W ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej Galeria ArtNEWmedia zaprasza na wystawę Wojtka Wieteski. Prezentowany jest zupełnie nowy cykl „Martwa Natura” – fotografii inscenizowanej, dotąd nie praktykowanej przez artystę zajmującego się fotografią autorską z pogranicza dokumentu i fotografii artystycznej.
Czyste, precyzyjne kadry, schludna kompozycja i wysycone barwy martwych natur, mimo zupełnie innego medium, odsyłają do XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego. Nie jest to niespodzianką w przypadku artysty, który od lat świadomie tworzy nawiązując do dzieł już istniejących – literatury Prousta, filmów Wendersa, czy malarstwa Hoppera.
Inscenizowane martwe natury są transpozycją osobistych kadrów, prywatnych spostrzeżeń, jakich mnóstwo podczas licznych podróży. Wieteska, posiadający wybitny dar widzenia, fotografię uprawia nieustannie w każdym spojrzeniu jakim na co dzień patrzy na otaczające go przedmioty i sytuacje. Teraz jest to przedstawione niebezpośrednio. Kadry zostały ustawione później, aby oddać szczególny układ przedmiotów, czy nastrój.
Tytuły nadane przez artystę stanowią rodzaj przewrotnej gry z percepcją widza. Każdy tytuł ma ten sam schemat: „Martwa natura z ....” i tu pojawia się coś niespodziewanego. Jakiś fragment zdjęcia, który odruchowo uznajemy za peryferyczny, nieistotny lub tak oczywisty, że nie mogący stanowić sedna całego ujęcia. Dopiero zestawienie obrazu z podpisem pobudza naszą czujność i dostrzegamy całą gamę intelektualnych zabiegów. Intuicyjnie już od wejścia odbieramy tę twórczość jako bardzo istotną, wyjątkową. Na wszystkich wrażliwych czeka wykwintna i wysublimowana uczta artystyczna.
W trakcie wernisażu artysta i jego asystenci ustawiali i fotografowali kolejne martwe natury, gdyż jak mówi Wieteska, martwa naturę uprawia na co dzień –
„każde miasto jest dla mnie jak studio fotograficzne, każda postać jak bohater do zainscenizowania, każdy fragment scenografii miejskiej jak martwa natura”.
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Wojtek Wieteska (ur. 1964)- operator, reżyser, fotograf.
Studia: wydział operatorski i realizacji tv: PWSFTviT w Łodzi.
Historia sztuki: Uniwersytet Warszawski i Sorbona w Paryżu. Podróżuje
od 1986r. Pobyty w Australii, Afryce Płn., na Bliskim Wschodzie, w
Europie, Japonii, USA były inspiracją do powstania indywidualnych
projektów fotograficznych takich jak: "Paryż - schyłek",
"Człowiek bez właściwości", "PL", "Far West",
"Tokio". Obecnie pracuje nad serią pt.: "N.Y.C.#02".
Od 1993r. zajmuje się fotografią i realizacją filmów reklamowych.
Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV PWSFTviT w Łodzi oraz historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i paryskiej Sorbonie. Fotografią zawodowo zajmuje się od 1986 roku. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej, a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości, chociaż nie uprawia reportażu „newsowego”. Realizuje projekty artystyczne i reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim i Dalekim Wschodzie, w Japonii i USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich jak: „ 36 x Paryż”, „Rzeczywistość”, „Far West”, „Tokyo”, „N.Y.C#02“, „Martwa Natura“, „Flights 91_08“. Opublikował wraz z Agatą Passent książkę „Stacja Warszawa”. Od 1993 roku zajmuje się także realizacją filmów reklamowych dla najważniejszych klientów i agencji reklamowych w Polsce, za które otrzymał l nagrody, m.in.: Kreatura’95, Pinnacle DDB’98, Agfa szansa Pro’98, Złote Orły’00, Złote Orły’03 (nominacja), Kreatura ’05 oraz ’06. Wieteska realizuje także kampanie społeczne. Jest wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi, gdzie prowadzi pracownię portretu oraz w PWST w Warszawie.
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl