14 stycznia 2005 w toruńskiej Galerii Wozownia odbył się wernisaż wystawy Wiesława Smużnego pt. „Figuracja XXI”. Ten zamknięty projekt, realizowany w latach 2002-2003, został teraz po raz pierwszy pokazany w całości. Jaki mówi sam artysta - „nawiązuje [on] bezpośrednio do przeżywanego jeszcze czasu początku XXI wieku i rozmaitych obserwacji, przemyśleń zachowań artystycznych oraz prób znalezienia znaków plastycznych i symbolicznych dla stanów ludzkiego ducha wyrażanych koordynacją ciała”.
Wiesław Smużny licznie przybyłych widzów zaprosił do uczestnictwa w stworzonej przez siebie sytuacji, która przybrała kształt swoistego environment - dużej realizacji przestrzennej, zlokalizowanej w dolnej sali Galerii Wozownia. Publiczność wchodzącą do ciemnej sali przywitała najpierw głośna pulsująca muzyka, a następnie zawieszone folie tworzące labirynt z małych wydzielonych części. W tym „antycznym” – wedle słów Smużnego – labiryncie od czasu do czasu ciemności rozjaśniały się, by ukazać oglądającym tańczące zaa pomalowanej folii ludzkie cienie. W różnych punktach sali zapalały się reflektory tworząc w ten sposób, wibrujący w rytm muzyki teatr cieni, który zastygał w zastanej pozie, gdy światła gasły. Prawie od razu w innej części labiryntu światło budziło inny cień do „pulsowania”, i ta sytuacja powtarzała się. Tak zorganizowane działanie, pełne dynamiki i ruchu figury ludzkiej ustawionej w przestrzeni, miało w sobie cechy widowiska teatralnego i wymiar performerski. Taki był zamiar artysty, który bezpośrednią inspirację dla projektu – swoistą myślową matrycę - znalazł w prasowym zdjęciu, na którym 14 tancerzy z New York City Ballett wyciągało w radosnym geście ręce ku niebu.
Akcja trwała kilka minut, po czym wszystko ucichło i zostały zapalone światła. Wówczas widzom ukazały się 42 wielkoformatowe prace wykonane w technice bodyprint (ciałodruku transparentnego), o wymiarach ok. 270x300, które zawieszone w przestrzeni galeryjnej tworzyły system korytarzyków i małych pomieszczeń. Na foliach dostrzec można było odbite sylwetki nagich ciał. Były to odbity 21 ciał dwudziestolatków, (11 kobiet, 10 mężczyzn), „utrwalone” na foliach w cyfrę rzymską XXI. Według autora projektu 21 młodych ludzi, wybranych z pokoleniowego wyżu demograficznego użyczyło swoich ciał, by zgodnie z matrycą XXI wyrazić wolność i młodzieńczą witalność za pomocą gestu i pełnych temperamentu odbić. Z jednej strony harmonię, a z drugiej zmysłowość ciała. „Multiplikacyjne odciśnięcie figuroznaku przy pomocy matrycy ciał konkretnych ludzi, ma założenie eksperymentalnego ryzyka. Jest poszukiwaniem
otwartej grafiki na pograniczu wielkoformatowego druku, znakowego malarstwa oraz bezpośredniego, wrażliwego rysunku. Jest twórczym intermedium tradycyjnych dyscyplin”. Tak więc każdy młody człowiek, jak swoisty stempel, odciskał swoje XXI na folii (odbitka ciała widzianego z przodu, z tyłu i boku, w jego konkretnych wymiarach, podwójnie, dwoma metodami bodyprintu: nadruk i podruk.). Uważni widzowie mogli ujrzeć niekiedy podpis konkretnego „stempla”, co w przedmiotowym potraktowaniu ciała nadawało rysę życia. W technice ciałodruku nietrudno o błędy, już lekkie „poślizgnięcie” na folii rozmazuje farbę i kształty. W tym projekcie widać jednak, że nadzorujący młodych artystów profesor wymagał doskonałości. Artysta zainteresował się rysunko-drukiem bezpośrednim prowadząc zajęcia rysunku, sam też podjął wiele własnych prób drukowania idei przy pomocy ludzkiego ciała. Prace i doświadczenia Wiesława Smużnego z bodyprintem przywodzą na myśl Yvesa Kleina. Artysta, dążąc do znakowo plastycznego i symbolicznego przedstawienia tytułowej figuracji, świadomie nawiązał do jego „Antropometrii”.
Nota biograficzna:
Wiesław
Smużny - ur. 1944 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem w
zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej zdobył w 1971 roku. W latach
1996-2003 roku profesor Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Instytucie
Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie kierował Pracownią Rysunku
i Intermediów. Od 2000 roku prowadzi aktualia sztuki, metody
upowszechniania kultury plastycznej i struktury wizualnej w Zakładzie
Plastyki Intermedialnej WSP UMK w Toruniu. Od 2003 na etacie profesora
nadzwyczajnego UMK. Jako artysta debiutował w 1972 roku w Galerii Współczesnej
w Warszawie. Do tej pory w swoim dorobku ma 19 wystaw indywidualnych i
198 wystaw zbiorowych. Jeden z bardziej aktywnych artystów i krytyków
sztuki środowiska toruńskiego, inicjator wielu akcji społeczno-artystycznych
(np. "Podróż", "Lucim"). Uczestnik działań
artystycznych ideowo związanych z epoką postartystyczną. Zajmuje się
twórczością akcjonerską, parateatralną, obracającą się w kręgu
problematyki społecznej, obyczajowej, symbolicznej.
Wiesław Smużny - ur. 1944 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej zdobył w 1971 roku. W latach 1996-2003 roku profesor Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie kierował Pracownią Rysunku i Intermediów. Od 2000 roku prowadzi aktualia sztuki, metody upowszechniania kultury plastycznej i struktury wizualnej w Zakładzie Plastyki Intermedialnej WSP UMK w Toruniu. Od 2003 na etacie profesora nadzwyczajnego UMK. Jako artysta debiutował w 1972 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Do tej pory w swoim dorobku ma 19 wystaw indywidualnych i 198 wystaw zbiorowych. Jeden z bardziej aktywnych artystów i krytyków sztuki środowiska toruńskiego, inicjator wielu akcji społeczno-artystycznych (np. "Podróż", "Lucim"). Uczestnik działań artystycznych ideowo związanych z epoką postartystyczną. Zajmuje się twórczością akcjonerską, parateatralną, obracającą się w kręgu problematyki społecznej, obyczajowej, symbolicznej.
Inne wydarzenia Galerii
28 czerwca - 25 sierpnia
Waldemar Zdrojewski - Morze...
„Morze Martwe. Kamień na kamieniu nie pozostanie”…
11 maja - 16 czerwca
Emilia Kina & Filip...
Wspólna wystawa Emilii Kiny i Filipa Rybkowskiego pt.…
11 maja - 16 czerwca
Próbuję poruszyć wolną ręką...
W książce Kultura w płynnej nowoczesności Zygmunt Bauman…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl