Okręg Warszawskie Związku Artystów Plastyków rozpoczął 12
kwietnia 2001 prezentację prac Zbigniewa Majcherowicza.
Jest to wystawa pośmiertna artysty, który zmarł w 1993 roku.
Chociaż Majcherowicz bardziej znany jest jako konserwator zabytków -
konserwacje polichromii zabytkowych pałacy, zamków, kościołów oraz
malarstwa sztalugowego, to jednak pozostawił po sobie wiele wspaniałych
prac malarskich. Niegdy nie były one prezentowane, dlatego wystawa
zorganizowana w ZPAP jest pierwszą wystawą indywidualną twórczości
Majcherowicza.
"Majcherowicz ze świadomością wagi podjętej decyzji buduje formę kolorem. Niezależnie od jej charakteru czy stylistycznej przynależności, obojętne więc, czy będzie nią forma organiczna o płynnych i dynamicznych liniach, czy geometryczna siatka prostokreślnych układów bądź nawet puentylistycznie rozmigotane wspomnienie pejzażu, który już tylko krok jeden dzieli od bezprzedmiotowości. Zawsze, w każdej sytuacji, artysta mówi poprzez kolor i światło. Nawet wówczas gdy posługuje się definiującym kształt konturem. Lecz tylko pozornie, gdyż również ów kontur jest "malarski" w pełnym tego słowa znaczeniu: jego barwa, szerokość i walor są idealnie zharmonizowane z sąsiadującymi plamami i tworzą ich logiczne dopełnienie. Kontur nie rozgranicza więc i nie dzieli, lecz łączy i porządkuje" Jerzy Madeyski
Zbigniew Majcherowicz urodził się w Warszawie 9 listopada 1931 roku. W 1950 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagielloński w Krakowie na Wydziale Historii Sztuki. W 1953 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów i następnie rozpoczął kolejne studia - na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Malarstwa. Studiując u profesora J. Dutkiewicza i M. Krzyształowskiego, w 1957 uzyskał dyplom artysty plastyka, konserwatora malarstwa.
Po studiach objął stanowisko kierownika Domu Kultury w Cieszynie, gdzie prowadził wykłady z historii sztuki i kursy rysunku dla młodzieży. W 1959 roku przeniósł się do Warszawy i podjął pracę w Warszawskiej Pracowni Konserwacji Malarstwa PKZ. Zajmując się działalnością konserwatorską przywracał świetność takim obiektom jak Biały Domek i Pałac na Wodzie w Królewskich Łazienkach, pałac w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie oraz wielu innym.
Mimo intensywnej działalności konserwatorskiej nadal znajdował czas na malowanie własnych obrazów. Tworzył pejzaże malowane pastoso, portrety, kwiaty i martwe natury. Jednak nadal bardziej znany był jako konserwator niż malarz, choć pozostawił ponad 100 obrazów, tkanin, rysunków, szkiców akwarel i gwaszy.
Zmarł nagle 22 grudnia 1993 roku.
Wystawa będzie trwała do 4 maja 2001.
W imieniu galerii serdecznie zapraszamy!
Galeria Domu Artysty Plastyka
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ul. Mazowiecka 11a 00-052 Warszawa
tel: 22 827 76 88
fax: 22 826 23 61
biurowystaw@owzpap.pl
owzpap.pl
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00
Urodził się w Warszawie 9 listopada 1931 roku. W 1950 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagielloński w Krakowie na Wydziale Historii Sztuki. W 1953 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów i następnie rozpoczął kolejne studia - na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Malarstwa. Studiując u profesora J. Dutkiewicza i M. Krzyształowskiego, w 1957 uzyskał dyplom artysty plastyka, konserwatora malarstwa. Po studiach objął stanowisko kierownika Domu Kultury w Cieszynie, gdzie prowadził wykłady z historii sztuki i kursy rysunku dla młodzieży. W 1959 roku przeniósł się do Warszawy i podjął pracę w Warszawskiej Pracowni Konserwacji Malarstwa PKZ. Zajmując się działalnością konserwatorską przywracał świetność takim obiektom jak Biały Domek i Pałac na Wodzie w Królewskich Łazienkach, pałac w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie oraz wielu innym. Mimo intensywnej działalności konserwatorskiej nadal znajdował czas na malowanie własnych obrazów. Tworzył pejzaże malowane pastoso, portrety, kwiaty i martwe natury. Jednak nadal bardziej znany był jako konserwator niż malarz, choć pozostawił ponad 100 obrazów, tkanin, rysunków, szkiców akwarel i gwaszy. Zmarł nagle 22 grudnia 1993 roku.
Inne wydarzenia Galerii
06 - 16 marca
L. Tadeusz Serafin - LTS -...
Najnowsza wystawa jest artystyczną wizją przyjmującą postać…
05 - 27 lutego
Jan Niksiński -...
Wystawa retrospektywna z okazji 40. lat pracy twórczej…
07 grudnia - 28 lutego
Wystawa zimowa 2017
W wystawie udział biorą: Bożena Bieniowska- Hołowacz, Alina…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl