Wojtek Doroszuk - Gleria F.A.I.T w Krakowie




Subtitles – to napisy, słowa, wyświetlane na dole obrazu filmowego, mówiąc po prostu – napisy do filmu, bądź innego materiału filmowego. Dotyczą istoty komunikacji, muszą zmierzyć się też z tym, co powszechnie zrozumiałe i z tym, co nieprzetłumaczalne. Często za pomocą kliknięcia można zmienić jeden kod językowy na inny. Ta zmiana kodu językowego jest podstawowym zagadnieniem poruszanym w pracach Wojtka Doroszuka pokazywanych obecnie w Galerii f.a.i.t.
Akcja Subtitles odbywa się w Stambule i Krakowie. Na ich tle bada się możliwości komunikacji pomiędzy ludźmi z różnych krajów i kultur.
W Stambule powstał tryptyk filmowy („Lunch [1]”, „Lunch [2]” i „Piwnic”), który prowokuje pytanie o to, na ile język jest płaszczyzną porozumienia, a na ile rządzi się własnymi prawami. Zaaranżowane przez autora sytuacje są eksperymentami badającymi możliwości komunikacji. Czasem są to pozorne tylko rozmowy, gdzie każdy z uczestników spotkania mówi we własnym języku, co przekłada się na niezrozumiały bełkot, lub – patrząc z innej strony – ujednolicony język, stwarzając pozory uniwersalności. 
Kontynuacją projektu jest przeniesienie akcji do Krakowa i zrealizowanie filmów: „Free Cracow Tour” i „Party”. Zostaje tu zakwestionowana uniwersalność porozumienia, co najwyraźniej pokazuje „Free Cracow Tour”. Przewodnik oprowadzający grupę turystów po mieście ubarwia swoją opowieść anegdotami i manipulując faktami, przedstawiając np. Barbakan jako miejsce walk gladiatorów, tzw. małe koloseum. Tak zwrócona zostaje uwaga na powierzchowność przekazu i odbioru podczas rytuału wycieczki turystycznej.
Silnie osadzone w polskim kontekście jest również „Party”. W akcji wzięła udział grupa zagranicznych studentów, których zadaniem było zabawić się w Polaków. Stereotypy mają tu swoje znaczenie, tak pojawia się wódka, kiełbasa, ogórki i kapusta – podstawa polskich imprez. Wszystko to w radosnej, jak najbardziej pełnej sympatii atmosferze.

 
   
  

 Wybrane prace:
   
    


 

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Wojtek Doroszuk - urodzony w 1980r. w Głogowie. Student V r. wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Andrzeja Bednarczyka i interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni.

Wystawy:
17 II - 5 III 2006 wystawa indywidualna pt. "Subtitles"; galeria F.A.I.T. - stary dworzec towarowy PKP, Kraków.

XI 2005 - I 2006 udział w projekcie/wystawie 'W Samym Centrum Uwagi [2]'; CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa.

4 - 5 XI 2005 udział w "IN OUT Festiwal"- przeglądzie realizacji wideo, animacji cyfrowych i krótkich form dokumentalnych; CSW Łaźnia, Gdańsk.

Od XI 2005 udział w polsko-niemieckim projekcie kulturalnym "Change/Przemiana"; ernst+gladiola - netzwerk für interkulturelle kommunikation; Poczdam, Wrocław, Kraków.

X 2005 "(Re)prezentacja" młodej sztuki z Krakowa; Le Lieu, Quebec, Kanada.

2005 - 2006 stypendium ministra kultury.

IV-V 2005 udział w wystawie artystów zaproszonych przez Stanisława Kobę pt. "Bez problemu"; Stowarzyszenie Artystyczne "Otwarta Pracownia", Kraków.

II - VII 2005 staż stypendialny na Uniwersytecie Sabanci w Stambule (FASS- Wydział Sztuk i Nauk Społecznych) w studiu projektowym Erdaga Aksela i pracowni wideo Yoong Wah Alexa Wong; Stambuł, Turcja.

XII 2004 udział w wystawie "Ładnie? O ładnym…"; kuratorzy: Ewa Małgorzata Tatar i Dominik Kuryłek; Młyn nr 2. "Ziarno", Kraków/Zabłocie.

XII 2004 udział w wystawie studentów pracowni Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni pt. "Szara Strefa/Grey Zone"; galeria Platan, Budapeszt, Węgry.

XI - XII 2004 udział w polsko-ukraińskim projekcie malarskim "Urbanistyka Lwowa" w ramach "Roku Polskiego na Ukrainie"; Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie i Pałac Sztuk, Lwów, Ukraina.

Wystawa czynna do 5 marca 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót