Wit Leszek Kaczanowski - Galeria Senatorska




Wernisaż wystawy Wita Leszka Kaczanowskiego, przypadający w dniu urodzin artysty był okazją do niezwykłego spotkania z twórcą mieszkającym stale w USA, na które licznie przybyli jego przyjaciele z czasów studiów w warszawskiej ASP, rodzina i miłośnicy jego malarstwa. Wystawa, pomyślana jako retrospektywa, jest wyjątkową, i najprawdopodobniej ostatnią w Polsce okazją do obcowania z licznym zespołem prac malarskich Witolda-K. W przyszłym roku Sotheby's w Amsterdamie planuje otworzenie przekrojowej wystawy podsumowującej 50 lat działalności artysty, po której najprawdopodobniej większość prac trafi w ręce kolekcjonerów. 

Wernisaż był także okazją do wspomnień. Jedno z ciekawszych zamieścił w katalogu wystawy profesor Kaczanowskiego z warszawskiej ASP - Wojciech Fangor, który przypomniał, jak to student Kaczanowski grzecznie, acz stanowczo zażądał na dyplomie piątki, i jak to profesor Fangor chętnie i zasłużenie mu tę piątkę wystawił. Inne anegdoty, a było ich niemało, opowiadano już w trakcie samego wernisażowego wieczoru.

Twórczość malarska Witolda-K. obejmuje prace abstrakcyjne i przedstawiające. Bohaterami wielu obrazów są niewielkie postacie ludzkie lub wręcz tylko ich symboliczne sylwetki. Zawieszone w trudnej do zdefiniowania przestrzeni świadczą o samotności i wyobcowaniu współczesnego człowieka. W tych przedstawieniach można dopatrywać się wątków autobiograficznych, gdyż Kaczanowski - dwukrotny emigrant, takiego wyobcowania musiał niejednokrotnie doświadczać. W innych jego pracach pojawia się motyw „czarnej dziury”, odgrywającej ważną rolę w twórczości artysty, a którego symbolikę postrzegać można zarówno w wymiarze jednostkowym - indywidualnego życiorysu, jak i ogólniejszym, historycznym.

Wystawa Wita Leszka Kaczanowskiego połączona jest ze sprzedażą zobacz ofertę sprzedaży
 

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    


Wystawa Wita Leszka Kaczanowskiego połączona jest ze sprzedażą zobacz ofertę sprzedaży

     
     
 
 
 
 

 
  
 Nota biograficzna: 

        
Witold-K. (Wit Leszek Kaczanowski) w latach 1951-56 studiował na warszawskiej ASP w pracowniach Henryka Tomaszewskiego i Wojciecha Fangora. W 1964 r. wyemigrował do Francji, a po 1968 r. do USA. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką warsztatową i użytkową, wystawiennictwem, planowaniem przestrzennym, rzeźbą oraz fotografią. Jest autorem plafonu sali teatralnej Domu Kultury w Oświęcimiu (1961) i kompozycji plastycznej przed budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Houston (1975). Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych m.in. w Wystawie Młodej Plastyki (Warszawa, 1956), wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym (Warszawa, 1961), II Biennale Azuréenne (Cannes, 1967), wystawie w Gallery Arte (Denver, 1988), wystawie dzieł artystów polskich tworzących za granicom zatytuowanej „Jesteśmy” w Galerii Zachęta (Warszawa, 1991). Jest autor licznych wystaw indywidualnych, m.in. retrospektywnej w Otis Art Institute (Los Angeles, 1973) i w warszawskich Łazienkach Królewskich (2004).


Wystawa czynna do 14 czerwca 2006

________________________________
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót