World Press Photo 2006 - Bunkier Sztuki w Krakowie



 



Finbarr O’Reilly, Canada, Reuters,
Mother and child at emergency feeding center, Tahoua, Niger
   

Krakowski Bunkier Sztuki zaprezentował wystawę zdjęć nagrodzonych w 49 edycji konkursu World Press Photo. To najbardziej prestiżowy konkurs w dziedzinie fotografii prasowej, nie dziwi więc, że z roku na rok ilość nadsyłanych prac, jak i biorących udział w konkursie fotografów rośnie. Tym razem wzięło ich udział aż 4448 ze 122 krajów świata. 

Uwagę zwraca ogólna pesymistyczna wymowa większości prac. Nagrodzone prace stanowią kompleksową ilustrację wszystkich najważniejszych politycznych wydarzeń minionego roku, trwających konfliktów, katastrof żywiołowych i tragedii społecznych. Więcej też niż dotychczas jest fotografii czarno-białych, co do tej pory było sporadycznym zjawiskiem w przypadku WPPh. 

Tytuł Fotografii World Press Photo Roku 2005 przyznano zdjęciu kanadyjskiego fotografa Finbarra O’Reilly (Reuters), które porusza jeden z najważniejszych i wciąż nierozwiązanych problemów Trzeciego Świata – głód. Palce rocznego dziecka zasłaniające usta matce jest dramatyczne, i piękne pod względem estetycznym zarazem. Tu pojawia się problem – czy należy estetyzować i patrzeć w kategoriach sztuki na ilustrację ludzkiego nieszczęścia i braku nadziei. Zdjęcie zrobiono w klinice walki z głodem w Tahoua (Niger) 1 sierpnia 2005. 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, jednym z głównych bohaterów wyróżnionych fotografii jest dziecko. To zarówno ofiary trzęsienia ziemi w Pakistanie, jak i osieroceni w wyniku ataku żołnierzy amerykańskich na cywilny samochód w pobliżu Tal Afar w Iraku. Największą grupę stanowią dzieci cierpiące z powodu skutków długofalowych konfliktów politycznych lub problemów społecznych, np. chłopiec modlący się przed 610 trumnami z ekshumowanymi szczątkami ofiar masakry, jakiej Serbowie dokonali dziesięć lat temu na muzułmanach w Srebrenicy. 

Na fotografiach nie zabrakło żadnego z wydarzeń minionego roku. Niestety widać też, że na świecie jest coraz mniej rejonów wolnych od konfliktów politycznych i społecznych, czy działania żywiołów. 

Przysłanych na konkurs zdjęć dokumentujących wydarzenia sportowe było mniej niż w roku ubiegłym; w 2005 nie było wydarzenia na miarę igrzysk olimpijskich. 

Nagrodzony został także reportaż poświęcony gangsterskiej subkulturze w Gwatemali. To także estetyzacja tego, co niewątpliwie stanowi zjawisko niebezpieczne w tamtym rejonie świata. 

Tegoroczna edycja ma także polski akcent. Wśród wyróżnionych znalazł się Tomasz Guzowaty. Otrzymał trzecią nagrodę w kategorii Osobliwości Sportu – za reportaż o hinduskiej odmianie wrestlingu, zrobiony wspólnie z Węgierką Judit Berekai.
 

 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


Todd Heisler, USA, Rocky Mountain News/Polaris Images, Honoring fallen US Marines Michael Appleton, USA, New York Daily News,
Hurricane Katrina aftermath, New Orleans
 
Olivier Jobard, France, Sipa Press for Paris Match,
Journey of an immigrant
Åsa Sjöström, Sweden, Ballet school, Moldova
 


 

Wystawa czynna do 3 grudnia 2006

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót