Wojciech Ćwiertniewicz - wystawa malarstwa




Prawie dwa lata temu przedstawialiśmy prace Wojciecha Ćwiertniewicza wystawiane w krakowskiej Otwartej Pracowni. Teraz jego obrazy można oglądać znów w tym samym miejscu.

Zarówno od tematu, jak i sposobu malowania artysta w tym czasie nie odszedł. Temat jest zatem ten sam, jednak w nieco innym wydaniu. Wydanie to dotyczy przede wszystkim innych modeli, których na płótnach ujął Ćwiertniewicz. Niektórzy może pamiętają, że spora ilość jego prac przedstawiała nagich mężczyzn, ukazanych w pełnej krasie. Ciała nie są idealizowane, tak jak i sylwetki. Różowoblade stapiają się z białym tłem. Jak chcą niektórzy - po prostu „mięcho”. Portretowane osoby to bliżsi lub dalsi znajomi artysty, znający się między sobą dobrze, lub prawie wcale. Dwa lata temu Ćwiertniewicz twierdził, że ludzie nie lubią patrzeć na taką nagość, i że szczególnie oburzający jest widok genitaliów, które są taką samą częścią ciała jak np. nos. Podobnie jak literaci, reżyserzy, używa pewnych „aktorów”, żeby wyrazić siebie i uczyć patrzenia na siebie w taki sposób, w jaki patrzymy na te obrazy. Nagie ciała nie są piękne, ale wcale nie mają być piękne. Skończyły się czasy XIX wieku, kiedy bulwersujący temat, jakim były akty nagich modelek, łagodziła nieco ich uroda, sztucznie „oswajając” temat i wpływając na jego akceptację.
 
Podobne akty artysta malował już dawniej. Następnie od nich odszedł, poświęcając się głównie abstrakcji. Czasem mocne kolorystycznie, niekiedy znów blade, doprowadziły do powstania serii malowanych olejem na kartkach papieru kółek. Po paru latach Ćwiertniewicz zarzucił jednak „kulę” i powrócił do figuratywności. W 1998 r. pisał: „Znużony abstrakcją, (...) cały dzień myślę o obrazach sprzed 15 lat. Chcę do nich wrócić?”. Powrócił do nich, ale z „kulami” się nie rozstał. Otwarta Pracownia prezentuje też ten aspekt jego twórczości.

 
     

 Wybrane prace:
   
    


 
            

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Wojciech Ćwiertniewicz - ur. w 1955. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie w latach 1976 - 1981. Jest laureatem m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach publicznych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie) i prywatnych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 100 zbiorowych w kraju i za granicą. Opublikował Dziennik malarza, Otwarta Pracownia, Kraków 2002.

Wybrane wystawy indywidualne:
1985 - Galeria Pryzmat, Kraków
1986 - Galeria Promocyjna, Warszawa
1987 - Galeria Mały Rynek, Kraków
1988 - Galeria Promocyjna, Warszawa
1989 - Galeria Pryzmat, Kraków
1990 - Starmach Gallery, Kraków
1991 - BWA Wałbrzych
1992 - Starmach Gallery, Kraków
2000 - Obrazy nie ostatnie, Otwarta Pracownia, Kraków
2001 - obrazy i teksty, CSW Solvay, Kraków
2002 - Vintage, Galeria Olympia, Kraków
2003 - Z obrazu na obraz, Galeria Pryzmat, Kraków
2004 - Malarstwo obchodzi nas wszystkich, Otwarta Pracownia, Kraków

Wystawa czynna do 24 lutego 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót