Wystawa scenografii - Galeria Stara Prochownia




Wystawa prezentowana w warszawskiej Starej Prochowni przygotowana została w ramach cyklu „Dotyk Oka - Spotkania miedzy ruchem a bezruchem”, który realizowany jest od 2005 r. przez Unię Teatr Niemożliwy. Jest to seria wystaw plastycznych inspirowanych teatrem, połączonych z prezentacjami muzycznymi. Ich założeniem jest ukazywanie miejsc stycznych między teatrem a różnymi dziedzinami sztuk, poprzez prezentację dokonań artystów zawiązanych i działających na obrzeżach teatru. 

Kolejna odsłona cyklu to „Czesko-Polskie Spotkania Przestrzenne”. Jest to ekspozycja przeglądowa, diagnozująca stan dokonań studentów Wydziału Scenografii Lalkowej i Alternatywnej DAMU w Pradze oraz studentów i absolwentów Wydziału Scenografii ASP w Warszawie. Ich pojęcie scenografii lalkowej jest często zupełnie inne niż powszechne wyobrażenia. Zamiast marionetek, pacynek i aktorów za parawanem, proponują oni często alternatywne, niczym nie ograniczone podejście do tematu, projektując fantastyczne kostiumy czerpiące inspiracje zarówno z otaczającej rzeczywistości, mody współczesnej, jak i ze stylów historycznych. Konstruują także nowatorskie aranżacje scenicznie, kuli sowo budując plany, w których rozgrywa się akcja sztuk. Porównanie realizacji czeskich i polskich nie prowadzi do wychwycenia drastycznych różnic w podejściu do scenografii. Studenci DAMU pracują wspólnie z adeptami innych zawodów scenicznych: aktorami i reżyserami. Ich projekty są bardziej pragmatyczne, lepiej przystosowane go realizacji w teatrze. Projekty polskie powstające na ASP często pozostają w sferze koncepcyjnej, stąd też często nie liczą się z realnymi możliwościami wystawienniczymi, charakteryzują się natomiast większym rozmachem i otwartym podejściem do tematu. 

W wystawie udział biorą: Beatrice Baumann, Jan Bažant, Kamil Bělohlávek, Marie Černikowá, Erika Čičmanowá, Yuyana Milsk, Roman Kudláček, Radka Miyerová, Petra Mládková, Matěj Němeček, Kanako Nishioka, Barbora Pištěková, Mgdalena Prousková, Hana Roubičková, Antonin Šilar, Jana Smetanová, Aga Szczepańska, Zorka Velková, Tereza Venclová, Chieko Yamauchi, Joanna Ziółkowska, a z Polski - Urszula Bartos, Anna Chadaj, Marta Dąbrowska, Krzsztof Lang, Julia Skrzynecka i Anna Tomczyńska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wystawa czynna do 2 sierpnia 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót