodów sąsiadujących.
Charakter plenerowych spotkań umożliwia artystom pracę w bezpośrednim kontakcie z naturą. Zelwa propaguje w ten sposób postawy przyjazne naturze, a także promuje zalety krajobrazowe i przyrodnicze Podlasia i Ziemi Sejneńskiej.

Prezentowane prace stanowią przegląd technik - obok obrazów olejnych i akrylowych na płótnie i deskach, znajdą się również akwarele, rysunki i grafiki. Prezentowane prace stanowią przykłady różnorodnych postaw twórczych i preferencji artystycznych, są także wartościowym świadectwem inspiracji płynących z otaczającego krajobrazu.
Zapraszamy do obejrzenia efektów.


Uczestnicy wystawy: 
Maria Anto, Taras Beniach, Henryk Cześnik, Oleh Denysenko, Jerzy Gnatowski, Jelena Griscenko, Didzis Grodzis, Aleksander Kamieniec, Marzenna Kościółek, Saulius Kroupis, Janusz Lewandowski, Wojciech Łukasik, Siergiej Maliszewski, Andrzej Newelski, Viktor Niemcow, Maciej Pitrzyk, Czesłąw Połoński, Ewa Potopczuk-Chojecka, Jan Pruski, Barbara Pszczółkowska-Kasten, Viktor Riabinin, Siergiej Rimaszewski, Serhij Sawczenko, Andrei Shirokov, Vladimir Shirokov, Tadeusz Sobkowiak, Iwan Tureckij, Bronius Uogintas, Jan Wołek.

 
   
  
  
  

 Wybrane prace:
   
    


Barbara Pszczółkowska-Kasten Dzizis Grodzis
   
Bronius Uogintas Henryk Cześnik
   
Jerzy Gnatowski Taras Bieniach
   
Iwan Turećkyj Jan Wołek
   


Galeria prac


Powrót

Galeria LUFCIK
ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: (022) 827-76-88
fax: (022) 826-23-61
biurowystaw@owzpap.pl
www.owzpap.pl
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00
Inne wydarzenia Galerii
07 - 23 listopada
Michał Pieczonko -...
Indywidualna wystawa Michała Pieczonko w Domu Artysty…
19 października - 04 listopada
Beata Bajno, Joanna...
Wystawa prezentuje twórczość graficzną dwóch…
22 września - 12 października
Praga gada komiksem
Wystawa plansz komiksowych Mirosława Urbaniaka…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl