Wystawa z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności




Dom Kultury „Praga” mieszczący się na warszawskiej Pradze, zaprasza na niecodzienną wystawę. Z okazji 25 rocznicy powstania Solidarności, przygotowano ekspozycję znaczków, zatytułowaną "Historia Rzeczypospolitej na znaczkach drugiego obiegu". Okolicznościowa wystawa powstała przede wszystkim za sprawą Agaty Rymkiewicz, której zbiory w ogromnej ilości prezentowane są na wystawie. Na unikalny charakter ekspozycji składają się pamiątki - pisma, fotografie, a przede wszystkim znaczki, pochodzące z prywatnych kolekcji.


Właścicielami tych kolekcji są osoby, które wchodziły w skład Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy. W ten sposób, wystawa staje się w znacznym stopniu dokumentacją powstania i historii jednej z zakładowych komórek warszawskiej Solidarności.

Na prezentowaną wystawę składają się przede wszystkim unikatowe znaczki, pochodzące z drugiego obiegu, emitowane w latach 1981-1989. Prezentowany zbiór liczy kilka tysięcy sztuk. 
Uzupełnienie wystawy stanowią pocztówki, wydawane w latach 80-tych, a także zdjęcia z internowania znanych osobistości ruchu solidarnościowego.
W specjalnych gablotach obejrzeć można znaczki związkowe - przypinane do ubrań oraz opaski strajkowe. W czterech wystawowych salach rozwieszone są transparenty i tablice ze znakami Solidarności, prezentowane są nawet stroje - przykładem jest sweter, własnoręcznie wykonany w trudnych latach stanu wojennego. Na sercu ma oczywiście wyhaftowany znak "Solidarność".
Osobną grupą tematyczną jest zbiór wydawnictw podziemnych. Na wystawie prezentowany jest bogaty zestaw tytułów gazetek, bibuł i ulotek, łącznie z tygodnikiem „Solidarność” w wersji powielaczowej. Nie brakuje również różnego typu broszur z bardziej lub mniej poważnymi tekstami jak np. zeszyt „Zakazane piosenki” stanowiący unikalny zbiór oryginalnych tekstów piosenek z okresu stanu wojennego oraz przeróbek znanych piosenek m.in. z okresu okupacji niemieckiej. Na jednej z tablic możemy przeczytać krótkie fraszki i krótkie powiedzonka, doskonale oddające ówczesny stosunek do władzy:

Znaczenie najczęściej wymienianych skrótów:

MO - Mogą Obić
ORMO - Oni Również Mogą Obić
ZOMO - Zwłaszcza Oni Mogą Obić

W Polsce wybuchła przykra epidemia - pałeczki ZOMO

Gdyby Urban włożył turban; zamiast świni byłby Chomeini

Wystawa Domu Kultury "Praga" posiada ogromny walor dydaktyczny. Zapraszamy wszystkich, pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat tego okresu. W przypadku młodzieży wystawę można określić jako obowiązkową. Dom Kultury wyraża chęć przyjmowania szkolnych wycieczek. Zaprezentowane kolekcje eksponatów mogą z powodzeniem posłużyć jako materiał do przeprowadzenia interesującej lekcji historii.

 
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  


Wystawa czynna do 4 września 2005

________________________________
Zdjęcia: Artinfo.pl oraz Dom Kultury Praga
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót