Wystawa rzeźby Andrzeja Sieka w Nizio Gallery




Andrzej Siek ma w swoim dorobku kilkaset monumentalnych rzeźb. Rzeźbi w drewnie, kamieniu, metalu. Komponuje swoje rzeźby z różnych materiałów, obiektów, przedmiotów.
W Nizio Gallery mieszczącej się na warszawskiej Pradze w poprzemysłowym budynku Tow. Akcyjnego A. Wróblewski goszczą anioły rodem z średniowiecznego bestiariusza, imponujące postacie tajemniczych magów-proroków (demiurgów?), rachityczne mumie dosiadające welocypedu. 
Krakowski artysta, po raz pierwszy prezentujący swoje prace w Warszawie, inspiracje czerpie z prastarych kultur i ich symboli. 

 
 
 

   

Duch biblijnych opowieści, zapis rytów i totemów, świat magii i motywy chrześcijańskie - wszystko to przetworzone przez wyobraźnię autora tworzy wizję teatru naszej kultury z jej archetypicznym, pierwotnym odniesieniem do świata natury. Naturę i jej biologiczny wymiar - początek, trwanie i… koniec - ponowne odrodzenie, żywioły ognia, wody i ciemności, goście wernisażu mogli obejrzeć w spektaklu - performansie autorstwa Andrzeja Sieka.
W akcie twórczym, za pomocą jak najbardziej współczesnego narzędzia - spalinowej piły - po uprzednim transowym odlocie do pra-początku i pra-korzeni artysta stworzył rzeźbę, tchnął w nią życie, unicestwił i ujawnił owoce jej krótkiej egzystencji. 
Urzeczeni spektaklem, możemy w tej relacji dać tylko zapis fotograficzny i skromny opis.
Bohaterowie Teatru Natury Andrzeja Sieka czekają na Państwa odwiedziny w Galerii Nizio.

   
 
 
 
 
 
 

    
  
    
   
     
 
___________________________________________________________
 
  

 

 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 
 

 
 Nota biograficzna:

      

Andrzej SIEK
- Urodził się w 1973 r.Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a następnie z wyróżnieniem Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie. Wywodzi się z równie licznej, co utalentowanej rodziny. Rodzice Teresa i Jan Siek są absolwentami krakowskiej ASP, gdzie J. Siek jest kierownikiem pracowni rzeźby na wydziale konserwacji. Rodzeństwo Andrzeja Sieka jest równie uzdolnione, związane ze środowiskiem krakowskiej ASP, bądź wyższymi szkołami artystycznymi w Finlandii. A. Siek wzrastał w drewnianym domu o pięknej historii otulonym rzeźbami, otoczonym „dziwnym ogrodem”. Posiadłość została odkupiona od poprzedniego właściciela malarza, scenografa, karykaturzysty A. Stopki. Bywali w nim niegdyś bywalcy cyganerii krakowskiej: J. Mehoffer, T. Kantor, czy K. Wyka. 

  
Wystawa czynna do 30 listopada 2003
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót