Na tę wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie wielu czekało, traktuje bowiem o najbardziej znanym rzeźbiarzu działającym w Polsce okresu Średniowiecza – Wicie Stwoszu. Poświęcona jest nie tylko dziełom tego wybitnego mistrza, ale także rzeźbom tzw. okresu „przedstwoszowskiego”, zwanym do niedawna okresem „ciemnym”, jak i „postwoszowskiego”. Możliwość eksponowania zabytków bezpośrednio związanych z twórczością mistrza właśnie w Krakowie, mieście, w którym powstały jedne z jego najwcześniejszych i najwybitniejszych prac, stanowi niezwykłą okazję do zaprezentowania i przybliżenia szerokiej publiczności spuścizny artysty.
Inspiracją zorganizowania ekspozycji było „odkrycie” dzieła mistrza w kościele parafialnym w Ptaszkowej niedaleko Nowego Sącza. Płaskorzeźba – mocno zniekształcona przez późniejsze przemalowania – przedstawiająca Modlitwę w Ogrojcu nie była dotychczas zaliczana do œuvre rzeźbiarza. Stało się to możliwe dzięki przeprowadzonej ostatnio gruntownej konserwacji.
„Esencją” wystawy jest zaprezentowanie tego właśnie dzieła, jak również kolejnego – Krucyfiksu z ołtarza głównego kościoła parafialnego w Iwanowicach pod Krakowem, którego wysoka klasa artystyczna od dawna skłaniała uczonych, by figurę tę wiązać z Witem Stwoszem, na co wskazują dodatkowo nowe dane archiwalne znalezione przez dr Pawła Pencakowskiego. Dodać trzeba, że już parę lat temu Krucyfiks ten z Witem Stwoszem łączyła w swojej pracy magisterskiej (obronionej w Instytucie Historii Sztuki UJ) Agnieszka Łydżba.
Dwa te poniekąd sensacyjne odkrycia stały się osią, wokół której nadbudowano pozostałą część ekspozycji.
Dzięki pracom naukowym powstającym obecnie m.in. w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się uzyskać wiele nowych informacji na temat sztuki w Małopolsce
zarówno przed przybyciem Stwosza do Krakowa, jak i po jego wyjeździe z ówczesnej stolicy Polski.
Obok figur z Krakowa i okolic na wystawie będą prezentowane także rzeźby powstałe pod wpływem Stwosza na terenie Śląska i Pomorza
Wystawę uzupełniają powstałe w epoce nowożytnej oraz w ostatnich dwóch stuleciach dzieła inspirowane życiem i twórczością Stwosza – m.in. Michała Stachowicza, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Antoniego Madeyskiego, Tadeusza Kantora.
Ekspozycji towarzyszy pięknie ilustrowany, obszerny katalog – niezastąpione źródło wiedzy na temat rzeźby późnego Średniowiecza w Małopolsce, zarówno tej przed przybyciem Stwosza do Krakowa, jak i po jego opuszczeniu.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie ul. Szczepańska 11 31-011 Kraków
tel: (+48 12) 292 81 83 w. 84-85, 422 70 21 fax (+48 12) 292 81 89
kierownik: Marta Romanowska
muz.sw@poland.com
www.muzeum.krakow.pl
Godziny otwarcia:
z wyjątkiem poniedziałków wtorek-czwartek 9.00 - 15.30; piątek 9.00 - 18.00; sobota-niedziela 10.00 - 15.30
Inne wydarzenia Galerii
21 października - 08 stycznia
Utagawa Kuniyoshi – w...
05 października - 02 stycznia
Weiss na Akademii
Około 80 prac, głównie obrazów, ale też rzeźby,…
30 marca - 03 lipca
Wokół Wita Stwosza - Mueum...
Na tę wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie wielu czekało,…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl