Od 17 listopada do 31 stycznia 2006 r, w ramach Dni Sztuki na Woli - Wola Art 2005 - trwać będzie wielka wystawa malarstwa w biurowcu Warsaw Trade Tower. Cała przestrzeń trzeciego piętra w wieżowcu została przeznaczona na ekspozycję prac plastycznych warszawskich artystów.
Środowisko stołecznych artystów malarzy skupionych w Sekcji Malarstwa Związku Polskich Artystów Plastyków liczy ponad 900 osób ! Warto przypomnieć, że ZPAP, liczący kilka tysięcy członków, jest największą na świecie narodową organizacją skupiającą artystów. Z inicjatywy Związku, przy wsparciu i zainteresowaniu władz warszawskiej dzielnicy Wola i właścicieli wieżowca firmy Apollo-Rida Poland, doszło do zrealizowania wystawy. Pokazano prace ponad 100 artystów. Łącznie prezentowanych jest kilkaset
dzieł! Przede wszystkim malarstwo i w znacznie skromniejszym wymiarze rzeźba. Jest to największy od lat zbiorowy pokaz warszawskich plastyków.
Oficjalny tytuł wystawy "Konfrontacje 2005 - od realizmu do abstrakcji" jest w pełni adekwatny do zawartości. Mnogość artystycznych postaw i wyborów w pierwszym odbiorze może się wydawać nadmierna. Taka różnorodność stylistyczna, techniczna, tematyczna, pomieszanie gatunków - wszystko to wprawić może widza w stan dezorientacji i wprowadza zamęt poznawczy. Odbierając tę wystawę, trzeba ciągle pamiętać, że jest to - jak pisze w przedmowie do katalogu prezes sekcji malarstwa ZPAP, Marek Dzienkiewicz - "...prawdziwa konfrontacja, czyli niespotykana gdzie indziej różnorodność postaw, idei i technik. Obrazy mieszczą się w następujących działach: martwa natura, pejzaż tradycyjny i nowoczesny, portret, figuracja, abstrakcja organiczna i geometryczna oraz metafora i miniatura. Osnową naszej prezentacji nie jest jednak spodziewany kontrast np. pomiędzy starym a nowym, ale raczej pokazanie ewolucji różnych tendencji w malarstwie. Zaś siłą cementującą pokazu okazują się być wspólne źródła tkwiące w tradycji, czyli łączący nas rodowód realistyczny" Można śmiało powiedzieć, że wystawa malarstwa w Warsaw Trade Tower jest świadectwem stanu i kondycji sztuki uprawianej na co dzień i przeznaczonej do szerokiego odbioru.
Reprezentowane są wszystkie pokolenia warszawskich artystów. Od seniorów, np. m.in.: Włodzimierz Andrzejewski, Krystyna Bieniek, Maria Bierzyńska, Krystyna Brzechwa, Bimali Horska-Zborowska, Piotr Komincz, Barbara Levittoux-Świderska, przez przedstawicieli średniego pokolenia, m.in.: Marek Dzienkiewicz, Janusz Dziurawiec, Magdalena Hajosz, Włodzimierz Iwanek, Anna Lenkiewicz, Jerzy Michalak, Krzysztof Pająk, Jerzy Pietras, Joanna Stasiak, Janusz Wojnarowski, po najmłodszych artystów, absolwentów artystycznych uczelni z ostatnich lat, np. m.in.: Paweł Cwalina, Aleksandra Czuja, Marcin Hugo-Bader, Krystyna Humienna, Tomasz Kaniowski.
Wystawie malarstwa towarzyszy aneks rzeźbiarski. Przedstawiono prace tylko pięciu artystów. Ilość prac mała, ale jakość doskonała. Rzeźby swe pokazali: Krzysztof Dzienkiewicz, Leon Gruzd, Dariusz Kowalski, Piotr Rzeczkowski i Henryk Stronk.
Wspomnieć też trzeba o pokazie prac absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona. Prace są w zbiorach szkoły, pokazano je z okazji 60-lecia tej placówki. Autorzy tych prac kształcili się w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jerzego Mierzwiaka. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2006.
Wybrane prace:
Wystawa czynna do 31 stycznia 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl