Warszawskie Targi Sztuki: 28-30 listopada 2003 r.




Targi sztuki w Warszawie zorganizowane z inicjatywy prezesa Domu Aukcyjnego Rempex Marka Lengiewicza skłaniają do kilku refleksji. Jak to się stało, że w dwumilionowej, europejskiej stolicy nie mieliśmy dotychczas znaczącej imprezy wystawienniczo-handlowej poświęconej sztuce i antykom? W Krakowie targi sztuki i antyków odbywają się co roku w sezonie wiosennym, ciesząc się dużą frekwencją i zainteresowaniem mediów.
Warszawa ze swoją dominującą pozycją na rynku sztuki nie miała platformy konfrontacji ofert i kontaktów handlowych, jaką daje formuła targowa. Prezes jednego z domów aukcyjnych pytany o przyczynę takiego stanu rzeczy podczas ubiegłorocznych targów krakowskich, wyjaśnił rzecz następująco: brak jest obiektów naprawdę interesujących, udział w targach ma wymiar promocyjny i prestiżowy a nie finansowy, koszty są spore, kontakty handlowe w środowisku polskich marszandów - gdzie wszyscy wszystkich znają - istnieją autonomicznie a publika w minimalnym ułamku jest zainteresowana kupnem.
 
 
A jednak, mimo tak pesymistycznej oceny szansy na konkurencyjną w stosunku do krakowskich targów imprezę, Rempex udanie zainaugurował I Warszawskie Targi Sztuki. Numeracja jest uzasadniona ponieważ wiadomo już dziś, że za rok odbędzie się II edycja targów. Prezes Marek Lengiewicz zaprosił do udziału 22 antykwariaty i galerie, spośród blisko 50 zgłoszonych. Dom Aukcyjny Rempex mimo okazałych wnętrz - jak na swoje własne potrzeby - nie mógłby pomieścić takiej liczby stoisk. Wyszło to na dobre ogólnemu poziomowi oferty targowej. "...Wybraliśmy najciekawszych kandydatów - zapewnia Marek Lengiewicz. - Ze względu na skromne rozmiary naszej siedziby musieliśmy dokonać eliminacji. Można było wynająć większą przestrzeń w innym miejscu, ale zrezygnowaliśmy z tego z dwóch powodów. Po pierwsze - koszty imprezy przekroczyłyby nasze możliwości i musielibyśmy szukać sponsorów; po drugie - w tym wypadku ilość z pewnością nie przeszłaby w jakość, pokaz uległby "rozwodnieniu", dobre prace utonęłyby w morzu słabizny" 
/ cyt. z artykułu Moniki Małkowskiej w "Rzeczypospolitej"/
 

Mocno limitowana powierzchnia poszczególnych stanowisk zmusiła wystawców do prezentacji wyselekcjonowanych z własnych, często bardzo dużych zasobów, dzieł. W ofercie targowej znalazły się obiekty właściwie z wszystkich klas antyków, sztuki dawnej i współczesnej. Sztukę współczesną reprezentowało głównie malarstwo. Po modnych i poszukiwanych w latach 90-tych antykach z okresy secesji, przyszedł czas na art deco. Widać to było w ofertach mebli wystawców: Edwina Nowackiego z Poznania, Dominika Kudelskiego z Krakowa, warszawskiej Galerii 32, gdzie oprócz mebli wystawiono także szkła. Zabytkowe antyczne meble i mebelki miały w swojej propozycji także i inne antykwariaty i galerie: Jerzy Kaźmierczak z Gniezna oferował wysokiej klasy meble biedermeier, w Galerii i Domu Aukcyjnym Panorama przyciągała wzrok piękna sekretera.
 
W większości stoisk z dawną sztuką można było znaleźć także przedmioty rzemiosła artystycznego: srebra, porcelanę, szkła. Kolekcję zabytkowego szkła w stylu biedermeier wystawił antykwariat Leszka Wąsa z Bielska-Białej. Generalnie, większość antykwariatów nie zamyka się w wąskiej, wyspecjalizowanej dziedzinie. Żeby przetrwać na rynku trzeba rozszerzać ofertę. Toteż trudno mieć pretensję o "melanż" w eksponowanych przez wystawców pracach. Krakowska Space Gallery oferuje dzieła polskiej XIX-wiecznej sztuki oraz sztukę współczesną, podobnie katowicka Polonia-Art czy warszawska galeria Piękny Świat. 
 
 
 
Jednorodną, konsekwentną ekspozycję miały galerie zajmujące się wyłącznie współczesną sztuką. Galeria Czas z Będzina promująca młodych śląskich artystów z rewelacyjnym Andrzejem Tobisem na czele. Galeria Olimpus z Łodzi wystawiła na targi klasykę awangardy z lat 50 i 60-tych, chociaż prowadzi także i specjalizuje się w malarstwie XIX wieku. Lokalnych odniesień można było doszukać się w propozycjach domu Aukcyjnego Rynek Sztuki z Łodzi odnoszących się do twórczości łódzkich artystów.





 
 
Ciekawą i niezwyczajną ofertę można było znaleźć w Galerii Art Hippica ze Skoczowa. Jak nazwa wskazuje, galeria zajmuje się wyłącznie dziełami poświęconymi końskim tematom. Pokazano m.in.: płótna Ludwika Maciąga, rysunki Maksymiliana Oborskiego, rzeźby Pierra-Julesa Mene.
Domy aukcyjne, takie jak Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Desa Unicum, Rempex wykorzystały swoje miejsce i czas do prezentacji aukcyjnych ofert. PDA Sztuka pokazał tragicznie piękny obraz Andrzeja Wróblewskiego "Matka z zabitym dzieckiem" (obraz będzie licytowany na najbliższej aukcji - cena wywoławcza 280 tysięcy złotych).

Uwaga! Możemy już podać, że praca Wróblewskiego osiągnęła na aukcji 6 grudnia 2003 rekordową cenę 470.000 zł.  
 

   
Targi mamy już za sobą. Opinie uczestników, gości i mediów są pozytywne i podobne w tonie. Dobrze się stało, że zorganizowano taką imprezę. Do jej nagłośnienia walnie przyczyniła się obecność Jolanty Kwaśniewskiej. W dniu otwarcia Targów wystawiono na licytację portret małżonki Prezydenta RP pędzla Rafała Olbińskiego. Uzyskane ze sprzedaży środki (30 tys. zł) zasiliły konto fundacji Ponad Barierami, której prezesuje Jolanta Kwaśniewska.

  
 
 
 
 
  
 
Obok bardzo zadowolonych wystawców, jak np. Antiquariat Krak Ditzingen -( mapy, starodruki, weduty) - byli też wystawcy, którzy nic nie sprzedali. 
Siła takich spotkań nie leży tylko w zarobionych pieniądzach. Przede wszystkim animują one rynek, wzbudzają społeczne zainteresowanie sztuką i antykami / to zawsze z czasem przekłada się na rynkowe obroty/, skupiają uwagę mediów. Każde targi dają bezpośrednie korzyści, ale tak naprawdę, te długofalowe, ujawniają się znacznie później, nawet po latach i znacznie przekraczają doraźne profity.

  
  
 
 

__________________________

Sobotni wieczór upłynął w atmosferze towarzyskich rozmów uczestników Targów i zaproszonych gości. Organizator wieczoru - Art&Business zapewnił doskonałą kuchnię w Restauracji ARTIBUS, a oprawa muzyczna i dobre wino towarzyszyły nawiązywaniu bliższych kontaktów.

 
 
 
    
 

   
 

 INTERNETOWY KATALOG TARGÓW:


Poniżej prezentujemy katalog wystawców
(więcej informacji po kliknięciu na wybrane stoisko)

 

nr stoiska Wystawca i opis

miasto

1

Meble Antyczne - Kudelski

Kraków

2

Sklep z Antykami

Gniezno

3

Galeria 32

Warszawa

4

Galeria Pod Rejentem

Kraków

5

Polski Dom Aukcyjny SZTUKA

Kraków

6

Desa Dzieła Sztuki i Antyki

Kraków

7

SPACE GALLERY - Kraków

Kraków

8

Galeria MAREK

Warszawa

9

Leszek Wąs - Sztuka i Antyki

Bielsko-Biała

10

Dom Aukcyjny REMPEX

Warszawa

10a

Art&Business

Warszawa

10b

Artinfo.pl - portal rynku sztuki

Warszawa

11

Antiquariat KRAK

Ditzingen

12

Salon Antykwaryczny NAUTILIUS

Kraków

13

Galeria CZAS

Będzin

14

Galeria Fizek&Skowron

Poznań

15

Galeria Piękny Świat

Warszawa

16

Galeria Art Hippica

Skoczów

17

Sopocki Dom Aukcyjny

Sopot

18

Gazeta Antykwaryczna

Kraków

19

Olimpus

Łódź

20

Dzieła Sztuki i Antyki - Edwin Nowacki

Poznań

21

Galeria Punkt

Zielona Góra

22

Polonia Art

Katowice

23

Panorama Art Gallery

Warszawa

24

Dom Aukcyjny RYNEK SZTUKI

Łódź

25

Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Warszawa



Galeria prac


Powrót

Dom Aukcyjny REMPEX
Karowa 31 00-324 Warszawa
tel: 022 826 4408, 0801 120 342
fax: 022 826 4408
grafik@rempex.com.pl
www.rempex.com.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 11.00 - 19.00
sobota: 12.00 - 15.00
Inne wydarzenia Galerii
05 grudnia
Aukcja jednego obiektu:...
Wojciech…
05 - 17 listopada
Wybitne dzieło W....
163 Aukcja Sztuki Dawnej, pozycja 257. Władysław…
04 - 24 czerwca
1. Aukcja Rzeźby i Form...
Wystawa potrwa do 24 czerwca, czyli do dnia Aukcji, kończącej…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl